Praca w soboty - jak to ugryźć

Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu jednak firma musi pracować również w soboty.
Jak to ugryźć, żeby pracownik mógł pracować w sobotę jako normalnym dniu pracy? Wprowadzić równoważny czas pracy? Pomóżcie proszę bo nie wiem jak to zorganizować :(
Sobota to NORMALNY dzień pracy , wiec grafik może przewidywać wolne w poniedziałek a prace w sobotę
Wystarczy wykreślić z regulaminu , że dniem wolnym z tyt. przeciętnie pięciodniowego tygodnia jest sobota. I wtedy można tworzyć harmonogramy też na soboty ale z zachowaniem normy przeciętnej
#2 nie wiemy czy taki zapis jest
Jak jest może być potrzebna zgoda ZZ jak sa
Nie ma regulaminu to mała firma do 20 osób więc tylko rozbudowana informacja do warunków zatrudnienia
Pozostaje wiec odpowiednio ułożyć grafiki , i info ze praca od pn do s
A jakie info? jakieś ogłoszenie czy jak to wprowadzić?
W taki sam jak informujecie o innych sprawach np. tablica ogłoszeń
A pocztą pantoflową nie rozejdzie się , że niektóre soboty będą już pracujące?
Grafiki należy przekazać pracownikom 7 dni przed rozpoczęciem pracy w każdym miesiącu
Ale obwieszczenie ma dotyczyć tego, że soboty będą pracujące czy jednak powinniśmy zmienić system na np. zmianowy?
grafik 7 dni przed ok, obwieszczenie 14 dni przed ok.
zmiana wówczas w informacji o warunkach zatrudnienia o systemie pracy zmianowej
A będą pracować na zmiany ?
Nie, ale w PIP nam powiedzieli, że praca zmianowa to również zmiana pracy z poniedziałku do piątku na wtorek-sobota i tutaj się trochę zdziwiliśmy bo nam się wydawało, ze system zmianowy to jedynie praca na zmiany w ciągu dnia
Przecież przepisy nie narzucają soboty jako jedynego możliwego dnia wolnego zeby zapewnić przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy, oprócz niedzieli może być to każdy inny dzień tygodnia
Musisz tylko zapewnić odpoczynek tygodniowy , dlatego najlepiej jak wolny by był poniedziałek
Wystarczy jak podasz ,że że dniem wolnym od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest każdy dzień wolny wynikający z harmonogramu oprócz niedzieli
Tylko własnie nie da się tak zrobić musi być praca od poniedziałku do soboty przy czym każdy pracownik innego dnia będize miał wolne, żeby zapewnić im 5 dniowy tyfzień pracy a pracodawcy ciągłość działalności
Przecież w poniedziałek nie muszą mieć wolne wszyscy pracownicy -kwestia ułożenia grafiku
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.