Sprzedaż mieszana a proporcja

Sytuacja jest taka: w firmie są dwa rodzaje działalności - sesje terapeutyczne (zw) oraz wynajem lokalu użytkowego (23%).
Kosztów jest niewiele i zastanawiamy się czy w zgodzie z przepisami dałoby radę uniknąć stosowania proporcji i np.:
- odliczać vat tylko od wydatków związanych z częścią działalności podlegającą opodatkowaniu (wynajemu),
- nie odliczać vatu od wydatków związanych z terapią oraz takich, co do których trudno ustalić przynależność (np. wydatki na eksploatację pojazdu - można podpiąć do obu).
Czy byłoby to zgodne z przepisami?
Nie byloby zgodne

- odliczać vat tylko od wydatków związanych z częścią działalności podlegającą opodatkowaniu (wynajemu), - o ile jestes w stanie ustalić, które koszty i w jakiej częsci dotyczą sprzed opodatkowanej, to tylko od tej cześci odliczasz vat,od pozostałej częsci, ktorej nie jestes w stanie ustalić czetgo dotyczą - tylko proporcja
- nie odliczać vatu od wydatków związanych z terapią oraz takich, co do których trudno ustalić przynależność (np. wydatki na eksploatację pojazdu - można podpiąć do obu). = skoro nie mozna ustalić, jakiej sprzedaży dotycza wydatki to stosuje sie proporcję, po to to wymyślono.

Wszędzie tam, gdzie da sie ustalić, jakiej sprzedazy dotyczy zakup lub jego część to odliczasz vat (dot. sprzed opodatk.) lub nie (dot. sprzed. zw.).
Nie wiem czy dobrze się zrozumiałyśmy. Chodziło mi o to, że wydatki sporne traktowałabym jako przynależne do terapii (a więc bez prawa do odliczenia). W ten sposób vat odliczany byłby jedynie od wydatków związanych wyłącznie z najmem.
Dobrze zrozumiałam.

Chodziło mi o to, że wydatki sporne traktowałabym jako przynależne do terapii - a jak chcesz to udowodnić w razie kontroli, że dany zakup dotyczy tylko terapii?

Nie mów mi, ze nie masz żadnych wydatków związanych z obiema sprzedażami - a czynsze, telefony, mat. biurowe, itp. tzw. koszty ogólne prowadzenia dg. W kązdej dg takie koszty występują.
Ja nie mówię, że nie mam. Pytam tylko czy nie mogę sama zadecydować, że nie chcę od nich odliczać Vatu?
Pewnie, że możesz, odliczanie vat to prawo podatnika, a nie jego obowiązek, tylko taki vat, który możesz odliczyc, a nie odliczasz, bo tak sobie wymysliłaś jest wtedy NKUP
Tak, zdaję sobie z tego sprawę.

Czyli podsumowując: jeśli wszystkie koszty niedotyczące najmu księgowane byłyby w kwotach netto, bez odliczenia vat to byłoby to rozwiązanie zgodne z przepisami i nie musielibyśmy wnioskować do urzędu o zastosowanie proporcji?
Skoro nie będziecie odliczac vat to nie ma do czego stosowac proporcji
Ok, dziękuję za pomoc :-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.