Faktura dla os. fiz vat np?

Syn prowadzi działalność w zakresie usług - pisanie tekstów na zamówienie, VATowiec. Rusza z platformą internetową, gdzie ludzie z 45 krajów będą mogli zamawiać teksty. I dla prowadzących działalność (mogą nie mieć nr nip bo nie ma vat) wystawiam faktury vat np a dla osób fizycznych z 23%VAT? takie odpowiedzi otrzymałam wcześniej na forum , natomiast czytając, myślę ze dla wszystkich vat np.
Miejscem świadczenia usług niematerialnych, bez względu na to, gdzie są one faktycznie świadczone, jest zawsze miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stały adres lub miejsce zamieszkania, w sytuacji, gdy usługi te świadczone są na rzecz:
osób fizycznych. posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, oraz
podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż Polska
Dla osób fiz NP nie ma zastosowania bo osoba fiz. nie zapłaci tego podatku w swoim kraju. Tutaj albo trzeba zgłosić sie w kraju nabywcy do vat albo zgłosić się do VAT OSS
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-vat-oss-a-towary-i-uslugi-objete-procedura-unijna
To nie tylko będzie w Unii, głównie kraje trzecie:{

to jak to ma się do tego zacytowanego przepisu o miejscu świadczenia usług

"Miejscem świadczenia usług niematerialnych, bez względu na to, gdzie są one faktycznie świadczone, jest zawsze miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stały adres lub miejsce zamieszkania",
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług
Art. 28c. 1. Miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.
Do kom. 2
To co cytujesz to przecież nie przepis. To fragment z jakiegoś opracowania.
To artykuł z https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wszystko-o-eksporcie-uslug-poza-unie-europejska
Cytat z artykułu do jakiego link podajesz:
"W przypadku, gdy usługę nabywa osoba fizyczna z zagranicy do opodatkowania transakcji zobowiązany będzie usługodawca, który naliczyć będzie musiał krajową stawkę podatku VAT."
A treść art. 28 L ustawy o vat - jeżeli będą to usługi reklamy, tłumaczeń - wtedy vat oo?

W przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej, usług: (...)
2)reklamy,
4)przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń,
Miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług
Art. 28c. 1. Miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.
Tu jest ten 28 L
Moje odpowiedzi dot. zadanego przez Ciebie pytania, czyli:
"Syn prowadzi działalność w zakresie usług - pisanie tekstów na zamówienie" :-).
No, a zacytowany przez Ciebie w kom. 9 przepis już cytowałem w kom. 3.
Reasumując : czyli jak będą to usługi reklamy, tłumaczeń, dostarczania informacji to można dla osób fizycznych spoza Unii zastosować VAT np, a dla osób fizycznych z Unii - 23%. Korzystając z art. 28 c, z zastrzezeniem 28l ustawy o vat.
No trochę bym tu podpasowała treść faktury za co :)
Xyzzz duże serducho wysyłam, no szukam rozwiązań żeby dziecku trochę ulżyć, może niedokładnie sprecyzowałam jako pisanie tekstów na zamówienie, to tzw, usługi copywriterskie, można tu podciągnąć trochę, tłumaczenia też robią i reklamy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.