Jak poprawnie na świad. pracy

Jaka data wydania powinna być wpisana na świadectwie pracy dla pracownika, któremu w dniu 16.08.2022 kończy się 182 dni zwolnienia i rozwiązujemy z nim umowę na podstawie art 53 (nie będzie miał świadczenia rehabilitacyjnego ). Czy będzie to data właśnie 16.08 -ostatni dzień zwolnienia czy dzień następny?
Zwalniasz go, bo?
No, a tutaj w ogóle będzie miał zastosowanie art. 53? Po za tym pracownik musi najpierw otrzymać pismo rozw. umowę i nie wcześniej niż z tym dniem umowa zostanie rozwiązana.
Czytałaś ten art.?
Przepis brzmi:
Art. 53. § 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
Art. 53. § 1. lit. b , pracownik pobiera emeryturę, nie przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne, nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy
Dodam, że pracownik został poinformowany wcześniej na piśmie kiedy kończy mu się te 182 dni
NO, to należy od razu w pytaniu zaznaczyć co i jak.....................skąd wiesz,że nie ma rokowań na odzyskanie zdolności
Zostal poinformowany o dacie 182 dni, ale czy otrzymal pismo rozw. umowę o pracę ?
1. Pracownik musi być niezdolny do pracy dłużej niż te 182 dni (przy założeniu, ze przed chorobą był zatr. u Was dłużej niż 6 miesięcy).
2. Nie możesz rozwiązać umowy wcześniej niż z dniem doręczenia pracownikowi pisma rozw. umowę.
Ponieważ z nim rozmawialiśmy i wiemy, że do pracy już nie wróci
TO sam niech się zwolni na mocy porozumienia stron
Reasumując zakładając, że w 183 dniu będzie nadal niezdolny do pracy i w tym dniu wręczycie mu pismo rozw. umowę, to jest to najwcześniejszy moment kiedy można rozw. umowę w tym trybie.
A skąd będą wiedzieć,że jest niezdolny? najpierw to chyba LMP - dlatego -wiemy, że do pracy już nie wróci - najlepsze TO porozumienie stron
Przebywa teraz w szpitalu i to oddalonym od miejsca pracy i zamieszkania, miał operację. To co radzicie zrobić?
Kom. 13
Oczywiście pracodawca musi mieć taka wiedzę. Pracownik zapewne jakoś usprawiedliwi tę nieobecność. Zakładam, że będzie miał na ten dzień (lub już ma) wystawione zwolnienie lekarskie potw., że jest niezdolny do pracy w tym 183 dniu i ewentualnie w dalszych dniach.
Tylko POROZUMIENIE stron
Kom. 14
Najpierw musisz mieć dokument potw. niezdolność do pracy z powodu choroby po tym 182 dniu. Potem możesz wysłać pismo rozw. umowę. Jak pracownik je otrzyma i będziesz wiedzieć kiedy umowa została rozw. to dopiero wtedy wystawiasz św. pracy.
Kom. 16
Rozw. umowy na podstawie art. 53 jest tez w tym wypadku możliwe.
Ok, dziękuję
Kom 18- a o ile szybsze jest porozumienie
Jeżeli pracownika nie ma w pracy, to niekoniecznie będzie ta opcja szybsza. No, ale oczywiście jak najbardziej obie opcje są możliwe.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.