Wewnątrzwspólnotowe świadczenei usług - zaliczka obowiazek VAT

Cześć,

w lipcu otrzymaliśmy zaliczkę od kontrahenta z Czech na usługę (usługa art. 28b), która zostanie zakończona/wykonana w sierpniu.
Rozumiem, że wystawiam fakturę zaliczkową i rozpoznaję to w JPK i VAT-UE w lipcu? Bo wtedy powstaje obowiązek podatkowy.
Po jakim kursie mam zaksięgować fakturę zaliczkową na kontach księgowych? W sierpniu będzie inny kurs i konto "zaliczki na poczet przyszłych dostaw" nie zamknie mi się gdy zaksięguję fakturę końcową po właściwym kursie dla CIT w przychody.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
To była zaliczka w kwocie częściowej czy cała wpłata za usługę ?
Możliwe, że wpłacona zaliczka będzie równa kwocie wykonanej usługi, ale bardziej prawdopodobne, że otrzymana zaliczka będzie niższa niż wartość wykonanej usługi.
To już wtedy trzeba wykazać świadczenie usług ? A nie w miesiącu wykonania usługi ?
Myślę, że tak. Zgodnie z art.19a ustawy o VAT obowiązek powstaje w chwili wykonania usługi lub w chwili otrzymania całości lub części zapłaty (jeśli miała miejsce przed wykonaniem usługi). Dotyczy wszystkich usług, do których ma zastosowanie artykuł 28b ustawy o VAT.
Jeśli jestem w błędzie proszę o skorygowanie.
Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług z art. 28 nie ma odrębnego momentu powstawania obowiązku podatkowego w VAT dlatego powinno się stosować art, 19 czyli zasady ogólne gdzie zaliczka/przedpłata rodzi obowiązek podatkowy
No tak, faktycznie masz to do wykazania w lipcu. Wg mnie kurs do faktury z dnia poprzedzającego datę wpływu zaliczki.
Okej, dizękuję. A co z fakturą końcową i jej przeliczeniem na PLN? Będzie wtedy inny kurs do CIT i powstanie różnica na koncie "Zaliczki na poczet przyszłych dostaw/usług".
Taką rożnicę mam wrzucić na koszty finansowe/przychody finansowe?
Na tym koncie nie będzie różnicy, przecież zrobisz przeksięgowanie tych kwot, które masz tam zaksięgowane.
No ale kwota zaksięgowana na tym koncie po kursie zaliczki nie może być przeksięgowana na konto przychodów bo przychód powinnam przeliczyć po kursie z faktury końcowej, a nie po kursie VAT do zaliczki.

No chyba, że mam to przeksięgować tak jak jest i księgując fakturę końcową uzgodnić kwotę na koncie przychodów do właściwej po kursie z faktury końcowej?
Http://www.vademecumpodatnika.pl/artykul_narzedziowa,937,0,15323,zaliczka-w-walucie-obcej-otrzymana-na-poczet-wykonania-uslugi.html
Dziękuję.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.