30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Co z taką fakturą korygującą

Firma wystawiła fakturę vat na usługę której nie zamawialiśmy i dlatego odesłaliśmy fakturę bez księgowania, a było to rok temu, obecnie wystawiono fakturę korygującą z prośbą o podpisanie , nie wiem co zrobić
Nie anulowali jej, teraz wyjścia nie mają więc proszę o wyzerowania korektą. Podpisz
Składam jpk nie zmniejszę vat naliczonego a oni zmniejszą należny, jak się będę tłumaczyć, chyba oni powinni zmniejszyć podstawę opodatkowania w momencie wystawienia tej faktury
Nie wrzucałaś wcześniej tej faktury w kup, więc i tę nie wrzucasz
Dlaczego miałabyś mieć problem ?

w kup nie dałaś i korekty nie księgujesz, przecież w ogóle księgowanie kosztów to nie obowiązek a tylko przywilej....
Ale mnie chodzi o vat
Masz obowiązek odliczenia naliczonego czy to przywilej...

zresztą to nie przekręt, nie anulowali sobie faktury, przegapili, to czemu zerującej im nie podpisać. No nie wiem....
Poproś by ktoś jeszcze coś powiedział na ten temat...np GosiaM, ZXC...
Chodzi mi o to , że podpisując im korektę powinnam ( chyba) uwzględnić ją w rozliczeniach vat a tego nie zrobię
Powinnaś na pewno , jeśli pierwotną miałaś w ewidencji. a nie miałaś
Możesz poprosić kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury z datą bieżącą i w jednym miesiącu zaksięgować fakturę i podpisana korektę, albo nie księgować niczego tylko wpiąć sobie do dokumentów ,żeby był jakiś ślad
Skoro fv jest pusta/ wystawiona na usluge ktorej nie zamawialiście = nie przyjmujesz fv ani korekty

kontrahent ma sobie anulować błednie wystawiona fv (ma oryginał i kopię) i poprawić swoje rejestry

ciebie fv pierwotna i korekta do niej nie dotyczy
Repetko tak powinno być,

ale szkodzi coś podpisanie im zerówki ?
Niczym nie szkodzi
No właśnie, bo wiadomo jak powinno być, ale można pójść im na rękę, tak po ludzku po prostu .
Wiadomo , że u siebie jej nie ujmujemy tak jak pierwotna nie była ujęta.
Tak jak pisze repetek, to pusta faktura. Nie miałaś prawa do odliczenia, więc nie powinnaś ujmować pierwotnej w VAT, korekty też nie ujmujesz. W razie kontroli krzyżowej odpowiadasz US, że faktura była niezasadna pokazujesz, że masz obydwa "oryginały", korespondencję z kontahentem i temat zamknięty.
Powinnaś podpisać, bo kontrahent nie skoryguje swojego rejestru. Anulować nie może bo trafiła do obiegu.
Jak w kom. 15. Skoro firma "wystawiła fakturę vat na usługę której nie zamawialiśmy i dlatego odesłaliśmy fakturę bez księgowania", to w ogóle nie masz prawa do odliczenia vat, bo nie było takiego zakupu w rzeczywistości. Nie widzę problemu, żeby fv i korektę ująć poza rej vat. albo w rej vat jako niepodleg. odliczeniu.
No i oczywiście podpisać korektę.
Rozumiem, że razem z korektą przysłali jeszcze raz pierwotną fakturę, inaczej korekta nie ma sensu.
Przecież nie ma oryginału pierwotnej faktury, bo ją odesłano jako niesłusznie wystawioną.
W tej sytuacji fakturę korygującą chyba też bym im odesłała.
Faktura stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane, nie zamawiane
nie dają nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego (art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).
Więc chyba dobrze, że nie miałaś tej faktury w swojej ewidencji.
Mój kom. do kom. 15
Mówicie, że lepiej mieć i oryginał i korektę podpisaną gdzieś na boku ( to że nie wprowadzane do ew. to wiadomo) - --poprosić zawsze można o oryginał jeśli chcą mieć podpisaną korektę....tylko po co trzymać ,,,,nie można wyrzucić? w czym problem
20> jeśli brak pierwotnej fv, to korektę tez bym odesłała, bo niby do czego ona ma być jak brak podstawy korekty, albo poprosiła o dosłanie pierw. fv. i wtedy dopiero księgowała wszystko razem.
24 dlaczego chcesz to księgować ? - po co ?
Wyrzucić nie można, wg mnie albo odesłać albo zatrzymać fv korygującą i niech dadzą też duplikat pierwotnej faktury.
No tak, tylko ciekawi mnie dlaczego nie można. Przecież ( dajmy na to oryginał i korektę zerową mam) transakcja nie miała miejsca, co potwierdzono f. korygującą zerującą. Więc po cóż mam te papiery trzymać...nie zrobiłam nic , co nie miałoby miejsca, potwierdziłam to co się nie stało.
Po co komu te papiery.
I na jakiej podstawie trzymać ?
potwierdzenia w postaci papieru musisz mieć jeśli jest to kosztem, przychodem, czy jest w ew. vat --- a to nie będzie, to po co?
Reginko, nie wiadomo co kiedyś może czas przynieść, czasem zdarza się taki przypadek i żadnych faktur nie niszczę, nie wyrzucam.
Ale podstawy prawnej brak. Nie ma obowiązku tak wg mnie, trzymania tego.
25> po to, że różne rzeczy mogą kiedyś wyjść i lepiej mieć jakiś ślad w dokumentacji. Też zostawiam takie dokumenty.
Rozumiem, czyli z ostrożności. dzięki
Kiedyś miałam błędną fakturę i zaksięgowałam tylko rozl. zakupu/dostawca a fv korygującą tak samo ale z minusami.
Roboty z tym nie było, ale jest ślad, że coś takiego się zdarzyło.
33> dokładnie
Hurtownia
????? ???????? ????? ??? ?????? ????? ??????????? ? ???! ???????? ??????????????? ???????????????? ?? ???????????? ? ??????? ???????? ?????? ? ?????? ? ???????. ? ??? ?? ?????? ?????? ???????? ????? ?????? ? ????-??????. ??????? ????????????? ?????? ? ???????? ???, ? ????? ??????? ?? ????, ???????? ?????? ? ???????. ??????? ????? ??????????? ???????? ?? ????? Profmasterdveri.Ru. ??????? ??? ?? ???????? 8-926-549-30-17. ???????? ??????? ?? ???????? ?????!

?????? ??????? ????????????? ????? ??????
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.