30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Minimalne a zmiana umowy

Jeśli pracownik w umowie o pracę ma kwote wynagrodzenia zasadniczego 2000 i dodatek w postaci premia regulaminowa oraz dodatek stażowy 20%
Co daje nam minimalne wynagrodzenie
Od 2020 r. Nie wliczamy stazowego. I czy w związku z tym pracownik musi otrzymać angaz do umowy, czy wystarczy ze pracodawca będzie wyplacal wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia?
Nie wystarczy wyrównanie trzeba bedzie podnieść wynagrodzenie
Co to za premia , jak ona zawsze musi być :)
Premia jest zawsze tylko w różnej wysokości. Raz jest 20% a innym razem n0 40%
Jest regulamin premiowania w którym jest zawarte ze np 20 dn8 l4 pozbawia premi, dlatego tez nie zawsze każdy otrzyma taka premię .
Ale zawszs księgowa wyplaca minimalne zgodnie z przepisami
Bo chodzi o to w jako sposób moge w aneksie od minimalnej odjąć premię skoro jest ona różna w miesiącu.
Otóż to - premia powinna posiadać cechy premii, a nie wyrównania / dodatku do minimalnego wynagrodzenia
Kom 4
Czyli co jest nie tak premia ktora jest w umowie o pracę?
Nie wiem czy pracodawca z księgową słusznie robią wpłacając wyrównanie.....mi karza nie robić aneksów właśnie ze względów finansowych. Księgowa twierdzi e będzie robić wyrównania i wszystko jest ok
Żeby chorował 2 tygodnie to i tak musi dostać premie w wysokości 250zł tak żeby łącznie było minimalne wynagrodzenie
No wiem ze to bez sensu, ale nie mam na to wpływu. Chodzi o to czy jest to zgodne z prawem wypłacanie wyrównania. Czy pracownik może żądać zmiany angażu
Nie jest zgodne z prawem
Pracownik powinien mieć okreslone wynagrodzenie przynajmniej na minimalne , jak ma mniej to nalezy je pdnieść do minimalnego poprzez inne składniki np. premia , ryczałty itd .
Wyrównanie nie może być uzupełnieniem do minimalnego - WYPŁACA SIE GDY
ART 7
1.
Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika, obliczone zgodnie z art. 6 wysokość wynagrodzenia pracownika pełnoetatowego, pracownika w pierwszym roku pracy, ust. 4, jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania.
Przeczytaj ART 29 kp
Art. 29. § 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy;

2) miejsce wykonywania pracy;

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;

Składnikiem wynagrodzenia nie może być WYRÓWNANIE
Robol bardzo dziękuję za pomoc. Wgłebie się bardziej w temat. Napewno masz racje, bo tez mam takoe wątpliwości.
Muszę mieć silne argumenty żeby przekonac księgową. ...ja początkująca kadrowa i księgowa z wieloletnim stażem....uff
A jeszcze jedno....jesli mamy w umowie zapis premia regulaminowa....a nie jest ona określona procentem ani kwotą to kurcze jak to teraz wpisać w umowie zeby bylo ok.
Bo premię moge dodac do minimalnego,
Czy byłoby ok jesli w umowie będzie napisane konkretnie premia regulaminowa-w minimalnej wysokości 10%
I zasadnicze 2470
To daje nam 2600
Ale z drugiej strony jak dam w umowie 10 % premii reg a w innym bedxie 20%???
To może premia uznaniowa
Znalazlam takie inf na inforze
Tu piszą ze dodatek wyrownawczy jest zaliczany do składników wynagrodzenia.....
Do wynagrodzeń osobowych uwzględnianych w minimalnym wynagrodzeniu za pracę zalicza się w szczególności:

• wynagrodzenie zasadnicze (w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej itd.),

• dodatki za staż pracy oraz inne dodatki, np. za znajomość języków,

• premie i nagrody,

• wynagrodzenie za dyżury (pełnienie pogotowia domowego),

• wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

• prowizje z tytułu umowy o pracę,

• wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy (urlopowe, chorobowe, przestojowe, za urlop dla poratowania zdrowia itp.),

• ekwiwalent za niewykorzystany urlop,

• odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia i dodatki wyrównawcze.
"Znalazlam takie inf na inforze"

A ja kiedyś ,że przy zadaniowym czasie pracy nie ma nadgodzin :)

Dodatek wyrównawczy ma charakter incydentalny i nie można go przekształcać w stały składnik wynagrodzenia za pracę - tak wynika z ustawy
"Jeżeli w danym MIESIĄCU " = NIE MOŻE BYĆ W KAŻDYM MIESIĄCU

powinien was odwiedzić PIP ten wyłożyłby przepisy za odpłatnością - taka nauka nie idzie w las
Oki rozumiem, ale co w sutuacji gdy jest w umowie jest podane wynagrodzenie zasadnicze w kwocie......i premia regulaminowa (bez kwoty)
Gdy w jednym miesiacu premia wynosi 10% i pracownik nie wyjdzie na minimalna to wyrowna sie dodatkiem wyrownawczy, a w innym miesiacu gdy premia będzie w wysokości 20% nie będzie potrzeby wyrównania dodatkiem wyrownawczym, bo zasadnicze plus premia da nam minimalna
I ja wcale nie sądzę ze robimy dobrze. Tak jak pisałam, w firmie "stara " ksiegowa i ja z niewielkim doświadczeniem tylko kadrowym. Byłam przekonana ze mam zrobić aneksy , ale ksiegowa wybiła mnie z tej myśli, stąd poruszyłam temat...
Jak premia jest podana bez kwoty , to musi być w takiej wysokości aby łacznie było wynagrodzenie minimalne
Jak bedzie wyższa to przekroczy minimalne

Dlaczego nie chcesz zrozumieć art 7 i 6 Ustawy o minimalnym ?
Przykład
Pracownik ma dodatek 200 zł za znajomość chińskiego, pomniejszany za każdy dzień nieobecności - chorował wiec dodatek otrzyma tylko 50 zł co razem z podstawą nie daje wynagrodzenia minimalnego = wtedy minimalne wyrównuje sie dodatkiem
Dodatkiem = wyrównaniem do minimalnego
Jeśli chodzi o mnie to tak przestudiowalam ten temat, ze wiem i rozumiem ze jest nie tak jak być powinno.
Gnębie ten temat bo wiem z czym sie spotkam jak go porusze w pracy.
Dziękuję za odzew
Więc jesli w umowie mamy kwote zasadniczą 2400
I premie regulaminowa bez kwoty to będzie ok jesli jesli premia będzie wynosiła 200 zl
Albo jeśli nie chcemy podwyższać zasadniczego to moze wprowadzić jakiś innym dodatek ktory bedzie dopełnieniem do minimalneg
Jak można mieć premie REGULAMINOWĄ bez określonej kwoty ?
Taka premia jest "roszczeniowa " i pracownik powinien wiedzieć w jakiej kwocie ją otrzyma po spełnieniu warunków określonych w regulaminie

Po co tak kombinować ? jak można wynagrodzenie ustalić na poziomie minimalnym
Jest regulamin premiowania w którym sa zawarte zasady przyznawania premii. Jesli pracownik choruje caly mc nie otrzyma premii
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.