Leasing samochodu ile realnie zaoszczędzę

Witam, bardzo proszę o wyjaśnienie mi pewnych kwestii związanych z leasingiem (księgowa w mało przejrzysty sposób mi to tłumaczy)

Miesięcznie mam przychodu 9 tyś netto, jestem VATowcem
chcę kupić samochód za 110 tyś brutto , wpłata własna 45 tyś brutto okres leasingu 3 lata
jak obliczyć ile "zaoszczędze" na całym aucie .
I najważniejsze ile realnie będzie wynosić mnie miesięczna rata - obliczona na 1600 zł brutto ile od tego realnie odejmę? tzn. o ile zapłace mniej dochodowego, zdrowotnej składki... co da mi kwotę którą faktycznie muszę za auto zapłacić
Z góry ślicznie dziękuje !
1. Samochód osobowy?
2. Jak rozliczasz się z podatku dochodowego (podatek wg skali, liniowy, ryczałt)?
Dziękuje za odpowiedź.

Samochód osobowy (do celów firmowych i prywatnych, czyli 50%VAT do odliczenia)
Rozliczam się wg. skali.
Na racie zyskasz VAT 150, podatek 130 zdrowotna 98 razem około 378zl
Teraz możesz sobie procentowo policzyć resztę :)

w razie sprzedaży autka po leasingu trzeba będzie część tych oszczędności zwrócić ;)
Z 1600 zł brutto:
VAT do odliczenia (50%): ok. 150 zł
podatek dochodowy: ok. 174 zł
zdrowotna: ok. 131 zł
razem ok. 455 zł.

Zasada jest taka, że odliczasz 50% vat, w koszty dajesz kwotę netto plus nieodliczony vat. Jeżeli podatek wynosi 12%, a składka zdrowotna 9%, to otrzymasz powyższe kwoty. Te 45 tys. rozliczasz podobnie.
W razie sprzedaży samochodu będzie trzeba zapłacić vat od otrzymanej kwoty (23%) i doliczyć kwotę netto do przychodu (dla potrzeb podatku dochodowego).
Ło matko, policzyłam 75% jak eksploatację ;)
Niewyspana dziś po nocnym meczu Igi :)))
Wytłumaczone perfekcyjnie już wiem jak to obliczać. Bardzo dziękuje.
Wychodzi na to że jeśli auto po leasingu nie straci na wartości i np sprzedam go za 100k to będę musiał VAT doliczyć i podatek zapłacić to praktycznie wyjdzie tyle samo co przez te 3 lata odliczyłem... masakra :-)
To chyba lepiej kupić za gotówkę i amortyzować.
Na to samo wyjdzie
Przy zakupie za gotówkę efekt będzie podobny. Odliczenie 50% vat, amortyzacja liczona od kwoty netto plus 50% nieodliczonego vatu.
Kom.8 jak kupisz auto za gotówkę, powyżej wartości 15000 brutto to nie zaliczysz go w koszty, nie wolno płacić gotówką, chyba, że kupujesz od osoby fizycznej, to jeszcze wolno.
>11
to był zapewne skrót myślowy, że nie na raty :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.