Liniowiec zmiana na skalę w PIT-36 a odliczenie zdrowotnej i jej podstawa

Cześć, nie wiem jak Wy, ale ja tu widzę poważne niedpowiedzenie.
Liniowiec ma prawo po zakończeniu roku rozliczyć się wg skali (ale do 12/2022 zaliczki obliczać i wpłacać jak liniowiec).
Ok, składamy PIT-36, tworzy się nadpłata. Ale co dalej??
1) Przecież wg skali nie ma możliwości odliczenia zdrowotnej, a odliczyliśmy 8700zł - trzeba ją będzie wyrzucić z KUP??
2) Wg skali zdrowotna to 9%, a liniowec w trakcie roku opłacił 4,9% - trzeba będzie dopłacać ZUS?
Czy ktoś ma podobne rozterki, lub zna odpowiedzi na pytania?
Według mnie na oba pytania: tak
Też tak przyjmuję, ale koniec końców to przecież wychodzi na to samo, tylko inna instytucja dostaje kasę (z obniżonego PIT do ZUS)...
Ad.2 Tak, zbyt pięknie by było jakby można zmienić na skalę i zostawić zdrowotną z liniówki.
Kom2 no przecież że nie dobro podatnika jest celem ;)
Napisałam do gov
Jak uzyskam odpowiedź to się podzielę, ale liczę na dalszą burzę mózgów :)
Ja na szkoleniu z doradcami podatkowymi uzyskałam odpowiedzi na tak na te pytania, ale chętnie się dowiem co na to mf :)
Odpowiedź z gov poniżej. Nasłałam kadrową na ZUS, będę informować.
Szanowna Pani,
(...) W przypadku wyboru zasad ogólnych, w zeznaniu PIT-36 podatnicy wykazują miesięczne albo kwartalne zaliczki należne i zapłacone zgodnie z art. 44 ust. 3f, 3h lub 6h updof (czyli wg zasad określonych w art. 30c ustawy PIT).
Jednakże w tym zeznaniu nie powinna Pani uwzględniać zapłaconych składek zdrowotnych ani jako odliczenie od dochodów ani w kosztach uzyskania przychodów.
Natomiast ustalenie, od których przychodów i na jakich zasadach następuje wyliczenie składki zdrowotnej leży poza naszymi kompetencjami.
W celu uzyskania odpowiedzi może Pani zadzwonić (napisać) do ZUS
I telefoniczne info z ZUS, że trzeba skorygować do 9% (i w przypadku ryczałtu i liniowego za cały rok 2022 na skalę)
Ja napisałam zapytanie do zus w sprawie ustalenia podstawy do zdrowotnej po sprzedaży śt, odpisali, że do pytanie do US, napisałam do US odpisali, że to pytanie do zus.
Chore co się dzieje...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.