PIT2 nowo zatrudnionego pracownika

Jeżeli pracownik nie chce mieć potracanej ulgi 300 zł z zaliczki na podatek, to nic nie składa pracodawcy ?
Albo w razie "w" niech ci sam napisze oświadczenie, że nie chce mieć potracanej ulgi 300 zł z zaliczki na podatek,
Daj mu do wypełnienia druk PIT-2 i jeśli tam Ci nie zaznaczy że masz stosować kwotę zmniejszająca podatek to nie stosujesz jej i masz potwierdzenie ze sam tak chciał. Żadnych oświadczeń nie trzeba zbierać, od tego są stosowne druki.
Czyli ma mi podpisać "pusty" PIT2 ?
Tak, przypilnuj tylko żeby wypisał poprawnie dane swoje i pracodawcy, wówczas masz oświadczenie na podstawie którego naliczasz płace. A że nie chce stosować żadnej ulgi to będzie praktycznie puste.
No ale pracownik moze powiedzieć, ze chciał mieć potrącaną kwotę wolną tylko nie zaznaczył "krzyzyka"

i co wtedy ?

w ustawie jest mowa, że pracownik wypełnia PIT2 , zaznaczajac krzyzykiem odpowiednie rubryki
Jak nie chce ulgi to niech nie składa PIT-2, pierwszy raz słyszę o składaniu zerowego PIT, jakaś dziwna praktyka.
Jak się uprzesz to może ci na kartce papieru napisać, że nie chce mieć potrącanej kwoty wolnej i tyle.
Dziekuję
@Komentarz 5: ~zosia, @Komentarz 6: *MmmMmm
jak się uprze to Ci powie że nie dałaś mu druku albo że on Ci dał wypełniony druk ale Ty go zgubiłaś źle naliczałaś wynagrodzenie - przypadków może być mnóstwo. PIT-2 jest oświadczeniem, a jeśli nie zaznaczył nic to oświadczył że nie chce mieć stosowanych żadnych ulg. Jak dla mnie to lepsze rozwiązanie niż mnożenie różnych oświadczeń dotyczących ulg, KUP itp osobno.
Kom.8
no tak tez moze być
Jakbyśmy mieli gdybać nad wszystkimi sytuacjami, jakie mogą się zdarzyć, to nikt by nigdy żadnego pracownika nie zatrudnił. Oświadczenie napisane na kartce papieru jest według mnie bardziej wartościowe niż podpisany pusty druk, na którym można zaznaczyć wszystko. Ale zrobicie jak będziecie chciały.
Pit2 strona 1
w częsci D
numer 9
drugie wolne pole
rezygnuje ze stosowania pomniejszenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek

wydaje mi się, że pasuje do problemu??
Wypadałoby czytać objaśnienia:
"4) Oświadczenie w części D składa się organowi egzekucyjnemu wypłacającemu za zakład pracy należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych lub podmiotowi niebędącemu następcą prawnym zakładu pracy, przejmującemu zobowiązania zakładu pracy wynikające ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych."
Art. 31a. [Oświadczenia i wnioski składane płatnikowi przez podatnika]
1.
Podatnik składa płatnikowi na piśmie albo w inny sposób przyjęty u danego płatnika oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki.
2.
Oświadczenia i wnioski, o których mowa w art. 31b ust. 1, art. 32 ust. 3 i 6-8 oraz art. 41 ust. 11, mogą być składane według ustalonego wzoru.

-mogą być - a NIE muszą
EdithA

czyli
jeżeli pracownik nie chce mieć potrącanej ulgi 300 zł z zaliczki na podatek, to nic nie składa pracodawcy ?

moze tak być ?
Ja jestem za tym co napisałam w kom 1
Ok
dzięki
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.