PIT 28 wpłacone zaliczki a składka zdrowotna

Mam przypadek klientki, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. rozliczam jej pit 28 i w związku z tym, że odliczenia 50% zapłaconej zdrowotnej dokonuję dopiero w rozliczeniu rocznym powstała mi nadpłata podatku. wszystko proste i jasne do tego momentu, ale - w lutym klientka zrobiła przelew podatku o 140 zł mniejszy niż wynika z ewidencji. więc w ciągu roku bez odliczenia zdrowotnej miała zapłacić 8929 a wpłaciła 8789.
wpisując w pit 28 podatek należny za poszczególne miesiące wpisałam kwoty bez odliczenia zdrowotnej, a więc 8929.
po odliczeniu zdrowotnej 50% wychodzi podatku 8620,00, więc na pit 28 jest nadpłata 309 zł, a faktycznie jest jej 169 zł. czy tak będzie prawidłowo?
zaczęłam się zastanawiać czy nie powinnam wpisać miesięcznych kwot podatku już po odjęciu zdrowotnej? ale wtedy nie wyjdzie mi na pit 28 nadpłata, wyjdzie na zero a przelewy będą zawyżone. nie wiem które rozwiązanie wybrać
Na PIT masz pozycje na wpisanie należnego ryczałtu za poszczególne miesiące i pozycję na wpisanie sumy kwot faktycznie wpłaconych.
Ok, dziękuję - pierwszy raz rozliczam PIT28.
a więc czy tak będzie ok:
krok 1 - wykazanie podatku za poszczególne miesiące bez odliczenia 50% zdrowotnej - bo tak faktycznie było
krok 2 - wskazanie podatku zapłaconego w faktycznej kwocie, a więc o 140 zł za mało względem podatku wykazanego w poszczególnych miesiącach (a dokładnie za luty)
krok 3 - odliczenie zdrowotnej 50% wobec czego będzie nadpłata
nadpłata pomniejszy mi się o kwotę podatku faktycznie zapłaconego i będzie wszystko wyprostowane?
Krok 1 - może tak być, jeżeli jest Ci tak wygodniej, ale może lepiej aby uniknąć odsetek od tego za małego przelewu policzyć jednak z odliczeniem składek
krok 2 - tak
krok 3 - tak uwzględniasz to w zeznaniu niezależnie od tego, czy przy liczeniu zaliczek bylo to odliczenie czy też nie było.
Dzięki wielkie za pomoc!
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.