LOGOWANIE
Nie posiadasz konta? Zarejestruj się »
Użytkownik lub E-mail
Hasło
POLECAMY »
Prenumerata 2017 »
Egzemplarz bezpłatny »
PKWiU ze stawkami VAT 2016 - Darmowy serwis »
Dyżury telefoniczne specjalistów »
PIT 2016 - Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2016 rok
PRENUMERATA 2017
Wideoporady Ekspertów Gofinu
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zgłoszenie do ubezpieczeń bez umowy o pracę

  [765898]
~molinezja | 2013-10-01 12:49:22 | 89.***.***.46
Witam. Znajomy miał pracować w firmie na umowe o pracę. Wypełnił kwestionariusz osobowy i przyszedł do pracy jadnak umowy nie dostał przez 2 tygodnie, więc tak naprawdę był na czarno. Po tym czasie wkurzył sie i przestał przychodzić do pracy. W tym czasie był zarejestrowany na bezrobociu ale skoro nie miał umowy to nie wyrejestrował się z bezrobocia. Teraz ma problemy z urzędem pracy bo okazało się że tamta firma nie mając podpisanej umowy o prace i tak zgłosiła go do ubezpieczeń (pewnie bojąc się o własną d.) Urząd pracy wykreślił go z bezrobocia dlatego że nie zgłosił faktu zatrudnienia, do tego pozbawił go prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych z NFZ 3 lata wstecz. Czyli musi pokryć koszty leczenia pomimo że dostawał zaświadczenia z urzędu pracy że jest bezrobotnym objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
Tak się zastanawiam czy można kogoś zgłosić do ubezpieczeń tak poprostu nie mając podpisanej umowy o pracę ani żadnych innych dokumentów świadczących o zatrudnieniu danej osoby?

Komentarz 1:  ~alibaabaa | 2013-10-01 12:52:58 | 212.***.***.30

Jeżeli ta osoba ma faktycznie u was pracować to koniecznie musi miec umowe o pracę. Zglosić ją możecie, ale umowe musi miec koniecznie, chociażby do urzędu pracy. W sumie nie dziwię się, że się wkurzył

Komentarz 2:  ~molinezja | 2013-10-01 13:01:09 | 89.***.***.46

Nie chodzi o nas bo my takich numerów nigdy nie robimy :) Poprostu ten gość kiedyś u nas pracował ( na umowę oczywiście) i ostatnio przyszedł się pożalić jak go załatwili. I tak nie zabardzo wiem co mu doradzić w tej sytuacji, co ma zrobić, czy iść do są sądu czy do PUP, czy do ZUS? W PUPie podobno nie chcą z nim gadać bo było zgłoszenie i koniec to znaczy że było zatrudnienie.

Komentarz 3:  ~alibaabaa | 2013-10-01 14:24:37 | 212.***.***.30

Aha źle zrozumiałam myślałam, że to wasz pracownik...zwracam honor :) Więc najpierw niech on idzie do szefa i niech się domaga umowy i to koniecznie, a jeżeli to nie pomoże to pozostaje PIP-może oni tam coś konkretnie poradzi. Obowiązkiem pracodawcy jest dać umowe o pracę. PUP tutaj faktycznie nie ma co do gadania bo to nie ich jakby no działka, ale w razie kontroli np. z ZUS to co na szybko mu umowe będa pisać- którą on po takim czasie wcale nie będzie musiał podpisać. Ale na początku proponuję, aby przeszedł się do szefa czy ich kadrowej i niech powie, że musza mu dać umowe o pracę. ZUS też nie pomoże, bo zgłoszenie było, więc takie sprawy jak coś to w PIP-ie radzę załatwić

GOFIN poleca praktyczny serwis internetowy www.RozliczenieWynagrodzenia.pl »
Powrót do tematów Forum

Zgłoś naruszenie regulaminu
Opcja pozwala na zgłoszenie administratorowi postu jako naruszający regulamin Forum. Opcja ta dostępna jest tylko dla zalogowanych Forumowiczów.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60