Amortyzacja nowy samochód ciężarowy do 3.5t gotówka

Kochani,
proszę o pomoc, czy można amortyzować jednorazowo w 2022r. nowy samochód ciężarowy do 3.5t kupiony za gotówkę?
Jak nie to proszę o info jaką stawką takie auto amortyzować najkorzystniej?
Dzięki.
No, a za jaką kwotę go kupiono i od kogo? Jak rozumiem zakup była na firmę?
Nowy, to pewnie kwota powyżej 15.000 zł i zakup od firmy?
Nowy, cena 110 tyś netto, tak zakup na spółkę z o.o., pierwsze auto w tej spółce
No, a dlaczego nie zapłacono przelewem? Chodzi Ci o koszt bilansowy czy podatkowy?
Kupiony od dealera nowy,
OK. A odpowiedź na resztę pytań?
Nieprecyzyjnie podałam, opłacono oczywiście przelewem na konto salonu - dealera, chodzi o to, że nie leasing i nie wynajem, miałam na myśli, amortyzacja podatkowa oczywiście
Jeżeli zapłacono gotówką, to amortyzacja, czy to jednorazowa, czy też w czasie nie będzie kosztem podatkowym.
Płacono przelewem z konta spółki
No to amortyzacja w czasie lub jednorazowa jeżeli spełniacie warunki do jej zastosowania (w 2022 roku też jest taka możliwość).
Własnie do tej jednorazowej nie wiem już sama jakie warunki trzeba, czytałam o "de minimis" - ale tej spółki to nie dotyczy, czy oprócz tego można zastosować jednorazową? ew. gdzie o tym poczytać, bo zgłupiałam
Ja bym zaczął od ustawy. Potem jeżeli będziesz mieć dalej wątpliwości, to podaj konkretnie jakie.
Genialna odpowiedź, dziękuję, na taką pomoc liczyłam, ale mimo wszystko jakby ktoś wiedział to proszę o pomoc i mniej cebulowe porady :)
Ustalasz, czy samochód ma VAT-1 . Jeżeli ma to spełnia warunki do jednorazowej amortyzacji wg art. 22kust7-pomoc de minimis. Musicie mięc status małego podatnika. Poczytaj jakie warunki spełnić musi mały podatnik.
Jeżeli spółka nie ma definicji małego podatnika to tylko wg skali amortyzacja. Wg art.22k ust 14-21 nie można jednorazowo żadnych samochodów /gr 3-6 + 8/
Samochód ma VAT-1, spółka spełnia status małego podatnika, samochód to KŚT 7, ja nie rozumiem tego "de minimis" czy to trzeba realnie jakieś wsparcie otrzymać, czy samym wsparciem jest ta możliwość jednorazowej amortyzacji na przykład?
Amortyzacja jednorazowa jest wspraciem-pomocę de minimis. Jeżeli wystąpisz do urzędu skarbowego o zaświadczenie o pomocy de minimis to otrzymasz pismo z kwotę tej pomocy w euro. Zaświadczenia nie musisz mieć . Przeważnie występije się o takie zaświadczenie gdy chcesz skorzystać z innej pomocy i dana instytucja żąda takiej informacji. Limit jednorazowej amortyzacji wg pomocy de minimis wynosi na rok 2022 50.000 euro tj. 230000zł. Limit na 2022 rok do spelnienia definicji małego podatnika ty 9188000 zł przychodu brutto z 2021 roku.
"czy samym wsparciem jest ta możliwość jednorazowej amortyzacji na przykład?" - Tak to właśnie jest pomoc "de minimis" przy czym nie sama możliwość, ale skorzystanie z tej możliwości. Napisałaś wcześniej: ""de minimis" - ale tej spółki to nie dotyczy,". Nie napisałaś, że tego nie rozumiesz :-).
Nie pisałam, bo sądziłam, że ta pomoc "de minimis" to realna pomoc musi być (w sensie jakby dopłata/dotacja, czy też umorzenie odsetek, tańszy kredyt itd) a nie możliwość (czyli taka ulga jakby). Czyli teraz wiem, że mogę w tej spółce jednorazowo amortyzować w ramach "de minimis" gdyż spełnia spółka te warunki.
Przepraszam za brak precyzji i bardzo dziękuję za rzetelną pomoc, bo temat wyjaśniony i bardzo mi pomogłyście :)
Jeszcze raz dziękuję :)
Opisz sobie wszystkie warunki , limity. Pamiętaj ,że korzystasz tu z art. 22 k ust.7. Tylko on daje taka mozliwość przy samochodzie innym niż osobowy. Konieczne vat-1 i wpis vat-1 w dowodzie rejestracyjnym. Trzeba też pilnować limitów na 2022 r.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.