30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Przejście z kpir na pełną księgowość - pomocy...

Witam,
Prowadzimy jdg, kpir, czynny podatnik VAT - szef chce przejść na pełną księgowość.. Nigdy nie miałam doczynienia z pełną księgowością :( czy ktoś może mi podpowiedzieć co trzeba zrobić, jakie obowiązki się z tym wiążą? Jaką spółkę.. czy z o.o. czy komandytowa czy jakaś inna? POMOCY :(
Duża firma czy mała?
Jaki profil? Produkcja? Handel?
Jakie masz wykształcenie z rachunkowości? Jakie kursy? Pracowałaś kiedyś na kh?

Może być jdg na kh, nie musicie się stawać spółką.
Firma zatrudnia 4 pracowników w tym ja, sprzedaż w granicach 100 tys miesięcznie, handel, ja mam jedynie doświadczenie w kpir - jeżeli przeszlibyśmy ja kh to muszę iść na pewno na jakiś kurs.
Szef chce przejść na pełne księgi głównie dlatego, że jako spółka nie odpowiada prywatnym majątkiem i tylko i wyłącznie dlatego :/ ja się na tym niestety nie znam :( ale twierdzi że przejdzie na spółkę z o.o. a później na komandytową...
Czy ten pomysł szefa ma wgl jakikolwiek sens? Na kh jest chyba dużo więcej obowiązków, sprawozdania..
Ok, to zrób sobie kurs samodzielnego księgowego w Stow.Księgowych w Polsce.
Potem, w trakcie prowadzenia już kurs na głównego księgowego też w tym stowarzyszeniu. Chyba, że jesteś zupełnie zielona i zaczniesz od kursu dla początkujących, w sumie może warto od podstaw.

Pytaj tutaj - jest sporo chętnych Forumowiczów/ek, którzy Ci chętnie pomogą.

Możesz też poprosić o pomoc znajomą dobrą księgową, a najlepiej biegłą/ego... Pomogą Ci na początku, a potem już dasz radę. Najważniejsze, by na początku nie narobić błędów, bo one się potem mszczą w kh bardzo.
3

nie jest tak źle. Od 2020 chce przejść na kh?
2 lata prowadzę kpir i kadry ale kh to całkiem nowość dla mnie :/ na pewno skorzystam z tych kursów :) dzięki za namiary :)
Od 2020 albo 2021 - sam jest niezdecydowany ale ja wolę wcześniej się przygotować na to.. wiem że ważne jest ustawienie schematów w programie żeby wszystko dobrze liczyło.. nie mam pojęcia jak to się ustala ale może jakiś informatyk pomoże.. poczytam jeszcze na temat kh..
A jeżli chodzi o spółki to aby móc przejść na komandytową to najpier trzeba być sp z o.o.?
Można powołać 2 spółki - komandytową i sp. z o.o., a indywidualną działalność wnieść do sp.komandytowej aportem
Pewnie twój szef powoła 2 naraz, zresztą spółki komandytowe chodzą przeważnie razem ze spółkami zoo.
Moim zdaniem idź na kurs, a szef niech zatrudni księgową chociaż na 1/2 etatu do pełnej z taką możliwością żebyś się mogła u niej przyuczać, wprowadzać fry, itp. Sama od zera nie dasz rady.
A jeżli chodzi o spółki to aby móc przejść na komandytową to najpier trzeba być sp z o.o.?

--- nie wiem, być może szef chce sp.z o.o. sp.komand. Wtedy jest to ponoć bardzo korzystne, bo np. sp. z o.o ma udział w sp.kom. 1% wtedy jest niski dochód do opodatkowania ze sp. z o.o + dywidenda (podwójne opodatkowanie pod. doch, ale jak sp. ma mały udział, to jest to mała kwota). Cos takiego czytałam kiedyś, ale w szczegóły się nie wdawałam. My mamy sp. jawną.

Nie ma co panikować na zapas, na początku najważniejszą sprawą jest ustalić prawidłowo bilans otwarcia. Musisz też ustalić zalda z kontrahentami - wysłać np. na 31.10 potwierdzenia sald, byś miała potem na starcie prawidłowe wartości w rozrachunkach.
:O ooo RANY.. chyba faktyczne nie dam rady :( pewnie muszę sobie zacząć szukać nowej pracy bo szef to dusi grosz i na pewno nie zatrudni dodatkowej księgowej :(
10

dasz radę, spokojnie. Ja to przerabiałam 10 lat temu, jak ten czas leci :D

Wystarczy, że się spotkasz z jakąś księgową, doradzi Wam, zaproponuje plan kont itd. Nastaw szefa, że taka konsultacja będzie potrzebna i niech Jej zapłaci za fakturę - ale najlepiej by to była naprawdę dobra, najlepiej główna księgowa, z doświadczeniem. Ja tak zrobiłam, poza tym dałam moje pierwsze sprawozdanie do sprawdzenia tej pani - biegła, prowadzi swoje biuro rach. i... niesamowicie mnie mile zaskoczyła, bo wszystko było prawidłowo, sama była zaskoczona, że tak świetnie sobie poradziłam. Tak jak Ty prowadziłam przedtem kpir.
Politykę rachunkowości też pewnie trzeba napisać.. co na jakich kontach jest księgowane? Bilanse otwarcia i na koniec roku zamknięcia, sprawozdania, salda i pewnie milion innych rzeczy? Pewnie jeszcze jakieś rzeczy do GUSu..
Politykę rachunkowości też pewnie trzeba napisać.. co na jakich kontach jest księgowane?

--- trzeba

Bilanse otwarcia i na koniec roku zamknięcia, sprawozdania, salda i pewnie milion innych rzeczy?

--- tak :)

Pewnie jeszcze jakieś rzeczy do GUSu..

--- też :D
Mariaem dziękuję za wsparcie :) już jestem tak spanikowana że nie wiem co myśleć.. może i masz rację? Może faktycznie warto zwrócić się do jakiejś głównej księgowej o pomoc..
A co na to wszystko szef? Niech się wypowie. Powiedz Mu, że kh to nie jest już bułka z masłem, że trzeba się do tego przygotować itd. Czy sfinansuje Ci kurs w SKwP? Konkretna rozmowę musisz przeprowadzić. Stanowczo i grzecznie :)

Powodzenia :)
A jeżeli chodzi o wynagrodzenie takiej osoby jak ja (samodzielna księgowa - sama jedna w biurze) w sumie bez doświadczenia w kh to jakie zarobki miesięcznie może mieć? Mała miejscowość... najniższa krajowa obecnie prowadząc całą firmę kpir +kadry.. Jak myślisz Mariaem?
.. to zależy od szefa… ile wywalczysz tyle dostaniesz.

Tak to jest w prywatnych firmach... Średnia, średnią... nie mam pojęcia. Ma na to wpływ wiele czynników.
Bo moim zdaniem na pewno nie za najniższą krajową.. eh ciężki dzień.. Mariaem dziękuję ślicznie za pomoc :)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.