Dużo napisane

Mąż pracuje na umowę o pracę u żony prowadzącej działalność , wiemy że trzeba go zarejestrować jako osoba współpracująca i to od kwietnia 2022 r. Jest styczeń 2023 r. więc wszystkie ubezpieczenia oprócz chorobowego bo jest dobrowolne i nie wejdzie od 01.04.2022 r. Ubezpieczenie chorobowe wejdzie z datą bieżącą. Czy okres wyczekiwania u tej osoby to 90 dni mimo że ma 30 lat pracy na umowę o pracę.
Tak
Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
(...)
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
Dzięki bardzo
A z umowy o pracę nie płacił chorobowego ?
Kom. 4
Nawet jeżeli płacił (no, a na pewno tak było), to przecież było to nie prawidłowe i ten okres nie będzie liczony do okresu kiedy ta osoba podlegała ubezp. chorobowemu.
No to co ze składkami z umowy o pracę ?

korekta DRA i zwrot składek ?
Kom. 6
Nadpłata składek będzie tylko w sytuacji gdy z umowy o pracę były wyższe niż tytułu współpracy przy prow dział. gosp.
Natomiast co do zwrotu potrąconych składek pracownikowi, to faktycznie trzeba przeliczyć wynagrodzenie bez uwzględniania tych składek i pewnie będzie konieczna dopłata wynagr. pracownikowi.
No ale jeżeli będzie korekta składek w DRA z tyt. umowy o pracę , to będzie i nadpłata składek ? - zmiana z umowy o prace na os. wspólpracującą ? - nie tylko nadpłata będzie wtedy , kiedy składki z umowy o pracę były wyższe niż tytułu współpracy przy prow dział. gosp. ?
Nie wiem czy dobrze się rozumiemy:
nadpłata w ZUS będzie tylko w sytuacji, gdy składki z tytułu umowy o pracę są wyższe niż z tyt współpracy, no bo w końcu zerujemy składki z tytułu umowy o pracę np. 1000 zł i naliczamy składki z tyt. współpracy np. 1200 zł, to mamy do dopłaty 200 zł, a nie nadpłatę w ZUS. Kwoty są przykładowe.
A, tak to jest

dzięki
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.