Wykup samochodu z leasingu

Czy można nie wprowadzać do ewidencji środków trwałych samochodu wykupionego na firmę -
( działalność gospodarcza) i czy można taki samochód później sprzedać bez podatku vat ?
Można nie wprowadzać go do działalności.
Sprzedaż samochodu osobowego wykupionego uprzednio z leasingu będzie podlegała opodatkowaniu VAT. W ustawie o VAT brak jest bowiem regulacji, które zwalniałyby z opodatkowania sprzedaż samochodu, od którego nabycia podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w całości lub w części. Sprzedaż tę należy opodatkować według stawki podstawowej, wynoszącej 23%.

Sprzedając samochód osobowy (wykupiony z leasingu) w tzw. okresie korekty, podatnik może "odzyskać" część lub całość nieodliczonego VAT od wykupu tego pojazdu z leasingu (jeśli od wykupu odliczył on 50% VAT naliczonego), poprzez korektę VAT "in plus". Korekty tej będzie mógł dokonać w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty.
art. 90b ustawy o VAT
Kom. 2 ale jeżeli go nie wprowadzi na środki i nie odliczy vatu to przy sprzedazy nie musi go naliczać
Możesz nie wprowadzać go do firmy - nie odliczać VAT = od razu przeznaczyć go do majątku prywatnego
tylko musisz mieć świadomość że jak go sprzedaż (oczywiście bez VAT) w ciągu 6 lat od wykupu to będziesz miała przychód z Dg podlegający opodatkowaniu
Kom.4-przychód przy sprzedaży, ale chyba od dochodu, czyli przychód minus cena wykupu?
Kom.5
zgadza się
Repetko, ale to zmieniło sie od stycznia 2022? wcześniej było tak,ze jeżeli był wykup i nie wprowadzało się samochodu do firmy i nie odliczało się vat-to po 6 miesiącach przy sprzedazy nie ma przychodu i nie ma vat przy tej sprzedazy?
Tak - zminiło się od 01.01.2022
Ja właśnie w 10/2021 wykupilam z leasingu sam.osobowy. Nie wprowadzałam go do firmy, vat nie odliczyłam. To teraz mogę go sprzedać bez vat i bez dochodowego?
Skoro wykup był w 2021 to teraz bez PIT i bez VAT / sprzedaż po 6 pełnych miesiącach od wykupu
Dzięki, a już myślałam że zawsze tak było
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.