ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Dokumentacja WDT 2020 transport własny nabywcy

Mam także sytuację ,że odbiorca odbiera w ramach WDT towar swoim samochodem czyli wg nowego muszę mieć dwa niezależne dokumenty wystawione przez dwa rożne podmioty z poniższych grup :
a) dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów (podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów);
b) dokumenty nieodnoszące się do wysyłki (polisa ubezpieczeniowe, dokumenty bankowe, dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, poświadczenie odbioru).
W przypadku odbioru transportem własnym przez nabywcę
a) 2 z grupy (a) + oświadczenie ( niemożliwe do spełnienia)
b) 1 z grupy (a) oraz 1 z grupy (b) ( przelew bankowy do 10-tego ) + oświadczenie
tylko jakiż to ma być dokument z grupy (a) jak transport samochodem nabywcy ... CMR ma wystawiać nabywca na ten swój przewóz ....CMR jest przecież wg konwencji do umowy o zarobkowy przewóz drogowy towarów
No też mam tak że dostawca własnym samochodem wywozi i jak to udokumentować bo jak i co z vat? Niemożliwe z grupy 1 .... i co ?
...ja też mam takie sytuacje...martwię się tymi zmianami ....
Tak wynika że transport musi byc zawsze przez przewoźnika. Niemożliwe jest przez nabywcę albo sprzedawcę....
Czyżby nikt nie wydumał jaki to dokument z grupy (a) można uzyskać w takim wypadku , a może specyfikacja sztuk ładunku zamiast listu przewozowego podpisana przez wysyłającego( sprzedawcę) ?? Specyfikacja sztuk ładunku to także dokument odnoszący się do wysyłki towarów ...
...a co w sytuacji gdy jest przewożnik nabywcy...wtedy obowiązkowo CMR od nabywcy ?
Tak jak nabywca zleca transport to kopia CMR także od firmy transportowej dla sprzedającego ( bo przecież faktury za ten transport mieć nie będziemy takową dostanie nabywca tylko nabywca)
Tak zastanawiam się, czy jezeli będzie transport własny to Potwierdzenie dostawy ze specyfikacją, nr rejestracyjnym , adresem dostawy wystarczy ? (ja teraz do kazdej faktury WDT mam taki dokument, stworzyłam na podstawie art 42)
No mam ten sam dylemat a dodatkowo że przepisy UE nie wymagają implementacji do naszych krajowych przepisów to ustawodawca może nie zmieniać rodzimej ustawy .
Mam nadzieję że zmienią i wyjaśnią konkretnie lub chociaż wydadzą objaśnienia lub ogólną interpretację .
W natłoku zmian ustaw niechlujnego prawodawstwa takich dylematów jest wiele .
Może poczekajmy....mam nadzieję na precyzyjne objaśnienia....można zwariować od tych zmian :(
Kom 4 no ale w gr a jest mowa tylko o cmr i ewentualnej faktury od przewóz. A co jak sprzedawca sam wywozi
W rozporządzeniu Rady UE 2018/1912 dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów
Rozporządzenie nie wyczerpuje wszystkich rodzajów dokumentów przewozowych akceptuje jako dowód tylko te wymienione powyżej z kategorii (a)
dotyczące kategorii (b) te akceptowane są wymienione w ustawie np polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów
Nie ma tutaj nawet mowy o przelewie za towar tylko o przelewie za wysyłkę lub transport towarów
Literalne brzmienie rozporządzenia nie daje szans na uznanie jako WDT towarów wywiezionych przez nabywcę transoptorem własnym no chyba że ubezpieczenie towaru ( dodatkowe koszty ) to dokument z grupy (b) natomiast z grupy (a) są niemożliwe do zdobycia bo odnoszą się do transportu wykonanego przez firmę zewnętrzną
I jak tam od 2020 niewolno odbierac prywatnie samemu ?
Czy ktoś wprowadził już jakieś procedury na ww sytuacje?
Transport własny sprzedawcy lub odbiorcy - jak obecnie poprawnie i bezpiecznie udokumentować WDT wg rozporządzenia Rady UE?
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.