ARCHIWALNY TEMAT FORUM

UiPP 15/2023 pfron

Zaliczenie pracownika do osób niepełnosprawnych na podstawie przepisów szczególnych po przedłożeniu kolejnego orzeczenia - raz jeszcze
redakcja ubezpieczeń i prawa pracy | 31.07.2023
Szanowni Państwo,W UiPP nr 15/2023, w artykule pt. "Zaliczenie pracownika do osób niepełnosprawnych na podstawie przepisów szczególnych" napisaliśmy, że: "W przypadku pracowników, których orzeczenia o (...)

czy mógłby mi ktoś udostępnić? :)
W UiPP nr 15/2023, str. 53, w pkt 1.2. poruszaliśmy temat dotyczący zaliczenia pracownika do osób niepełnosprawnych, którego orzeczenie o niepełnosprawności zostało przedłużone na podstawie art. 15h ust. 1 specustawy, a od 6 sierpnia 2023 r. wobec uchylenia tego przepisu na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów... (Dz. U. poz. 852), dalej ustawy z dnia 9 marca 2023 r.

Terminy przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności na mocy ww. przepisów przedstawiamy w tabeli:
Ważność orzeczenia upłynęłaby przedłużona ważność orzeczenia na podstawie przepisów szczególnych
od 8 marca do 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r., nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. do 31 marca 2024 r., nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. do 30 września 2024 r., nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Uwaga: Na mocy art. 15h ust. 1 pkt 1 specustawy przedłużone były orzeczenia, których ważność upłynęła w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r., gdy w tym okresie pracownik złożył wniosek o wydanie nowego orzeczenia; okresu tego nie uwzględniliśmy w tabeli, gdyż zakładamy, iż tym osobom wydane zostały już nowe orzeczenia.

Jak pisaliśmy w powołanym wyżej numerze UiPP, w przypadku pracowników, których orzeczenia o niepełnosprawności zostały przedłużone na mocy art. 15h ust. 1 specustawy, a następnie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. przedstawią pracodawcy nowe orzeczenia przed upływem ostatecznego terminu ich przedłużonej ważności, to wystąpi zbieg tych przepisów z przepisami art. 2a ust. 3-4 ustawy o rehabilitacji.
Przykład 1
Orzeczenie pracownika o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim zostało wydane na czas określony do 31 marca 2021 r. Jego ważność przyjmując, że pracownik nie przedstawi nowego orzeczenia, została przedłużona na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 specustawy, a następnie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. do 31 marca 2024 r.

Przykład 2
Zakładamy, że pracownik z przykładu 1 złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia 31 lipca 2023 r. Nowe orzeczenie zostanie przedstawione pracodawcy 1 września 2023 r. i będzie z niego wynikało, że zostało wydane 29 sierpnia 2023 r., a pracownik od 1 czerwca 2023 r. został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Pracodawca zalicza pracownika:

do 30 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim,
od 31 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym (czyli począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, gdyż z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym).

Zgodnie z opinią Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i sprawozdawczości w PFRON, istnieje możliwość łączenia stopnia niepełnosprawności i schorzenia szczególnego z różnych orzeczeń. Może bowiem zaistnieć sytuacja w odniesieniu do pewnego okresu (kiedy w obrocie prawnym są dwa ważne orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność), gdzie stopień niepełnosprawności będzie wynikał z jednego orzeczenia, a szczególne schorzenia z innego orzeczenia.
Przykład 3
Orzeczenie pracownika o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem szczególnym utraciło ważność z dniem 31 grudnia 2020 r. Jego ważność, przyjmując, że pracownik nie przedstawi nowego orzeczenia, została przedłużona na podstawie art. 15h ust. 1 pkt 2 specustawy, a następnie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Przykład 4
Zakładamy, że pracownik z przykładu 3 złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia 1 sierpnia 2023 r. Nowe orzeczenie zostanie przedstawione pracodawcy 11 września 2023 r. i będzie z niego wynikało, że zostało wydane 4 września 2023 r., a pracownik od 1 sierpnia 2023 r. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności ze schorzeniem szczególnym.
Pracodawca zalicza pracownika:

do 31 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem szczególnym,
od 1 sierpnia do 4 września 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze schorzeniem szczególnym,
od 5 września do 10 września 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym bez schorzenia szczególnego,
od 11 września 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym ze schorzeniem szczególnym.
Przykład 5
Orzeczenie pracownika o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim ze schorzeniem szczególnym było wydane na czas określony do 31 grudnia 2020 r. Pracownik złożył wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia 1 czerwca 2023 r. Nowe orzeczenie zostało przedstawione pracodawcy 20 lipca 2023 r. i wynika z niego, że zostało wydane 4 lipca 2023 r., a pracownik od 1 marca 2023 r. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności ze schorzeniem szczególnym.

Pracodawca zalicza pracownika:

do 31 maja 2023 r. do osób niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym,
od 1 czerwca do 4 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym,
od 5 do 19 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności bez schorzenia szczególnego,
od 20 lipca 2023 r. do osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym.
Orzeczenia o niepełnosprawności wydane na czas określony, których ważność upłynęła 6 sierpnia 2023 r. lub później nie ulegają już przedłużeniu. W razie przedstawienia przez pracownika kolejnego orzeczenia, pracodawca wlicza tego pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych na zasadach określonych w art. 2a ust. 2-4 ustawy o rehabilitacji.
Przykład 6
Orzeczenie pracownika o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim ze schorzeniem szczególnym zostało wydane na czas określony do 7 sierpnia 2023 r. Zakładamy, że pracownik złoży wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia 2 października 2023 r. Nowe orzeczenie zostanie przedstawione pracodawcy 10 listopada 2023 r. i będzie z niego wynikało, że zostało wydane 2 listopada 2023 r., a pracownik od 2 października 2023 r. został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ze schorzeniem szczególnym.

Pracodawca po otrzymaniu kolejnego orzeczenia pracownika powinien na podstawie art. 2a ust. 3 i 4 ustawy o rehabilitacji wliczyć go:

od 2 października do 9 listopada 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bez schorzenia szczególnego,
od 10 listopada 2023 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze schorzeniem szczególnym.
Bardzo dziękuję!
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.