30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zaległa deklaracja zus DRA jak złożyć online?

Cześć otóż prowadzę działalność 3 miesiąc (od 2 kwietnia)
Dostałam powiadomienie w tym tygodniu zus o zaległej deklaracji dowiedziałam się od ksiegowego ze to chodzi o DRA które mi wypełnił.
Niestety nie ma jak pójść do zus to zanieść :(
Może ktoś powiedziec jak to wypelnic online?
Jak dobrze widze to eplatnik > dodaj dokument > zus dra?
Spróbuj w ten sposób, powinno się udać. Z tym, że co do zasady DRA się "kopiuje" i skoro mamy już lipiec, to powinnaś złożyć do tej pory DRA za kwiecień i maj , a później powinny się same "kopiować" te DRA, czyli nie musisz skladać koleknych DRA.
Które mam wybrać?
ZUS DRA 1.1 Deklaracja rozliczeniowa

ZUS DRA cz. II 1.1 Deklaracja rozliczeniowa cz. II dla osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne i opłaca składki wyłącznie za siebie

Sama prowadze działalność i płacę ten niski zus bo mam pierwszy raz działalność.
No, a może po prostu włożyć w kopertę te wypełnione DRA i wysłać do ZUS? Nie ma obowiązku składania ich osobiście.
Swoją drogą księgowy nie ma możliwości wysłania ich elektronicznie?
Dobra to pierwszy juz wiem, dziekuje za pomoc
Oki wypełniałam, dałam zapisz i już powinno być wszystko ok ? tak ?
Dziękuję jeszcze raz za pomoc
Muszę chyab wejść we wszystkie dokumenty i dać wyślij czy zatwierdź tam na tych dwóch zaległych DRA?
Pierwszorazową deklarację ZUS DRA należy przekazywać razem z raportami
Takie coś mi wyskoczyło :/ o jakie raporty chodzi?
Jaki wpisałaś termin przesyłania deklaracji na druku DRA (powinien być 2)? Wypełniłaś część X na deklaracji?
Proponowałbym jeżeli już upierasz się z tym, że sama wypiszesz te druki, aby spisać dane z DRA przygotowanych przez księgowego, w końcu chyba Ci je jakoś przekazał (np. mailowo w formie pdf)?
Tak ja przepisuje z tych co mam od księgowego. czytam ze duzo ludzi ma te błędy ale jest masa klikania i ustawiania bo ludzie opisywali ten błąd i jak się go pozbyć.
Wyślę pocztą.
Wystarczy że do koperty wsadzę 2x tą deklaracje DRA i tyle?
Nadawca i Odbiorca na kopercie wystarczy? (nie wysylalam jeszcze nic listownie do zus)
Wysyłasz do ZUS podpisane deklaracje DRA za 04 i 05.2019. Wyślij to listem poleconym.
No, a tak z ciekawości dlaczego księgowy nie może tego wysłać elektronicznie?
Bo to jest znajomy ksiegowy, stwierdzil ze nie potrzebuje jako ze i tak mam jeden przelew miesiecznie i sama moge sobie obliczyc podatek :P
wiec stwierdzil ze nie potrzebuje ksiegowego i mi pomaga tlyko :)
No, ale to przecież nie przeszkoda w wysłaniu DRA elektronicznie jeżeli i tak je wypisał. No, ale OK masz przynajmniej wypisane druki.
A z ciekawości... jak są wypisane te druki?

czy recznie, długopisem?
Pewnie ręcznie
Są jeszcze tacy księgowi co robią to ręcznie :-)?
Jak robi grzecznościowo to mógł tak zrobić, żeby nigdzie nie został ślad, ze robił coś dla kogoś bez umowy
dlatego też i nie zrobił wysyłki, żeby się nie "podkładać"
Kom. 15 - owszem są
Kom. 16 - otóż to :)
Jeszcze się nie spotkałem, aby ZUS takie informację przekazywał do US, albo robił jakieś inne nieprzyjemności z tego tytułu, a nie raz zdarzało mi się do ZUS dokumenty grzecznościowo wypełniać i przysłać :-).
No, ale faktycznie mamy takie czasy, że być może i takie praktyki staną się ryzykowne chociaż ja jakoś nie wiem czego niby mieliby się tutaj przyczepić.
Do czego?
usługa wykonana ale nigdzie nie wykazana...
ani nie wykazany przychód u wykonawcy - jeśli odpłatna
ani u nabywcy usługi - jeśli nieodpłatna
o VAT nie wspomnę :(
Jak w komentarzu 19, "licho nie śpi".
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.