Leasing operacyjny bilansowo traktowany jako finansowy

Firma była w posiadaniu maszyny, która została sprzedana do banku za kwotę 52 476 zł. Potem podpisaliśmy leasing na ten ciągnik. Otrzymałam fakturę z opłatą końcową w kwocie 7 871,40 (część kapitałowa 7 858,90 a odsetkowa 12,50). Czy na stan środków trwałych powinnam wprowadzić po wartości z opłaty końcowej czyli 7 858,90 zł?
Czy nie powinnam otrzymać fakturę za sprzedaż/wykup tego ciągnika na podstawie, której dopiero będę mogła wprowadzić na stan środków trwałych dany ciągnik?
Jesli nie musisz pokazywać go jako finansowy (nie podlegasz badaniu) to raty kapitałowe księgujesz KUP a do ewidencji wciagniesz jak go kupisz czyli po wykupie i amortyzujesz wtedy .
Bo skoro go sprzedałeś/-aś czyli wystąpił leasing zwrotny to nie masz go na stanie .
Tak zgadza się nie mam go na stanie. Leasing się zakończył fakturą końcową która dotyczy wykupu, bo przenosi własność na naszą firmę. Bilansowo leasing był reprezentowany jako finansowy bo podlegamy badaniu i nie możemy skorzystać z uproszczeń, bo suma bilansowa jest wyższa niż 25,5 miliona a przychody wyższe niż 51 mil i zatrudnienie powyżej 50. Muszę go na stan środków trwałych więc ponownie przyjąć.
Mam problem z ewidencją tego zdarzenia.
BO 2023 na rozrachunku 252-001 dla tego leasingu wynosi 12 097,53 zł.
Faktury w roku 2023 tytułem części kapitałowej były księgowane na 402 UO i KF 751 dla części odsetkowej.
Na koniec miesiąca wyksięgowywano z kosztów 402 UO na 252-001. Saldo w 2023 wynosi 7 858,90 czyli tyle ile wynosi ostania faktura za wykup.
Jeżeli fakturę za wykup zaksięguje w sposób jaki dotychczas to saldo konta 252-001 się wyzeruje co jest prawidłowe.
Muszę jednak przyjąć to na stan środków trwałych. OT wprowadzę na Środki trwałe 95-Leasnng operacyjny - przekwalifikowanie na leasing finansowy w kwocie 7 858,90 po WN a po MA? Nie mogę wziąć rozrachunku bo już był ujęty przy księgowaniu tej faktury w koszty. Już wyczerpałam możliwości na rozwiązanie jak to wprowadzić.
Jeżeli masz go w środkach to twoja kwota amortyzacji była bilansowa i ok . Po wykupie nie wprowadzasz go na ewidencję bo tam już jest .Wprowadzasz tylko jego wartość podatkową i teraz amortyzacja będzie prowadzona podatkowa i bilansowa . Wynik w RZiS będzie inny od wyniku CIT .
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.