Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przy wypowiedzeniu

Internet daje bardzo różne odpowiedzi, będę bardzo wdzięczna za pomoc!
Czy pracodawca który wypowiedział umowę z tytułu likwidacji stanowiska pracy - bez obowiązku świadczenia pracy, ma prawo to cofnąć bo stanowisko przywrócił?
Co cofnąć wypowiedzenie czy zwolnienie ze świadczenia pracy
Zwolnienie ze świadczenia pracy
Tak ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy
Jesteś pewny?To podaje Rządowa strona:

O ile decyzja o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy jest jednostronna, o tyle przywrócenie do pracy pracownika po wydaniu takiej decyzji zależy już od dobrej woli pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje tu okoliczności, które będą nakazywać pracownikowi powrót do pracy. Jeśli jednak podejmie decyzję o powrocie, strony powinny zawrzeć porozumienie o rezygnacji ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika.
SN z dnia 5 września 2019 r. III PK 96/18
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 KP nie jest czynnością prawną (oświadczeniem woli) w rozumieniu art. 61 § 1 KC, lecz jest realizowane w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (art. 22 § 1 KP). W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielić mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 KP.
To jednak 2019, strona Rządowa wydaje się być aktualniejszym źródłem
Https://zielonalinia.gov.pl/-/zwolnienie-z-obowiazku-swiadczenia-pracy
Tu link
To jednak 2019
Myślisz ze SN wydaje wyroki w sprawie co tydzień ?
Https://www.prawo.pl/kadry/czy-mozna-zwolnic-ze-swiadczenia-pracy-w-okresie-wypowiedzenia,523475.html

ART Z 2023 i co ważne autor
Przepisy nie regulują dopuszczalności cofnięcia przez pracodawcę oświadczenia o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy. W tym zakresie istniał spór w doktrynie, jednak obecnie dominuje pogląd, iż pracodawca może jednostronnie cofnąć swoje oświadczenie woli. „Działanie to ma charakter polecenia pracodawcy, które mieści się w ramach jego kompetencji kierowniczych (zwłaszcza art. 22 § 1 oraz art. 100 § 1 KP). Przepis nie ustanawia żadnych dodatkowych przesłanek, np. zgody zainteresowanego pracownika czy szczególnych okoliczności leżących po stronie przedsiębiorstwa. W komentowanym przepisie brak jest również wskazania okoliczności, które ograniczałyby możliwość cofnięcia takiego polecenia. W konsekwencji uważam, że pracodawca może jednostronnie cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oraz wezwać pracownika do podjęcia obowiązków.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk).
Https://pckp.pl/zwolnienie-z-obowiazku-swiadczenia-pracy-w-okresie-wypowiedzenia/
I jeszcze Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r., III PK 96/18
opublikowano: 2021-07-07

11. Wydawać by się mogło, że po wejściu w życie art. 36'2 k.p. ustawodawca rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące zakwalifikowania zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy jako polecenia, a nie jego oświadczenia woli. Orzeczenie sądu II instancji wydane w zaprezentowanej sprawie ukazuje jednak, że spór w tej kwestii pozostaje nadal aktualny. Mając powyższe na względzie, należy podzielić przedstawioną w orzeczeniu SN argumentację, gdyż przyjęcie odmiennego stanowiska stałoby w jawnej sprzeczności z istotą stosunku pracy, jaką jest podległość pracownicza i niesłusznie ograniczałoby uprawnienia pracodawcy.
Co jeśli ktoś jest na etapie rekrutacji do innego miejsca pracy, albo wyjeżdża?
W moim przypadku pracodawca zamknął oddział w moim mieście, informując że to koniec działalności firmy w tym mieście. Po 3 tygodniach zmienił zdanie.
Skoro zmienił zdanie to potrzebuje pracowników. Podobnie, gdybyś była na urlopie wypoczynkowym w okresie wypowiedzenia - też pracodawca może cię z niego odwołać i kazać stawić się w pracy, przecież cały czas jesteś jeszcze zatrudniona.
Nie jest to dla mnie takie oczywiste i jednak sporo źródeł w internecie mówi co innego.
Podział firmy jest likwidowany, pracownik otrzymuje jednoznaczną informację likiwidacji jego miejsca pracy. Byłoby to chore nie pracuj dla mnie ale bądź na czujce bo może mi się zmieni.
Jesteś cały czas zatrudniona, otrzymujesz z tego tytułu wynagrodzenie tak więc pracodawca może żądać pracy za te wynagrodzenie. Możesz zawsze pracodawcy zaproponować skrócenie okresu wypowiedzenia. Oczywiście pracodawca nie musi się na to zgodzić, no ale istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że to zrobi zamiast wypłacać wynagrodzenie za nie świadczenie pracy.
15> ale własnie tak. Twoim zdaniem pracodawca nie ma prawa zmienić zdania? Przeorganizować firmy i działać dalej? Pewnie, że to dla pracownika może być kłopot, jak znalazł nową prace, ale zawsze można sie próbować dogadać.
Nie ma jednoznacznych przepisów w kodeksie pracy. W poniedziałek zadzwonię na infolinię inspekcji pracy, zobaczymy co powiedza
Niezależnie co Ci powiedzą, musisz zdawać sobie sprawę, że jeżeli zignorujesz polecenie pracodawcy, to grozi Ci to uznaniem nieobecności jako NN i dyscyplinarką. Oczywiście będziesz mieć możliwość odwołania się do sądu pracy i tam wyrok może być różny, albo korzystny dla Ciebie, albo dla pracodawcy.
Dla zamknięcia tego wątku, napiszę, że rozmawiałam dziś w inspekcji pracy i potwierdzono, że pracodawca może zmienić zdanie i rządać powrotu do pracy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.