Sprzedaż samochodu faktura VAT

Spółka cywilna jest Vatovcem kupiła jakiś czas temu samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz chce ten samochód sprzedać osobie fizycznej. Czy musi wystawić fakturę z Vat? Od paliwa i części był odliczany VAT.
Ewentualnie może sprzedać na vat marżę
Może go sprzedać na fv z naliczonym VATem / VAT i tak zapłaci kupujący
może go sprzedać na fv-marża / skoro od zakupu nie przysługiwalo odliczenie VAT
A na fakturze VAT marża to jaka będzie podstawa opodatkowania?
Podatkiem VAT opodatkowana jest tylko marża
np.
kupiłeś samochód za 80 tys.
sprzedałeś za 85 tys.
marża wynosi 5 tys. / tu liczysz podatek w "100"

kupiłeś samochód za 85 tys.
sprzedałeś za 60 tys.
na sprzedaży masz stratę
sprzedałeś taniej niż kupiłeś więc nie ma marży = nie ma VAT od marży
Natomiast w przypadku dostawy towarów używanych nabytych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w celu odprzedaży, podatnik ma możliwość zastosowania procedury szczególnej, w ramach której opodatkowaniu podlega marża (procedura VAT-marża).
Sprzedaż w systemie VAT marża jest dopuszczalna, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) przedmiotem transakcji jest towar używany (przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie),
2) samochód osobowy został nabyty w celu odprzedaży,
3) sprzedający nabył go w określony przepisami sposób:
- na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej niebędącej podatnikiem,
- w procedurze VAT marża (od podatników na terytorium kraju lub od podatników podatku od wartości dodanej jeżeli dostawa tych towarów na terytorium innego państwa członkowskiego była opodatkowana na zasadzie odpowiadającej procedurze marży a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tej zasadzie),
- od podatników u których dostawa korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT (oraz od podatników od wartości dodanej jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadającym tym regulacjom).

Zatem, jeżeli powyższe przesłanki zostaną spełnione, to dokonując sprzedaży samochodu osobowego ma Pan prawo zastosować procedurę VAT-marża.
Ta firma, nie zajmuje się handlem samochodami. Samochód został zakupiony do DG i wprowadzony do EŚT a po pewnym czasie firma sprzedaje go ze swojego majątku.
Czy w takiej sytuacji będą spełnione wszystkie warunki aby zastosować procedurę VAT-marża?
Kom.7
wystarczy sam zamiar że ten samochód (śr.trwały) kiedyś zostanie sprzedany
możesz go sprzedać na fv-marża
1. Czyli kupując samochód do firmy (wprowadzając do EŚT) w momencie zakupu mam zamiar jego sprzedaży w przyszłości po okresie amortyzacji i wtedy jest spełniony poniższy warunek?
"2) samochód osobowy został nabyty w celu odprzedaży,"
2. A jeśli ten samochód jest uszkodzony w momencie sprzedaży z firmy i kwota sprzedaży jest znacznie niższa niż zakupu?
3. Czy można jeszcze wystawić fakturę vat marża jeśli została wystawiona błędnie zwykła faktura ze stawką VAT "ZW"?
1 - tak
2 - to nie ma znaczenia / wtedy nie ma marzy
3 - jeżeli od zakupu nie było prawa do odliczenia VAT to możesz sprzedać w systemie marzy
A w powyższym przypadku jest spełniony poniższy warunek?
"1) przedmiotem transakcji jest towar używany (przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie),"
Czy ten samochód nie musi być sprzedawany w stanie do użytku, nie uszkodzony?
Jak wykazać taką fakturę procedura marży w pliku jpk_V7?
Np. samochód zakupiony na umowę kupna-sprzedaży w 2020 roku za kwotę 10000,00zł.
w czerwcu 2024 został sprzedany na fakturę procedura marży - towary używane za kwotę 5000,00zł
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.