30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

FP za pół etatu a wynagrodzenie 2200

Czy za osobę która jest zatrudniona na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 2200 brutto płacę FP?
Nie
Co zrobić gdy w przypadku tej osoby składki zostały cały czas płacone? Korekty? Jak je zrobić?
Wystarczy wysłać korekty DRA z numerkami deklaracji 02. W tym wypadku zmienia się tylko kwota na na deklaracji DRA, a nie imiennych raportach. FP pokrywa pracodawca, więc tutaj nie ma większego problemu. Będzie nadpłata składek, którą potrąci się w najbliższym przelewie i po kłopocie.
Co zrobić gdy w przypadku tej osoby składki zostały cały czas płacone? Korekty? Jak je zrobić?
Czy ta kwota nadpłaty się potrąci sama?
A możecie mi jeszcze podać jakąś podstawę prawną tego-jakies wyjaśnienie. Bo nic nie mogę znalezc.
Baaardzo dziękuję
Nadpłata sama się nie potrąci, bo nie ma takiej opcji. Wg mnie można ustalić w ZUS o zwrot nadpłaty na konto płatnika lub zaliczenie jej na poczet przyszłych składek.
Do kom 6

"Poradnik ZUS
Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracow-niczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Stan prawny na 1 lutego 2019 r.
Poradnik jest dostępny bezpłatnie w serwisie www.zus.pl "

na stronie 6 poradnika jest napisane wszystko ten temat
Jest nadpłata to się ją potrąca bez zbędnych ceregieli. Od tego w końcu jest PUE. Będzie potwierdzenie na koncie, jak juz wpłyną korekty.

Podstawa prawna: art. 104 ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
A tej osoby, to jedyny tytuł do ubezpieczeń? Może ma (miała), jeszcze inny tytuł do ubezpieczeń i stąd składka na f pracy była opłacana.
Myślę że nie miała, to nie jest akurat mój przypadek tylko znajomej. A powiedzcie jeszcze co by było gdyby te korekty wogole nie zostały zrobione tzn np od teraz by się tej osobie już nie naliczalo fp. To czy gdzieś to później wyjdzie?
Zrobienie korekt w tym wypadku jest bardzo proste, a 50 zł co miesiąc to chyba nie taka mala a kwota, a z kilku miesięcy uzbiera się kilkaset złotych. Po za tym w przypadku ewentualnej kontroli z ZUS i tak będzie to trzeba skorygować.
Wyjdzie przy najbliższej kontroli. Korzystnie skorygować. Ma byc poprawnie
Dziękuję bardzo za informację
Pozdrawiam
A powiedzcie mi jeszcze czy muszę korygować listy płac?
i Jak np już w danym miesiącu była korekta DRA to robić nr 3?
Czyli po zrobieniu korekt, w PUE pojawi się nadpłata w zakładce "należne składki i wpłaty-FP i FGŚP" tak?
i w kolejnym miesiącu trzeba przy wypełnianiu DRA potrącić o tą kwotę FP ręcznie tak?
Kom. 15 - list płac się nie koryguje
korektę DRA dajesz z kolejnym numerem
Ok , zostały zrobione korekty od stycznia do lipca bo za sierpień jeszcze deklaracja rozliczeniowa nie została wysłana. teraz po zweryfikowaniu i potwierdzenie w ZUS na PUE wyświetli się nadpłata na FP tak? czy tą kwotę można w deklaracji sierpniowej( lub kolejnej gdyby jeszcze do tej pory nie było zweryfikowane) potrącić z FP ręcznie?
I co zrobić z Listami płac? Gdzieś to odnotować?
Wg mnie można potrącić
z listami płac nic nie robisz, możesz zrobić jakąś notatkę o zaistniałej sytuacji /ku pamięci dla siebie czy kolejnej osoby/
A nie wyjdzie w rozliczeniu sierpniowym że za mało zostało wpłacone na FP ?
Czyli dla sprostowania i uporządkowania :)
Zrobione zostały korekty DRA każdego miesiąca, tera trzeba zrobić zestawy z każdą korektą DRA i wysłać po kolei tak?
następnie wysyłając już poprawny zestaw rozliczeniowy za sierpień w pkt z Funduszem pracy ręcznie odejmuję kwotę z siedmiu miesięcy 377,30? A jak jeszcze na PUE nie będzie nadpłaty?
ponadto jak patrzę na PUE to w ogóle nie zgadza mi się FP w żadną wpłatą wam też?
Zakręcona jestem?
Z tego co wiem na PUE u niektórych płatników jest przysłowiowy groch z kapustą, pomimo wpłacania prawidłowych kwot składek. Wiele razy o tym pisano na forum. Teraz chyba nie musisz wysyłać całych zestawów, a tylko skorygowane DRA.
Ale nie działam w Płatniku, mogę się mylić.
Dziękuję za odpowiedź. Co do zestawów to chodziło mi o to czy mogę stworzyć jeden zestaw i tam z każdego korygowanego miesiąca DRA (czyli w jednym zestawie będzie 7 DRA). Czy muszę robić 7 zestawów i w każdym po jednym DRA :)
Tego nie wiem
Na PUE jedyne co mi się zgadza to kwota zadłużenia/nadpłaty. Podział wpłat jest od czapy. CO do zestawów, to każdy trzeba wysłać oddzielnie. Nie da rady w jeden zestaw wpakować DRA z różnych okresów rozliczeniowych
"następnie wysyłając już poprawny zestaw rozliczeniowy za sierpień w pkt z Funduszem pracy ręcznie odejmuję kwotę z siedmiu miesięcy 377,30? A jak jeszcze na PUE nie będzie nadpłaty? "
Lucyna!!
Deklaracje wypełniasz tak jak poprawnie być powinno. W deklaracji za sierpień nic nie odejmujesz, przecież skorygowałaś już poprzednie miesiące.
Dokonując zapłaty za sierpień (przelew bankowy) wpłacasz o tę kwotę mniej.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.