Deklaracja wyboru formy opodatkowania

Podatnik złożył (poprzez aktualizację w CEDiG) oświadczenie o wyborze ryczałtu w 2023 r. (w zakresie jednoosob. dz. gospod., jednocześnie posiada udziały w spółce i tam dokonywał wpłat na podatek liniowy - czy samo dokonywanie wpłat z oznaczeniem PIT-5L może stanowić deklarację wyboru podatku liniowego?
Nie
Ja w takim wypadku składam do US zwykłe pismo, gdzie wskazuję sposób opodatkowania dochodów ze spółki i dochodów z jdg. Tutaj odpowiednio byłby to liniowy i ryczałt. Nie ma takiej opcji jak wybór formy opodatkowania poprzez opisanie przelewu właściwym symbolem.
Dziękuję za wyjaśnienie.
A co dzieje się w sytuacji gdy ktoś zdeklaruje wybór PPE ale nie spełnia warunków - np przekraczali limit przychodu z poprzedniego roku?
Z góry dziękuję
No to musi dokonać korekt jeżeli rozliczał się ryczałtem, a nie miał do tego prawa.
Najlepiej zrobić tak jak w kom.2 ale gdy mleko się rozlało, a jest o co walczyć to można brnąć w wybór przez opis przelewu.

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2024 r. sygn. akt II FSK 710/21
Ciekawy wyrok :-). No, ale zakładając, że faktycznie warto tutaj powalczyć w sądzie, to jeszcze jeden warunek musi być spełniony: pierwszy przelew w roku musiałby być za miesiąc, kiedy uzyskano pierwszy przychód w roku i oczywiście terminowy, czyli do 20 dnia następnego miesiąca. Nie zawsze tak będzie :-).
Dochody ze spółki były rozliczane na liniowym, a j. dz. gospod. zgodnie z deklaracją - czyli na ryczałcie.
Sprawa teraz wyszła po złożeniu PIT-36L ze spółki, która i tak nie mieści się w limicie przychodu z poprzedniego roku.
Jeżeli nie został zgłoszony wybór podatku liniowego, to należy rozliczyć dochody wg skali. No i pewnie wcześniej lub później US w tej sprawie się odezwie.
Na e-urząd skarbowy można sprawdzić jaką wg US masz wybraną formę opodatkowania
Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia i pomoc!
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.