ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Wyjaśnienie

Witam wszystkich forumowiczów, mamy w firmie taki problem iż: pracujemy w weekendy nawet w niedzielę. Na umowie że 40h tygodniowo itd stawka podana i dopisek plus premia uznaniowa. Moje pytanie brzmi.
Skoro pracuje w sobotę i niedzielę to za sobotę odbieram dzień wolny w kolejnym tygodniu, za niedzielę już nie bo szefostwo nie chce dać 2 dnia są niedzielę, jak rozliczyć to wtedy? Czy np mimo że szef za niedzielę zapłaci 100% to nieodebrany dzień wolny za niedzielę powoduje kolejny dodatek i w jakiej wysokości on wtedy wynosi?
Jak rozliczyć to wtedy? "

normalne wynagrodzenie + dodatek 100% do każdej godziny pracy
Jeżeli pracownikowi za pracę w niedzielę lub święto nie został udzielony inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego - co może nastąpić tylko wyjątkowo - to przysługuje mu dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, za każdą godzinę pracy w niedzielę. Ponadto, jeżeli nieudzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę spowoduje przekroczenie przeciętnej (40-godzinnej) tygodniowej normy czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, to taka praca będzie stanowić pracę nadliczbową z wynikającymi z tego faktu konsekwencjami. Z tego tytułu zatem - niezależnie od 100% dodatku, o którym mowa w art. 15111 § 2 K.p. - pracownikowi będzie przysługiwał również dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, a praca ta będzie wliczana do limitu godzin nadliczbowych spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Jeżeli pracownikowi za pracę w niedzielę lub święto nie został udzielony inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego - co może nastąpić tylko wyjątkowo - to przysługuje mu dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, za każdą godzinę pracy w niedzielę. Ponadto, jeżeli nieudzielenie dnia wolnego za pracę w niedzielę spowoduje przekroczenie przeciętnej (40-godzinnej) tygodniowej normy czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, to taka praca będzie stanowić pracę nadliczbową z wynikającymi z tego faktu konsekwencjami. Z tego tytułu zatem - niezależnie od 100% dodatku, o którym mowa w art. 15111 § 2 K.p. - pracownikowi będzie przysługiwał również dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, a praca ta będzie wliczana do limitu godzin nadliczbowych spowodowanych szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Powyższe przepisy stanowią bowiem dwa, niezależne od siebie tytuły do otrzymania dodatku do wynagrodzenia i w razie ich zbiegu pracownik ma otrzymać wynagrodzenie na podstawie obu tych tytułów. Na podstawie art. 1511 K.p. za pracę nadliczbową oraz na podstawie art. 15111 § 2 za pracę, która nie jest pracą nadliczbową, lecz za którą przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 K.p., tj. w takiej samej jak dodatek za pracę nadliczbową. (...)".
Takie coś znalazłam i co to oznacza? Że za niedzielę za godzinę mam zwykła stawkę plus za przekroczenie godzin w tygodniu 40 jako nadgodziny i plus za pracę w niedzielę kolejne 100%,?
Nie oznacza - wypłaca sie jeden dodatek , chociaż byc może że są tacy co wypłacają dwa
SN stoi na stanowisku ze należy sie jeden
Https://www.hrkadryiplace.pl/praca-w-niedziele-a-dodatek-do-wynagrodzenia-jezek-przemyslaw/
A co jeżeli chodzi o pracę w dni 1 listopada 11 listopada i inne dni czerwone kartki w kalendarzu? Czy też nie obowiązuje go dodatek za takie prace? To nie jest praca w ruchu ciągłym tylko sklep a dokładnie piekarnia.
Art. 151.10. Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) w ruchu ciągłym;

3) przy pracy zmianowej;

4) przy niezbędnych remontach;

5) w transporcie i w komunikacji;

6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;

7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;

8) w rolnictwie i hodowli;

9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

a) (uchylona)

b) zakładach świadczących usługi dla ludności,

c) gastronomii,

d) zakładach hotelarskich,

e) jednostkach gospodarki komunalnej,

f) zakładach opieki zdrowotnej*) i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
Nie obowiązuje jezeli za te dni odda inny dziń wolny do końca okresu rozliczeniowego = pracownik świeto ma we wtorek :)
Pracodawca musi tylko pilnować aby nie przekraczać norm - za przekroczone dni musi wypłacić dodatek 100 % do wynagrodzenia i tak do przepracowania - godziny do przepracowania - dni pracy - i ile dni wolnych powinien mieć pracownik
Wrzesień 176 22 8
Październik 168 21 10
Listopad 160 20 10
Grudzień 168 21 10
Przekroczenia = dodatki lub czas wolny
Nie dostajemy dni wolnych za pracę w niedzielę czy inne święto. Czasami jest tak że nie dostajemy wolnego za pracujące soboty. Mamy trochę dziwne rozliczenia ze strony kadrowej bo ją nie interesuje że ktoś w tygodniu przekroczył 40h tylko zlicza wszystko razem potem odejmuje etat ustawowy na miesiąc i resztę liczy jako nadgodziny ale to że ktoś w tygodniu pracuje np 52h nie liczy się, ważne żeby na cały miesiąc ilość godzin ustawowych się zgadzała czyli np ktoś może mieć 3 dni wolnego a w kolejnym tygodniu pracuje po 12h i jej się wyrównuje etat.
Tu może być ok jeżeli jest równoważny system czasu pracy to może tak być ze w jednym tygodniu pracujesz 5 dni po 12 h a w następnym lub innym dni po 4 h
Godziny powinny sie zgadzać na koniec okresu rozliczeniowego( nie znam ) , jak jest miesięczny to na koniec miesiąca - każde przekroczenie DNI pracy powoduje po Twojej stronie prawo do dodatku 100% ZA TE GODZINY
za przekroczenie godzin pracy ponad te wyznaczone w grafiku dodatek 50 % , chyba ze powstały w nocy lub niedziele , święto wtedy 100%
Czas pracy masz podany w kom.10
GRAFIK MUSI być na cały miesiąc z góry
Witam ponownie, rozwijam dalej temat iż gdyż.
Grafik mamy ustalany z góry, mamy dni wolne naznaczone czyli za sobotę w kolejnym tygodniu wolne itp. jednak niedzielę nie wliczają nam się w godziny ustawowe etatowe czyli mamy z góry powiedziane że będą płacone 100% ale co jeżeli praca nam wypadła w dniu święta? No 1 i 11 listopada ustawowo wolne. Nie mamy systemu pracy równoważnego.
I tak np mam grafik który opiewa na ustawowa ilość godzin, dni wolne naznaczone. Niedziele i święta też mamy wpisane ale te godziny nie wliczają nam się w te ustawowe. Czy w związku z tym że pracowaliśmy 1 listopada i przyjdzie nam pracować 11 (jako godziny nadliczbowe) to czy nie przysługuje nam dalej dzień wolny bądź dzień wolny płatny?
Dodam że grafik mamy na daną ilość dni w miesiącu do przepracowania i daną ilość h ustawowych, niedzielę i święta są dodatkowymi dniami czyli czasami pracujemy 25/27 dni w miesiącu.
W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie czy praca w święta jest dozwolona - przepis powyżej
Jezeli tak to taka praca nie różni sie od pracy w niedziele

"Nie mamy systemu pracy równoważnego."
A jaki obowiązuje w firmie ?
Nie można planować pracy po 12 h jak nie ma wprowadzonego równoważnego systemu czasu pracy
Powinno być wolne ale decyduje pracodawca
Art. 15111. § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 15110 pkt 1-9 i 11 oraz w przepisach ustawy, o której mowa w art. 1519b, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;

2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.

§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Art. 151.12. Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144.

Jezeli pracujecie po 25 do 27 dni w miesiacu i nie macie tych dni oddanych do końca okresu rozliczeniowego możecie napisać skarge do PIP - na to ,że pracodawca PLANUJE prace w godzinach nadliczbowych , tego robić nie wolno

"Niedziele i święta też mamy wpisane ale te godziny nie wliczają nam się w te ustawowe."

Każde godzinu muszą sie wliczać jezeli sa zaplanowane w grafiku
w poście 10 masz podane ile powinno sie pracować , a jak nie to tu
https://serwiskadrowego.pl/2021/10/wymiar-czasu-pracy-2022-kalkulator/

Żeby odpowiedzieć dokładnie na pytanie ( gdzie pracodawca łamie przepisy) musiała byś wypisać grafik na cały okres rozliczeniowy , po uprzednim sprawdzeniu jaki obowiązuje w firmie
"sklep a dokładnie piekarnia."

Wątpię żeby nie był równoważny czas pracy i okres rozliczeniowy przynajmniej 3 m-ce i praca zmianowa
Wiec praca w niedziele i święta jest dozwolona
można też pracować w jednym miesiącu więcej dni, a w innym mniej

Poczytaj regulamin , dopytaj lub może masz wszystko opisane w informacji do umowy
Jak coś napisz nowy temat
Wrzuć grafik
Pytanie.
Umowa o pracę na czas nieokreślony.
Praca cały miesiąc 8h+3h nadliczbowe do tego sobota i niedziela praca po 11 godzin i tak pracuje całe 11 miesięcy. Jak mam liczyć godziny nadliczbowe??
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.