Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów

Czy przy wyliczaniu zdrowotnej uwzględnia się kwotę wolną?

Dzień dobry,
Mam pytanie - Czy przy wyliczaniu zdrowotnej od dochodu uwzględnia się kwotę wolną i dopiero od tego liczy składkę?
Czy mam po prostu każdorazowo liczyć 9% od dochodu netto?
Przychód minus koszty minus składki na ubezp. społeczne niezaliczone do kup minus dochód wykazany w dokumentach ZUS za poprzednie miesiące = podstawa naliczenia składki nie mniejsza niż 3490 zł.
Xyzz, czy jak w sierpniu była sprzedaż srodka trwałego i uwzględniłam to w dochodzie za sierpień-pomniejszajac o stratę to narastająco za następne okresy stale odejmuję statystycznie od dochodu?
Tak. Jak rozumiem chodzi Ci o odpisy amortyzacyjne z przed 1.01.2022.
Do kom.1 nie od dochodu tylko dodaję do kosztów, np
w przychody kwota uzyskana ze sprzedaży (w tym sprzedaz srodka) narastająco za XI minus
koszty XI + uwzglednienie odpisów amortyzacyjnych- składki i minus dochód za poprzednie miesiące czy tak bedzie ok?
Kom.3 tak chodzi o odpisy, tylko się zakręciłam czy co miesiąc uwzględniam statystycznie do kosztów, chyba tak?
Odpisy amortyzacyjne z przed 1.01.2022 zwiększają koszty dla potrzeb składki zdrow.
Kom.6 no tak zrobiłam wyliczając dochód w miesiącu sprzedazy tego srodka ale zastanawiam się czy teraz narastająco do konca roku mam uwzględnic w kosztach te odpisy?
Czyli nie jak np. w ciągu roku podatku miałbym 45 tyś to od całej tej kwoty muszę zapłacić 9% czy np. 45- 30 tys kwota wolna = 15 tyś i od tego dopiero 9% w skali roku?
Kom. 7
Tak

Kom. 8
"w ciągu roku podatku miałbym 45 tyś" - podatek nie ma tu nic do rzeczy.
"np. 45- 30 tys kwota wolna = 15 tyś i od tego dopiero 9% w skali roku? " - nie myl składki zdrowotnej z podatkiem dochodowym. Przy składce zdrowotnej nie ma żadnej "kwoty wolnej".
Dzieki, i przepraszam ze się wcięłam w temat Jasiu35.
A przy dochodowym odlicza to się jakoś proporcjonalnie czy podatek liczy się dopiero od kwoty podatku przekroczonej powyżej 30 tyś?
Z góry dziękuję za cierpliwość :-)
Przychód minus koszty minus składki na ubezp. społ niezaliczone do kup = podstawa naliczenia podatku zaokr do pełnych złotych
podstawa x 12% - 3600 - zaliczki za poprzednie miesiące = zaliczka na podatek zaokr do pełnych złotych
A co to jest te 3600 zł?
Kwota pomniejszająca podatek.
30000 x 12% = 3600.
Jak widać z tego wynika te 30 tys. "kwoty wolnej".
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.