Korekta VAT po sprzedaży samochodu (ŚT)

Dzień dobry.
W lipcu 2017 r. kupiłem samochód os. i wrzuciłem go w koszty z 50% odliczeniem VAT (użytek mieszany). Wartość początkowa to 18300 zł. Samochód podlegał amortyzacji aż do marca 2021 r.
Zamykam DG i chcę przekazać auto na cele prywatne. Czy muszę dokonywać korekty VAT dot. tego samochodu?
Przy przekazaniu samochodu na cele prywatne musisz zapłacić podatek VAT należny od ceny rynkowej aktualnej dla tego samochodu.
Pytam bo znalazłem taką informację (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00271):
W przypadku środków trwałych korekty dokonuje się w przypadku wycofania tego przed upływem:
- 10 lat w przypadku dla nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów
- 5 lat w przypadku środków trwałych o wartości początkowej powyżej 15 000 zł
- 1 roku w przypadku środków trwałych o wartości początkowej poniżej 15 000 zł.

W moim przypadku minęło już 5 lat od momentu oddania do użytkowania.
Przeczytaj dokładnie ten artykuł, do którego podałeś linka. Mylisz dwie sprawy.
popatrz na ten fragment
"Ponieważ Panu Antoniemu nie przysługiwało pełne odliczenie VAT przy zakupie, o nieodliczoną kwotę podatku VAT będzie mógł skorygować VAT należny z tytułu przekazania samochodu na cele prywatne, w proporcji do pozostałego okresu korekty"
Wyceniasz samochód po cenie rynkowej i wyliczasz vat należny. Prawo korekty dotyczy podatku naliczonego, o który mógłbyś pomniejszyć ten vat należny, który trzeba zapłacić przy wycofaniu samochodu na cele prywatne. Jeśli nie masz już prawa do korekty ( minęło 5 lat), to vat należny musisz zapłacić cały, nie możesz go o nic już pomniejszyć.
Dziekuję. Czyli faktycznie pomyliłem pojęcia.
Czyli teraz sporządzam:
- dokument likwidacji (LT) lub protokół likwidacji
- protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne
- wyceniam auto i oddaję VAT należny
Oddaję 100% czy 50% tego co mi wyjdzie? :)
Nie oddajesz,
po prostu płacisz cały VAT należny 23 % policzony od wartości rynkowej aktualnej, ujmujesz w jpk vat należny.
Dziękuję. Myślałem że jak odliczyłem wtedy 50% zamiast całości to teraz też to ma zastosowanie :)
I ostatnie pytanie. Czy wystarczy jak wystawię sobie dowód wewntrzny z opisem WEW i 23% VATem?
Tak
A nie lepiej jeszcze na rok zawiesić działalność nic to nie kosztuje by minęło 5 lat, no chyba że opcja sprzedazy jest to wtedy nic z tego.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.