Okresy nieskładkowe w świadectwie 2024

Czy w świadectwie pracy w punkcie 6.16 wykazujemy zwolnienia lekarskie z przed 14.11.1991?
I analogicznie w ERP-7?
Zwolnienia lekarskie z całego okresu zatrudnienia.
CAŁEGO.
W ERP-7 tak samo.
Ale czy zwolnienia lekarskie przed 14.11.1991 r. były okresami nieskładkowymi? Mam pracownicę, która pracowała w latach 1982-1984. Wiem z kartotek zarobkowych że pobierała zasiłki chorobowe. W ERP-& jest napisane że zasiłki chorobowe tylko po 1991 roku.
Niedowiarek pyta :)
"Mam pracownicę, która pracowała w latach 1982-1984." - dla tej pracownicy trzeba było wystawić RP-7 ( nie EPR-7) do kapitału początkowego dawno, dawno temu. Poza tym - skoro pracowała w latach 82-84, to rozumiem, że świadectwo pracy za ten okres dostała?
I tak, na obecnym druku ERP-7 zasiłki z okresu po 14.11 1991r. Ale zwolnienie lekarskie może być również w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, a nie zasiłku chorobowego.
ZUS na ERP-7 pyta o ZASIŁKI, a nie o zwolnienia.
Wystawiam teraz, gdyż w aktach osobowych takowego brak. Wystawiam na obowiązującym aktualnie druku. Dlatego właśnie moje pytania... w 1984 roku nie pytałabym o okresy nieskładkowe.
I nie wiem... wydawało mi się że przez 14.11.1991 roku były tylko zasiłki, a nie było wynagrodzenia za czas choroby na podstawie Kodeksu Pracy.
Podkreślam... nie mam pewności. Więc miałam nadzieję że ktoś rozkminiał temat
Mandragora, już wiem i masz rację. Muszę wykazać wszystkie, z całego okresu zatrudnienia.
Natomiast w ERP-7, tylko po 14.11.1991.
Hehhh... niezgodność jak dla mnie, ale jest jak jest.
Dzięki wielkie i jak coś innego Ci wpadnie do głowy to pisz :)
W świadectwie pracy i erp-7 wyszczególniamy tylko okresy zwolnień lekarskich po 14.11.1991, bo dopiero wtedy zaczęły funkcjonować "okresy nieskładkowe"
w erp-7 w kol.3. wpisujemy kwoty zasiłków z całego okresu zatrudnienia, sprzed 14.11.1991 też
~Elia - chyba jednak coś nie bardzo tak...?
A w którym miejscu Ci sie nie zgadza?

W erp-7 wstawiamy kwoty zasiłków + oczywiście wynagrodzenia chorobowego , tak jak w opisie kolumny, oczywiście jeśli firma płaciła zasiłki
Nie zgadza mi się tu:
"W świadectwie pracy i erp-7 wyszczególniamy tylko okresy zwolnień lekarskich po 14.11.1991"
Jeżeli ktoś pracował od roku 1980, to mam na świadectwie nie uwzględnić zwolnień lekarskich od 1980 do 1991?
Przecież nie.
ERP-7 natomiast wyraźnie jest zaznaczone, że należy uwzględnić:
-wysokość wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, na podstawie art. 92 k.p. lub odrębnych przepisów;
-wysokość wypłaconego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego po 14 listopada 1991 roku;
-wysokość wypłaconego świadczenia rehabilitacyjnego.
Już nie mówię, że trzeba byłoby w tej konkretnej sytuacji wystawić dwa zaświadczenia: do 31.12 1998 i drugie od 1.01.1999.
Dziewczyny, w swoim wątku dodam jeszcze, że wracam z archiwum i nie ma tak kartotek zasiłkowych tego pracownika. Mam plan, żeby wpisać w informacjach uzupełniających "Brak kartotek zasiłkowych z lat 1982-1984"
Co myślicie?
Sprawdź listy plac z tego okresu.
Może masz gdzieś naliczenia do list, może tam dopinano zwolnienia?
A może nie była na zwolnieniach?
W razie jeśli nic nie znajdziesz, nie będzie wyjścia.
W punkcie 6. 16 świadectwa nie uwzględnia się okresów chorobowego przed 14.11.1991 NA PEWNO.
Zwolnienie lekarskie przed 14.11.1991 było OKRESEM ZATRUDNIENIA liczonym do renty i kapitału liczonym wskaźnikiem 1,3 , dlatego nie wyszczególnia się zwolnień ;
Natomiast okresy wymienione w pkcie 6.16 są liczone po 0,7 i ZUS wyjmuje te okresy z OKRESU ZATRUDNIENIA i ogranicza ich udział

W kol. 3 erp-7 nigdzie nie jest napisane , że obejmuje ona tylko kwoty zasiłku po 14.11.1991. Gdybyście nie wpisali chorobowego z całego okresu zatrudnienia , zaniżylibyście pracownikom świadczenia, a to może być problemem dla firmy.
W ERP-7 jest również blok pt. "Informacje o wypłaconych świadczeniach" ( druga strona druku)
Ty piszesz o kolumnie 3, ja o bloku informacji. gdzie należy podać konkretne dane - tytuł jw.

Jeśli chodzi o świadectwo pracy: po to je właśnie tak wymyślono, żeby ZUS mógł zastosować odpowiednie wskaźniki do różnych okresów. To już wyższa szkoła jazdy - nie ja to wymyśiłam, tylko odpowiednie ustawy i rozporządzenia.
Czyli nie myliłam się.
I to nie jest dla mnie wyższa szkoła jazdy, to był dla mnie chleb powszedni.
Dziękuję dziewczyny za dyskusję w wątku. Pozdrawiam
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.