Poproszę o wklejenie art. z GP

NIP-8, nazwa i rachunkowość spółki przekształconej
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 53 (1615) z dnia 04.07.2019, strona 20 - Spis treści »
Dział: Kompleksowe opracowania podatkowo-księgowe
Autor: Ewelina Mentel-Wyrzychowska, Monika Kuźbińska
NIP-8, nazwa i rachunkowość spółki przekształconej
Źródło: Gazeta Podatkowa nr 53 (1615) z dnia 04.07.2019, strona 20 - Spis treści »
Dział: Kompleksowe opracowania podatkowo-księgowe
Autor: Ewelina Mentel-Wyrzychowska, Monika Kuźbińska

Jestem księgową spółki z o.o. Będzie ona przekształcana w spółkę komandytową.


1) Czy konieczne będzie złożenie NIP-8 po wpisie przekształcenia do KRS? Czy spółka będzie miała inny numer NIP?
Informacje o spółce handlowej dzielą się na dane podstawowe (objęte wpisem do KRS) i uzupełniające (potrzebne urzędom). Po dokonaniu wpisu przekształcenia do KRS informacje objęte wpisem zostaną przekazane drogą elektroniczną do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) i rejestru REGON. Poza tym z CRP KEP trafią do rejestru ZUS.
Składając NIP-8 jako zgłoszenie aktualizacyjne, podmiot z KRS informuje urzędy o swoich danych uzupełniających. Trzeba mieć na uwadze, że inny jest zakres danych uzupełniających w przypadku spółki z o.o. i spółki komandytowej. Ta ostatnia musi bowiem informować urzędy o danych swoich wspólników, w tym również o ich identyfikatorach podatkowych (art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, Dz. U. z 2019 r. poz. 63 ze zm.). Dlatego też spółka komandytowa powstała z przekształcenia spółki z o.o. powinna złożyć w urzędzie skarbowym NIP-8 w terminie 7 dni od dnia wpisu przekształcenia do KRS. CRP KEP prześle dane uzupełniające do rejestru REGON oraz do rejestru ZUS.

W razie przekształcenia spółki z o.o. w komandytową zachowa ona swoje numery NIP i REGON, natomiast będzie miała nowy numer KRS.
2) Czy posługując się nazwą spółki np. na fakturach będę musiała w nawiasie podawać poprzednią jej nazwę?

Spółka przekształcana stanie się spółką przekształconą z chwilą wpisu do KRS. Jest to dzień przekształcenia (art. 552 K.s.h.). Tym samym nową firmą (tj. nazwą) należy posługiwać się od dnia przekształcenia. Wymogi co do budowy firmy spółki z o.o. i spółki komandytowej wynikające z K.s.h. istotnie się różnią (patrz ramka). Art. 554 K.s.h. przewiduje zaś, że w przypadku, gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu "dawniej", przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
Należy pamiętać, że jest to ustawowy obowiązek spółki. W takiej sytuacji nowa firma wraz z dawną firmą i dopiskiem "dawniej" tworzą firmę (nazwę) spółki przekształconej i jest ona zobowiązana używać jej w obrocie gospodarczym, w tym m.in. na fakturach czy pismach, zamówieniach handlowych.

Jedynie w sytuacji zastąpienia tylko określenia co do charakteru spółki (tu: zastąpienia słów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością słowami spółka komandytowa) posługiwanie się dotychczasową nazwą w nawiasie zależy jedynie od woli spółki (jej wspólników). Aby tak było, firma (nazwa) spółki z o.o. przed przekształceniem musiałaby odpowiadać wymogom budowy firmy spółki komandytowej określonym w art. 104 K.s.h.
3) Czy na dzień przekształcenia należy zamknąć księgi rachunkowe spółki z o.o. i otworzyć księgi spółki komandytowej?

TAK. W razie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową zachodzi potrzeba zamknięcia ksiąg rachunkowych. Przy czym księgi te należy zamknąć w spółce z o.o. na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, natomiast otworzyć w spółce komandytowej na dzień zmiany formy prawnej.
Dokonując zmiany formy prawnej jednostki, np. w związku z przekształceniem spółki w inną spółkę, generalnie występuje obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych. Na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351) księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Oznacza to, że w spółce przekształcanej (tu: z o.o.) księgi należy zamknąć na dzień poprzedzający zarejestrowanie przekształconej spółki.
Z kolei księgi rachunkowe otwiera się, na mocy art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, na dzień zmiany formy prawnej w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia. W spółce przekształconej (tu: komandytowej) księgi rachunkowe trzeba będzie zatem otworzyć na dzień jej wpisu w KRS.

W świetle art. 12 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości istnieje możliwość niezamykania i nieotwierania ksiąg rachunkowych. Jest to możliwe w razie przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. W sytuacji przedstawionej przez Czytelniczkę następuje przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową. Z tego względu nie można skorzystać z tego uproszczenia.
W spółce z o.o., czyli spółce przekształcanej, na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych wystąpi konieczność sporządzenia sprawozdania finansowego na podstawie tych ksiąg. Wyceny aktywów i pasywów należy wówczas dokonać według zasad ogólnych wskazanych w art. 28 ustawy o rachunkowości. Czytelniczka nie powinna stosować do wyceny zasad szczególnych określonych w art. 29 ust. 1 tej ustawy, czyli cen sprzedaży netto, gdyż działalność spółki będzie kontynuowana, ale w zmienionej formie (przekształcenie jednostki w inny podmiot nie oznacza zakończenia działalności).
4) Na jakim koncie należy zaksięgować wydatki związane z przekształceniem?

Wszelkie koszty dotyczące przekształcenia, w tym opłaty sądowe i notarialne, Czytelniczka powinna zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej i ująć w księgach spółki z o.o. na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) i/lub koncie 55 "Koszty zarządu".
Zasady budowy firmy spółki z o.o. i spółki komandytowej wynikające z przepisów K.s.h.

Firma spółki z o.o. może być obrana dowolnie; powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie wskazujące na charakter spółki, tj. "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". W obrocie można używać skrótu "spółka z o.o." lub "sp. z o.o." (art. 160 K.s.h.).

Natomiast zgodnie z art. 104 K.s.h. firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa". W obrocie można używać skrótu "sp.k.".
Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

koniec
Dziękuję :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.