Termin zlożenia wypowiedzenia

Pracownik chce odejść 28 października z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy dzień 30 czerwca jest ostatnim dniem kiedy powinien złożyć wypowiedzenie?
Do 31 lipca.
Ale umowa rozwiąże się 31 października, pamiętaj.
Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Na skrócenie okresu wypowiedzenia (zamiast 31.10 na 28.10) musi się zgodzić pracodawca.
Do 31.07 trzeba złożyć pismo wypow. umowę.
Pracownik chce odejść 28 października- to TYLKO porozumienie stron
Tak, 30 czerwca jest ostatnim dniem złożenia wypowiedzenia, a umowa zostanie rozwiązana 31 października.
Jeśli chce zakończyć umowę 28 października to tylko za porozumieniem stron.
Nie 30 czerwca, a 31 lipca
Kom. 3
Lipiec, sierpień, wrzesien, to 3 miesiące - no a pozostaje jeszcze październik. Tak więc wystarczy, że zrobi to do 31.07. Przy czym bez zgody pracodawcy umowa zostanie rozw. z dniem 31.10.
Kom. 6
Mial się odnosić do kom. 4 :-). No ale widzę, że już jest poprawka do niego :-).
Kom 6- na pewno TO do mnie?
;)
Jakieś opóźnienie na łączach czy co....:))))))
Kom. 3
Nie tylko.
Patrz art. 36 par. 6.
=>11 - właśnie. Ale tu i tak zgoda pracodawcy konieczna.
Właśnie ;))))
Kom. 12
Tak i o tym też napisalem (kom. 2).
Reasumując jeżeli umowa ma być rozwiązana z dniem 28.10 to zgoda pracodawcy i tak będzie konieczna no i to niezaleśnie, czy pismo rozw. umowę będzie złożone do 30.06, czy też do 31.07.
Jesjesjes.
Czyli napisaliśmy wszystko, a pytający niech sobie wybierze, co mu pasuje.
:)
Niezaleśnie = niezależnie :-)
Niezaleśnie brzmi bardziej egzotycznie.
Czyli z okresem wypowiedzenia miesiąca lub 3 umowa kończy się ostatniego dnia miesiąca, a w trakcie miesiąca porozumienie stron - chodzi mi o wpis do świadectwa pracy
Kom. 19
Można rozw za porozumieniem stron lub skrócić okres wypowiedzenia. W jednym i drugim wypadku jest potrzebna zgoda pracodawcy. No a zapis w świadectwie pracy będzie zależał od wybranego rozwiązania.
W Tym przypadku wypowiedzenie powinno być złożone najpóźniej do 31 lipca. Następnie pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy o skrócenie okresu wypowiedzenia i wskazać dzień 28.10. Na świadectwie pracy będzie zapis Stosunek pracy ustał w wyniku: Oświadczenie pracownika z zachowaniem okresu wypowiedzenia art. 30 § 1 pkt. 2 k. p.
Kom 21- A CO to ZA oświadczenie na świdectwie pracy?
Wkradło się...
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.