ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Bookin sprzedaż noclegów - rezerwacje

Dzień dobry, mam firmę która świadczy usługi noclegowe i korzysta z BOOKING. Na fakturze z booking jest wyszczególnione ile w danym miesiącu było rezerwacji i jaka jest prowizja dla booking. I ja księguję tylko prowizję, nic nie robiąc z tą informacją o kwocie rezerwacji. Czy to dobrze robię?
Zastanawiam się bo kwota rezerwacji z faktury booking to jakieś 16000zł, natomiast sprzedaż jaka jest zaewidencjonowana na kasie fiskalnej i przy pomocy faktur to 3000zł.
Kwota rezerwacji do PIT to zaliczka ale jak masz kasę fiskalną to zaliczki należy w niej ujmować
do VAT zaliczka w dacie wpływu do booking

druga sprawa to że usługi booking to import usług ( i nie ważne czy jesteś podatnikiem czynnym VAT czy nie , trzeba je rozliczyć )
Tak prowizja booking wiem rozliczam i firma ma kasę fiskalną, zastanawiałam się najpierw że może te rezerwacje są przesunięte w czasie; ktoś rezerwuje w styczniu pobyt na maj i będzie płacił dopiero w maju i stąd te różnice ale po paru miesiącach widzę że rezerwacje są dużo wyższe niż sprzedaż którą firma wykazuje i poprzez kasę fiskalną i poprzez faktury.

Tak myślę że firma nie rejestruje wszystkiego przez kasę fiskalną.....aż boję się o to zapytać.
Kwota jak wpłynęła do booking bez względu kiedy wpłynie na konto firmy to zaliczka do ujęcia w kasie ale ustawodawcy wyszli im na przeciw prowadzając zapisy w art. 14 ust. 1j - 1l ustawy o PIT. Z przepisów tych wynika, że gdy przedsiębiorca pobierze wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej - za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty.

Chcąc skorzystać z takiego uproszczenia przedsiębiorca musi jednak zawiadomić swój urząd skarbowy o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Wybór tego sposobu rozliczania zaliczek na kasie oznacza się dopiero na zeznaniu rocznym. Wybór ten będzie obowiązywać od danego roku, w którym dokonano zgłoszenia aż do czasu odwołania przez przedsiębiorcę (nie trzeba co roku dokonywać zgłoszenia - oznaczania na zeznaniu rocznym - jeśli przedsiębiorca nie zmienia decyzji w tym zakresie).
Bardzo dziękuję. Cenna uwaga. No nic to muszę poruszyć z właścicielem firmy ten temat. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
Właściciel winien ująć w kasie kwoty wpływające do booking ( i to w dacie ich wpływu do booking ). , i zależy co ustali czy traktuje zaliczki z kasy jako przychód cały rok czy nie , jak nie traktuje jako zaliczki to wtedy pod każdy raport kasowy co jest zaliczką ( do odjęcia w KPiR) oraz co zostało zrealizowane z zaliczek wcześniejszych ( do dodatnia przychodu w KPiR) . Wtedy musi prowadzisz szczegółową ewidencje poza kasą aby w prawidłowych okresach ująć przychód
Nie zgadzam się z ITT, dlaczego mam u siebie ewidencjonować zaliczkę jeżeli jej wcale nie otrzymałam ? Fiskalizuję pobyt gościa w ostatnim dniu pobytu ( nawet przed otrzymaniem zapłaty) bo wykonałam usługę.
anodka - bądź czujna, wygląda na to, że klient nie fiiskalizuje tej sprzedaży.Kwota wykazana w fakturze to kwota zrealizowanych pobytów. Booking nie ujmuje w swoich fakturach zaliczek, tylko zrealizowane pobyty. Inaczej jest z portalem Airbnb.
Bs! bardzo Ci dziękuję właśnie rozwiałaś całkowicie moją wątpliwość tym zdaniem "Kwota wykazana w fakturze to kwota zrealizowanych pobytów". Teraz mam się czego zaczepić.
Wolałam być choć trochę przygotowana na rozmowę z właścicielem aby wiedzieć przynajmniej co dokładnie ta kwota ''Rezerwacji" oznacza. Bardzo dziękuję.
Jeżeli prowadzisz ewidencje na kasie masz obowiązek ujęcia zaliczek od OF w kasie . Należy zatem stwierdzić, iż w opinii Organu dla podatnika w sytuacji gdy nie dochodzi do sprzedaży pomiędzy pośrednikiem( booking itp ) a podatnikiem na potrzeby określenia momentu powstania obowiązku podatkowego wiążąca jest data otrzymania zapłaty na rachunek pośrednika, a nie data przekazania tych środków pieniężnych przez pośrednika na rachunek podatnika 0113-KDIPT1-3.4012.910.2020.3.MJ
To że booking nie ujmuje w fakturach zaliczek to nic jakoś się przecież rozliczacie z booking macie wyciąg z otrzymanych zaliczek do booking które potem trafiają na wasze konto
Ewidencja zaliczek jest ważna nie tylko dla podatników VAT ( wpływ zaliczki = moment sprzedaży w VAT) ale i dla zwolnionych ponieważ zaliczki w rozumieniu ustawy VAT to obrót który wpływa na limit zwolnienia 200 tys. To ze zaliczka nie jest przychodem w rozumieniu pdof nie zwalnia z prawidłowego jej dokumentowania w powyższych celach
ITT dziękuję za podesłaną interpretację, choć wcale mnie nie ucieszyła. Nigdy wcześniej ( na szczęście) nie spotkałam się z takim podejściem, a nasz US to specjalista od Booking
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.