Zatrudnienie Ukraińca na powiadomienie - ile godzin pracy?

Zatrudniliśmy panią z Ukrainy od 10.05.2022 na podstawie powiadomienia, wjechała do Polski 05.03.2022.
Praca na umowę zlecenie, wynagrodzenie 19,70 za godzinę.
1. czy musi przepracować cały etat w miesiącu?
2. czy np. jak przepracuje 120godz. to tyle wykazuje i za tyle płacę?
mam wątpliwości ponieważ w powiadomieniu nie ma nigdzie ile godzin będzie pracować.
1. Nie
2. Tak.
Dziękuje bardzo.
rozumiem,że jak w oświadczeniu jest, że ma pracować etat, to jeśli z winy pracodawcy nie wypracowała tyle to i tak muszę zapłacić za etat?
Bo mam panią na oświadczeniu z UP, która nie przychodziła do pracy, bo musiała pilnować dziecka bo przedszkole było zamknięte, ale nie ma żadnego zwolnienia lekarskiego, zamiast etatu przepracowała 120h - to też tyle wykazuję, bo to z jej przyczyny nie wypracowała etatu.
Od 29 stycznia 2022 r., na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2354; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 91) jednym z warunków udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jest wykazanie, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia osiąganego przez cudzoziemca jest nie niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.
No, ale jak zrozumiem z tego tytułu przysługuje jej zasiłek opiekuńczy, bo w końcu:
Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1324 i 1383), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
Kom 4
nie należy sie bo do chorobowego nie była zgłoszona ta osoba - pracuje na zleceniu.
Kom 3
to chyba dotyczy wydanych kart pobytu, a nie pracy na powiadomieniu.
W powiadomieniu nie deklarujemy ile będzie pracować obcokrajowiec i za ile.
Kom. 5
"nie należy sie bo do chorobowego nie była zgłoszona ta osoba - pracuje na zleceniu."
Kom. 2
"w oświadczeniu jest, że ma pracować etat"
To w końcu to etat czy umowa zlecenie?

Kom. 3
Dotyczy to jak wyraźnie w przepisie napisano "zezwolenia na pobyt czasowy i pracę".
Ona pracuje na powiadomieniu - nie ma tamile godzin ma przepracować.
Zgłasza się tylko że podjęła prace od danego dnia.
Co do umowy zlecenie i pracy "na oświadczeniu", to odpowiedź z zielonej linii:
"Jeśli co miesiąc jest inna liczba godzin to wymaga to każdorazowo zmiany oświadczenia, ponieważ oświadczenie jest zarejestrowane na konkretną liczbę godzin miesięcznie lub tygodniowo. Ustawa określa okoliczności kiedy nie trzeba zmieniać oświadczenia i liczba godzin nie jest ujęta w tym katalogu. Oświadczenia nie można zarejestrować wstecz."
Ostatnio ten problem był też poruszany na szkoleniu organizowanym przez urząd pracy. Niestety jak widać interpretacja przepisu jest kompletnie nieżyciowa.
Kom. 8
Gubię się w Tym co piszesz:
kom. 2: "rozumiem,że jak w oświadczeniu jest"
kom.8 : "Ona pracuje na powiadomieniu".

To w końcu pracuje na oświadczeniu, czy powiadomieniu? Jest to umowa o p[racę, czy zlecenie?
Umowa zlecenie, na powiadomieniu
Kom 2 dotyczy już innej sytuacji:
"rozumiem,że jak w oświadczeniu jest, że ma pracować etat, to jeśli z winy pracodawcy nie wypracowała tyle to i tak muszę zapłacić za etat?
Bo mam panią na oświadczeniu z UP, która nie przychodziła do pracy, bo musiała pilnować dziecka bo przedszkole było zamknięte, ale nie ma żadnego zwolnienia lekarskiego, zamiast etatu przepracowała 120h - to też tyle wykazuję, bo to z jej przyczyny nie wypracowała etatu."
A jak rozliczacie takie końcówki tygodnia jak jest w sierpniu? Albo tydzień z 15.08 który jest wolny od pracy?

w oświadczeniu jest wpisane 40 godz. tygodniowo. Ja to traktuje jako etat miesięcznie.
Ostatni tydzień sierpnia = 3dni czyli liczę 24godziny
i tydzień z 15.08 liczę 4 dni robocze czyli 32 godz.
Kom. 12
Jeżeli to umowa o pracę to nie ma problemu. Jeżeli umowa zlecenie (a rozumiem, że tak), to patrz kom. 9.
Dzięki - jednym słowem masakra :(((
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.