30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Układanie dokumentów w KPIR

Witam, zastanawiam sie czy jesli księguje dokumenty jednego dnia hurtem z całego miesiąca to musza one byc odpowiednio poukładane i ma znaczenie kolejność wprowadzania? Czy konieczne jest sortowanie w programie?
Wg mnie w obrębie miesiąca nie ma znaczenia kolejność księgowania/układania dokumentów.
Nie wyobrażam sobie, aby dokumenty były nie poukładane nawet jeżeli program je posortuje. No bo jak potem cokolwiek znaleźć? Nie mówiąc już o tym, że i tak trzeba na nich nanieść numery z programu, tak więc nieukładanie dokumentów pracy raczej nie przyspieszy.
"No bo jak potem cokolwiek znaleźć?" - prosto - po numerach z książki wpisanych na dokumentach.
Moze niekompletnie napisałam i zle troche sie wyraziłam. Oczywiscie wiem ze każdy dokument musi byc opisany itp itd. Chodzi mi o to czy dodatkowo trzeba je jakos układać np datami wystawienia faktur. Czy moge ksiegowac dowolnie i ważne zeby do segregatora ułożyć je według kolejności wprowadzenia do kpir, nadając pozycje z kpir.
W KPiR księgujesz w dacie wystawienia nawet jeśli to robisz hurtem po zakończeniu miesiąca, więc będą wg dat wystawienia

ja sobie układam kupkę chronologicznie i wtedy wpisuję po kolei
Kom. 3
"po numerach z książki wpisanych na dokumentach." - No tak ale jeżeli nie będzie to ułożone wg tych numerów, to jak w praktyce szukać gdy tych dokumentów jest kilkaset? W końcu numer pierwszy może wpięty np. jako dwusetny z kolei. Przynajmniej ja tak zrozumiałem pytanie.

kom. 4
Tak należy je księgować chronologicznie.
,,Zapisy powinny być dokonywane na bieżąco, co oznacza przynajmniej raz dziennie, na koniec dnia, jednak nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy powierzono jej prowadzenie biuru rachunkowemu, przedsiębiorca prowadzi przedsiębiorstwo wielozakładowe, lub gdy prowadzi w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży, a także - w razie prowadzenia działalności kantorowej lub lombardu – przewidziane dla nich ewidencje kupna i sprzedaży wartości dewizowych i ewidencję pożyczek i zastawionych rzeczy. W takich przypadkach dozwolone jest dokonywanie zapisów w PKPiR w porządku chronologicznym, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia podatkowe, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.,,

Zwróć uwagę na słowo ,,chronologia,,
Tak wlasnie podejrzewałam dziekuje :)
A jesli moge skorzystać z okazji tutaj to jak sie to ma do metody memoriałowej, bo taka bede miała. Dotychczas działałam tylko ma pełnej księgowości wiec tu niby łatwiej ale troche watpliwości jest
Kom. 6 - przecież w pytaniu nie chodziło o nieukładanie według zaksięgowanej numeracji, tylko o księgowanie bez zachowania chronologii dat :)
Kom. 8 - a to właściciel dg wybrał tę metodę ? W jakim celu ?
Nadal wpisujesz chronologicznie. Nie wiem czy cokolwiek Ci to ułatwi. Zasada jest taka, że wydatek dot. w całości bieżącego roku wpisujesz w koszty w całości w dacie wystawienia faktury, a wydatek dot. dłuższego okresu, w części dot bieżącego roku w dacie wystawienia faktury, a resztę w następnych latach.
Jak widać moim zdaniem sensu metoda memoriałowa większego nie ma, bo pracy przy niej jest więcej. No chyba, że zależy Ci na wykazaniu większego dochodu, no ale oznacza to zazwyczaj jednocześnie wyższy podatek.
Niestety taka wola właściciela, ale postaram sie to zmienić z początkiem nowego roku. O czymś trzeba pamietac przy zmianie metody?
Kom. 9
Ok :-), źle zrozumiałem pytanie.
Kom.10
Dokładnie powinno się kierować interesem klienta, a raczej w większości przypadków nie będzie klientom zależeć na odkładaniu w czasie księgowania części kosztów. Po za tym będzie z tym więcej pracy.
A właściciel rozumie różnice między metodą uproszczoną, a memoriałową?
Może nie wie
To znaczy wstepnie rozmawialiśmy i dostałam odpowiedz tylko tyle, ze tak ma od 15 lat :) i generalnie boi sie zmian bo to pewnie bedzie wiązało sie z jakimiś przykrościami.
Zacząłbym od sprawdzenia czy faktycznie tak jest robione, bo raczej jest to rzadkość aby PKPIR prowadzić metodą memoriałową, a przedsiębiorcy zazwyczaj nie wiedzą o tym jaką metodą są księgowane koszty.
Sprawdzone, pierwsza lepsza faktura z grudnia 2018 za media. Na fakturze adnotacja z podziałem na rok 2018 i 2019
Jeżeli w tym roku nie było jeszcze wydatków dot. lat następnych to już od tego roku można zmienić metodę, bo w takim wypadku księgowania są takie same jak przy metodzie kasowej.
Oczywiście jeżeli właściciel się zaprze to może tak zostać jak jest.
Może wg jakiś kolorów :)))
Ty to zawsze wyskoczysz z jakimś komentarzem od czapy :)
Ciekawe na które pytanie była ta odpowiedź... Średnio śmieszne, coraz częściej obserwuje się takie komentarze na forum, którego ideą jest pomoc. Napisane jest "dla księgowych i nie tylko", a nie dla "specjalistów"
Wrzuć na luz, idea ideą, ale czasem można pożartować. To jeszcze nikomu nie zaszkodziło i na forum często są żartobliwe komentarze.
To moze jeszcze ktoś tu zajrzy. Co z dokumentami z poprzednich okresów? Np, ksiegujac czerwiec okazuje sie ze dostaje dokument z maja bądź np. zapomniany dokument z jeszcze wcześniejszych miesięcy. Datę księgowania robię bieżąca - czerwcowa, a datę wystawienia faktury ustawiam poprawna? Księgowe u mnie z biura w dacie wystawienia faktury tez wstawiają datę bieżąca.. wolno tak?
Data wystawienia dokumentu musi być faktyczna, a nie bieżąca, bo to nieprawda.
Kom24 skoro nie masz możliwości wrzucenia ich do poprzednich mcy - księgujesz, w met. uproszczonej, na bieżąco i tyle. ---prócz towa. handlowych/materiałów
:)))
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.