Rozliczenie za media nadpłata a ujęcie w kosztach

Firma wynajmuje lokale użytkowe. Otrzymuje od wspólnoty noty za media i wystawia faktury dla firm. Co pół roku otrzymuje rozliczenie mediów - jeśli jest nadpłata to do wspólnoty płaci kwotę pomniejszoną o nadpłatę a następnie refakturuje najemcy kwotę, którą wpłaciła do wspólnoty.
Czy prawidłowym jest ujęcie w kosztach noty pomniejszonej o rozliczenie tzn nota za bieżące media wynosi 400 zł, nadpłata wynosi 300 zł w koszty księgujemy 100 zł z noty i refakturujemy 100 zł.
Nie księguje się per-saldem.
Ok.
Ale jak zaksięguję w koszty 400 zł to koszty są zawyżone..a wspólnota nie wystawia korekt tylko rozliczenia.
Na rozliczenie mediów gdzie jest nadpłata wspólnota wg mnie powinna wystawiać notę uznaniową.
Rozliczanie mediów za poprzednie okresy np. za 6 mcy powinno się prowadzić na bieżąco. Jeżeli po rozliczeniu mediów jest nadpłata 300 zł (kontrahent zużył mniej np. wody), to powinno się tego kontrahenta obciążyć za najbliższy okres rozliczeniowy kwotą tylko 100 zł (400 zł - 300 zł). Na refakturze powinna być uwzględniona niezużyta a zapłacona wcześniej woda wynikająca z wcześniejszych refaktur.
Mam notę za bieżące zużycie 400 zł + rozliczenie za pół roku nadpłata 300 zł. Do wspólnoty płacę 100 zł i wystawiam refakturę na kwotę 100 zł (bo taką kwotą obciążam najemcę).
Mam w przychodzie 100 zł, a w kosztach nic? Bo nie zaksięguję 100 zł z noty opiewającej na 400 zł.
Najprościej do noty załączyć rozliczenie i ująć w bieżących kosztach tylko 100 zł.
Dalej twierdzę, że nie można per-saldem.
Takie rozliczenie to jest rodzaj korekty kosztów ZALICZKOWYCH minionego (rozliczanego) okresu - zwiększenie lub zmniejszenie kosztów pierwotnych zaliczkowych tak, by wykazać faktycznie ostatecznie poniesione.
Czyli masz najpierw zaliczkowo 400, potem masz korygująco -300. Pozostaje 100.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.