Odliczenie zapłaconego zaległego ZUS

Tak się zastanawiam czy dobrze zrobiłam odliczając w zeznaniu pit rocznym uregulowane zaległości wobec ZUS zapłacone w 2023 które dotyczyły poprzedniej działalności ale miałam inna formę opodatkowania teraz jestem na ryczałcie
Wg mnie zapłacone w 2023 składki społeczne miałaś prawo odliczyć od dochodu.
Dziękuję, ale ulga
:)
A jaka była forma opodatkowania dg ? Bo przecież składki na FP też zapłaciłaś, nie mówiąc o zdrowotnych.
Jej nie jestem pewna chyba zasady ogólne a gdzieś to mogę sprawdzić w intrenecie?
No a z jakiego okresu to zaległości, że nie masz dokumentów z jakich wynika forma opodatkowania za tamten okres?
To rok 2014
Całą zapłaconą kwotę ZUS w 2023 ujęłaś w PIT?
Nie , zrobiłam tak jak było w informacji rocznej z ZUS, tzn odliczyłam 50% zdrowotnej społeczne to był mały ZUS
Napiszcie proszę czy słusznie odliczyłam ten ZUS
"tzn odliczyłam 50% zdrowotnej" - "dotyczyły poprzedniej działalności ale miałam inna formę opodatkowania" - No to błędnie.
"społeczne to był mały ZUS" - to prawidłowo.
Można odliczyć tylko składki zdrowotne dotyczące tej samej formy opodatkowania, czyli tylko w sytuacji, gdyby dotyczyły okresu w jakim byłaś opodatkowana ryczałtowo. Oczywiście przy tej formie opodatkowania 50% składek.
No i jesteś pewna, że te składki dotyczyły tylko Ciebie (i ewentualnie osoby współpracującej), a nie też dodatkowo pracowników, czy też zleceniobiorców?
Nie miałam pracowników, czyli mogłam odliczyć tylko zdrowotne 50 % jeśli poprzednio też byłam na ryczałcie , poszukam dokumentów żeby sprawdzić jak byłam opodatkowana a nie mogę tego sprawdzić inaczej bo jestem w innym mieście
"czyli mogłam odliczyć tylko zdrowotne 50 % jeśli poprzednio też byłam na ryczałcie" - tak
A te społeczne to żle że odliczyłam jak dotyczyły 2014?
Kom. 15
patrz kom 10 :-).
Zestresowałam się czyli mogłam odliczyć społeczne za 2014 rok tak jak w informacji rocznej było za 2023 oprócz odetek i kosztów upomnienia, dziękuję że mi odpisujesz ;)
Tak mogłaś :-).
Dziękuję że mi pomogłeś, dobry z Ciebie człowiek, teraz pozostaje mi jeszcze sprawdzenie czy byłam na ryczałcie ale tego nie wiem bo nie zajmowałam się tym osobiście
Jeżeli okaże się, że nie byłaś to prostu złożysz korektę i dopłacisz podatek. Nie sądzę, aby to była duża kwota jeżeli odliczenie dot. tylko składek za 2014 rok.
Dziękuję jeszcze raz za pomoc, spanikowałam
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.