Działalność zamknięta w styczniu 2023 a rozliczenie składki

Witam,
działalność gosp. została zamknięta w styczniu 2023. Była oczywiście naliczona deklaracja DRA za 01/2023, ale siłą rzeczy bazowała na dochodzie z grudnia 2022 r. Czy powinienem teraz złożyć rozliczenie składki zdrowotnej za ten jeden miesiąc, czyli styczeń 2023? Działalność ostatecznie była wtedy prowadzona, a Płatnik nie chce przepuścić rozliczenia.
Nie składasz w takim wypadku. Z tego co piszesz to wnioskuję, że opodatkowanie było na zasadach ogólnych, czyli rok składkowy trwał do stycznia 2023.
Tak było - zasady ogólne, rok składkowy do stycznia 2023 r. Dziękuję za odpowiedź!
Chyba się nie zgodzę. W styczniu 2023 powstał dochód, od którego nie została zapłacona składka, bo nie było potrzeby składać dra za luty 23. W rozliczeniu rocznym zostanie wykazany dochód z 2023 roku i wyjdzie do zapłaty składka zdrowotna od tego dochodu.
Z webinaru ZUS (wprawdzie dot. rozliczenia za 2022 rok, ale nic się tutaj nie zmieniło):
"1. Jeśli działalność została zamknięta lub zawieszona z dniem 31.01.2022 roku, to czy należy składać roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok?
Jeżeli przedsiębiorca zlikwidował działalność lub zawiesił jej prowadzenie w styczniu 2022 r., a był opodatkowany skalą podatkową lub podatkiem liniowym, nie składa rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. Okres składkowy dla tych form opodatkowania rozpoczyna się w lutym a kończy w styczniu następnego roku. Styczeń 2022 r. nie jest uwzględniony w rocznym rozliczeniu.
Jeśli płatnik był opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, to musi złożyć roczne rozliczenie za rok 2022. W takim przypadku ustali roczną podstawę tylko za ten jeden miesiąc."
No a od siebie:
Składkę za styczeń ustala się na podstawie dochodu z 12.2022, a nie dochodu za 01.2023. Dochód za 01.2023 byłby ważny do ustalenia podstawy za luty 2023, ale wtedy już ta osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu tak wieć składka za ten miesiśc nie jest należna.
Po za tym Płatnik i ePłatnik to uwzglednia i nie pozwala w takim wypadku złożyć rozliczenia rocznego
Aż zadzwoniłam na informację i faktycznie masz rację. Jeśli działalność była zakończona w styczniu, to nie trzeba robić rozliczenia rocznego i dochód osiągnięty w styczniu pozostaje bez oskładkowania. Natomiast jeśli zakończysz działalność w każdym kolejnym miesiącu, to mimo, że nie było konieczności wykazywać dochodu z ostatniego miesiąca działalności, to w rozliczeniu rocznym musisz dopłacić zdrowotną od tego dochodu. Logiki za grosz, ale pani powiedziała, że to pytanie do ustawodawcy, dlaczego jest taka różnica.
Cytuję "Dochód za 01.2023 byłby ważny do ustalenia podstawy za luty 2023, ale wtedy już ta osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu tak wieć składka za ten miesiśc nie jest należna."
Ale jeśli zakończysz działalność w maju, to dochód z maja byłby wykazywany w deklaracji za czerwiec, której nie składasz. Wtedy też już nie podlegasz pod ubezpieczenie zdrowotne, a jednak dochód majowy musisz wykazać w rozliczeniu rocznym i składkę dopłacić.
No niestety tak to działa. Składkę zdrowotną, za rok składkowy 02.2023 - 01.2024 ustala się na podstawie dochodu za 2023 rok. Tak więc jeżeli zakończenie lub zawieszenie dział. po 31.01, to do ustalenia składki bierzemy pod uwagę cały dochód z 2023 roku w tym z ostatniego miesiąca prow. dział.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.