30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Sprawozdawczość NBP - co zrobić???

Jak najlepiej wybrnąć z sytuacji, w której przeoczyło się moment, w którym wystąpiła konieczność składania sprawozdań do NBP?
Możepo prostu złożyć za okresy wstecz.
Do ilu lat wstecz należy składać sprawozdanie? Do tego czynny żal do US?
Do US ?
Wg mnie najlepiej skontaktuj się z NBP i powiedzą ci co masz zrobić.
Obawiam się, że jak to ruszę, i nagle pójdą sprawozdania to kontrola murowana.
Tak, do US.
Zgadza się czynny żal do US, a ws sprawozdań kontakt z NBP bo obecnie sprawozdawczość chyba idzie przez portal a uruchomić go można tylko po kontakcie z NBP
->6 - atm, próbuję właśnie ustalić progi statystyczne. Przeglądam te formularze, czytam objaśnienia. Tak, sprawozdawczość idzie teraz przez portal. Wiem, że muszę się zgłosić, mam jednak obawy w pierwszej kolejności zgłosić się do NBP z uwagi za wysokie kary (do 120 stawek dziennych, a stawka dzienna to od 70 zł do 28000 zł. Maksymalna kara to 3mln.) O ile GUS, czy UC np. przy intrastacie nie nakłada kar to NBP owszem. Jestem przerażona wysokością kar.
Przygotuj sobie dane do sprawozdań, potem zadzwoń do NBP w temacie portalu i szybko wypełnij i wyślij formularze + czynny żal do US. Tylko się najpierw zorientuj, który US jest u Ciebie właściwy do tego typu spraw - jest to wyznaczony US w danym województwie. To nie jest US zgodny z właściwością, no chyba że przypadkowo Ci się pokryje. Kary są szalone, ale nie nakłada ich NBP tylko ten urząd. Jeżeli więc się pospieszysz z wysłaniem formularzy i czynnego żalu, to powinno się obyć bezboleśnie. Tylko bardzo dokładnie w czynnym żalu wypisz sprawozdania i okresy "których żałujesz"
Witam Was serdecznie!
Czy moglibyście mi napisać jakie firmy mają obowiązek składać sprawozdania do NBP?
Jednocześnie składa się do NBP i do US i GUS?
Mariaem, jestem obecnie na etapie nauki. Do sprawozdawczości NBP jest portal, na którym należy się zalogować. Tworzą wówczas konto na którym są dostępne formularze objęte sprawozdawczością.
ww*nbp*pl/home.aspx?f=/statystyka/sprawozdawczosc/bilans_platn/spr_bil_platn*html
Obowiązek sporządzania mogą mieć firmy, które mają np. zakup, sprzedaż za granicą, instrumenty finansowe, kredyty, pożyczki w bankach będących nierezydentami.
Acer - ok, dziękuję - muszę jednak wiedzieć, jakie to mają być dane bo obecnie mam z tym problem. Nie są dla mnie jasne formularze oraz objaśnienia do nich. Nie wiem jak ustalić, czy przekraczam progi statystyczne. Jedyne, co może podlegać u mnie badaniu to zobowiązania i wpłacone zaliczki nierezydentom z uwagi na to, że sporo mamy WNT. Może ktoś pomoże jakie dane powinnam przygotować do ustalenia progów? Czy ważny jest obrót, czy np. saldo należności i zobowiązań? Za jaki okres wstecz powinnam składać formularze? Możliwe, że będą to u mnie lata.
Odnośnie US to mam jeden, także nie stanowi to w moim przypadku problemu. Czytałam też o tym jak uprzykrzają niektórym podatnikom życie w związku ze złożeniem czynnego żalu do US. Jakaś makabra.
Mam zakupy i sprzedaż za granicą - w UE, ale głównie w PLN.
Jakie są progi? Limity?
Czy to też mnie obliguje do sporządzania sprawozdań do NBP?
->11 dodam, że nie do tego US co trzeba. Podobno zdarzało się, że US twierdził, że taki czynny żal nie ma wówczas racji bytu i w ogóle nie był uznany.
Np. próg sprawozdawczy dla osób fizycznych nieprowadzących dg to 7mln zł, dla pozostałych to 10mln jak zostanie ta wartość przekroczona na koniec roku. O jego przekroczeniu decyduje suma aktywów i pasywów podlegających raportowaniu, tj:
- rachunków bieżących i depozytów w instytucjach kredytowych i bankach zagranicznych,
- nieruchomości położonych za granicą,
- udziałów w spółkach niebędących rezydentami,
- pożyczek udzielonych nierezydentom,
- kredytów i pożyczek otrzymanych od nierezydentów,
- zobowiązań z tytułu leasingu finansowego wobec nierezydentów,
- instrumentów pochodnych,
- papierów wartościowych, papierów dłużnych i papierów udziałowych oraz tytułów uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania wyemitowanych przez nierezydentów,
- innych aktywów finansowych i należności od nierezydentów,
- pozostałych zobowiązań finansowych wobec nierezydentów,
- papierów wartościowych wyemitowanych przez rezydentów, ale nabytych poza rynkiem krajowym.
Sankcje karne - art. 106l kodeks karno skarbowy
To nas to nie dotyczy.
Czyli nie tyle obrót roczny z daną firmą zagraniczną (nierezydentem) co stan zobowiązań, należności na dzień bilansowy?
Jeszcze tego nie wiem. Moja biegła dała mi namiary do jakiejś innej księgowej, która miała identyczny problem. Mam nadzieję, że pomoże mi ustalić progi. Jak chodziłoby o stan na koniec roku, to byłoby świetnie, ale myślę, że jednak chodzi o obroty z zagranicą.
Mnie dotyczy to:
- innych aktywów finansowych i należności od nierezydentów,
- pozostałych zobowiązań finansowych wobec nierezydentów,
Mariaem, w kom. 10 wysłałam link do strony NBP. Tam jest plik excela do pobrania w celu ustalenia progów.
Należności od nierezydentów - ale obroty z daną firmą - nierezydentem roczne czy stan nalezności nieuregulowanych na koniec danego roku???

Innych aktywów finans. - nie mamy...

Zobowiązań wobec nierezydentów - niewiele.
Zobowiązanie finansowe to jakie? Pewnie kredyty, pożyczki? A nie zwykłe zobowiązania za zakupy surowca?
19

dzięki, już patrzę...
Stan na koniec roku tam jest wszędzie.
Mariaem, mam ten sam problem z rozkminieniem tego. Jak to rozumiesz? Stan na koniec roku to Twoim zdaniem obroty, czy salda? Chodzi o stan wszystkich należności, zobowiązań (obroty) czy tych nieuregulowanych? (salda).
Jak się dowiem na pewno to napiszę. W objaśnieniach do formularzy nie mogę się doczytać o jakie wartości chodzi. Obroty przekraczam, a salda nie.
Wg mnie salda, ale to moje gdybanie tylko.
Napisz koniecznie, u mnie nawet obroty się nie łapią, ale z ciekawości - chętnie poczytam co napiszesz :-)

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Niestety, jednak wchodzą obroty bez bilansu otwarcia :(
Czekają mnie sprawozdania za lata wstecz, jestem załamana. Mam nadzieję, że kara będzie stosunkowo niska...
Moim zdaniem do ustalenia progów do sprawozdań bierze się salda /kwoty aktywów i pasywów/. Przynajmniej ja kiedyś w ten sposób ustalałam. Ale robię sprawozdania tylko z należności i zobowiązań, bo innych operacji z nierezydentami nie mamy.
Do NBP najlepiej zadzwonić i dopytać o sposób zarejestrowania firmy - NBP przydziela certyfikat i klucz umożliwiający wejście na portal sprawozdawczy.
Koleżanko, możesz mieć jednak rację. Dzwoniłam do NBP i potwierdzili, że salda. Co innego mówi biegła, co innego doradca podatkowy... Zwariować można.
Jak myślicie, skoro mam zaliczki płacone dla nierezydentów na podstawie faktur zaliczkowych (jak faktura i zapłata w jednym miesiącu to nie mam tego na saldzie zobowiązań i księguję 30x/202). Te zaliczki wiszą na koncie 30x do rozliczenia. Czy powinnam oprócz salda zobowiązań z dostawcami zagranicznymi uwzględnić też konto tych zaliczek na przyszłe dostawy?
Uważam, że nie, bo rozrachunek z klientem masz rozliczony.
Rozrachunek jest rozliczony, ale zaliczki na dostawy i usługi ujmuje się w bilansie osobno. W sprawozdawczości NBP jest formularz AZ-KRH "należności handlowe od nierezydentów oraz zaliczki wypłacone nierezydentom". Moim zdaniem należy je uwzględnić, ale pewności nie mam :( Mogą to być kwoty o tyle znaczące, że spowodują przekroczenie progów.
Wg mnie wszystkie nierozliczone pozycje należy uwzględniać.
Ponadto przy rozrachunkach trzeba patrzeć na stronę konta, a nie na nazwę. Zakwestionowali mi to podczas kontroli.
Kom. 29- może tak być, ja się nie upieram - to sprawa do wyjaśnienia z panią z NBP
Kom. 30 - jakie nierozliczone pozycje, z jakich kont ?
Miałam podobną sytuację ok dwa lata temu. Ale jak zliczyłam salda to okazało się ze nie przekroczyłam progów i nie musiałam składać sprawozdań. Ale stress był. Do obliczenia tych progów statystycznych sumuje się należności i zobowiązania (?)
Już mi się trochę rozświetliło w tej kwestii. Zgodnie z par. 8 rozp. progi wynoszą 3mln zł. W momencie przekroczenia tej kwoty w danym roku lub kwartale powstaje obowiązek sprawozdawczy. Pod uwagę brane są są m. in. salda należności i zobowiązań oraz wszystkie inne nierozliczone z nierezydentami kwoty, np. zaliczki.
-> 30, acer, co masz na myśli "patrząc na stronę konta, nie nazwę?"
-> 32, Tak, m. in. suma należności, zobowiązań i innych stanów nierozliczonych z nierezydentami.

Jak myślicie, czy w przypadku zapisów na rozrachunkach po obu stronach, do progów bierzemy per saldo czy dodajemy do siebie traktując np. korektę zobowiązania jako należność?
Drogie koleżanki.
Również temat bardzo kłopotliwy dla mnie. Wręcz mnie pokonał :) Nie wiem dla kogo są te objaśnienia, bo chyba nie dla zwykłych ludzi. Czy US / NBP nie wysyła najpierw ponagleń ? No chyba tak to powinno się najpierw odbywać. Czy się mylę w tym przypadku? Pozdrawiam
Ewentualnie US wysyła kontrolę, jak NBP zakabluje. Także żadnych ponagleń nie ma, jak masz powyżej 3mln nierozliczonych sald z zagranicą to masz obowiązek raportowania. Obowiązek trzeba sprawdzać kwartalnie.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.