Odprawa pośmiertna wdowie emerytce?

Witam. pracownik równolegle emeryt, zmarł. Żona emerytka (76lat), dzieci dorosłe.
1).Przysługuje odprawa pośmiertna wdowie emerytce?
2). co z wynagrodzeniem za dni kiedy jeszcze pracownik żył i świadczył pracę?
3. odprawa jest bez zus a co z podatkiem?
Odprawa przysługuje tylko wtedy, gdy są prawa majątkowe
prawa majątkowe nabywa m.in. małżonek - zawsze bezwzględnie - tu status żony nie ma znaczenia
tak że wypłacasz jej całość wynagrodzenia po zmarłym jako prawa majątkowe + 1/2 odprawy - 1 osoba uprawniona
odprawa pośmiertna - brak podatku
Od wypłaty wynagrodzenia i ekwiwalentu pobierasz tylko zaliczkę na pdof, potem wystawisz żonie PIT-11, oraz drugi PIT-11 na dane zmarłego za przychody, które miał przed śmiercią.
Urlop miał wykorzystany w całości, no to bez ekwiwalentu. Wynagrodzenie za te parę dni (5dni) tylko podatek a co ze społecznymi?
Pit11 od tego wynagrodzenia (są 5dni) sporządzam na dane żony a na niego za miesiące 01.01-31.05?
Kom. 3 - przecież napisałam, że pobierasz tylko zaliczkę na podatek
Kom. 4 - napisałam "za przychody, które miał przed śmiercią" - skąd mogę wiedzieć czy w maju miał wypłatę.
Tak, ale kom1 że odprawa bez podatku... nie rozumiem
I co w sytuacji gdyby nawet żona nie żyła?
Ale z czym się motasz???
masz wszystko rozpisane - prawa majątkowe - liczysz podatek i wystawiasz pit-11 na żonę - tam jest pkt prawa majątkowe - odprawy nie wykazujesz bo jest wolna od podatku
To Ty piszesz bez zaliczki odprawa. koleżanka że pobieram zaliczkę, ja tez czytam że bez...
Sorry to Ty w kom1 pisałaś że bez podatku a teraz ze z podatkiem...
Wynagrodzenie przysługujące zmarłemu pracownikowi i ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop, wypłacane osobie uprawnionej do renty rodzinnej na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stanowią dla tej osoby przychód z praw majątkowych. Płatnik, wypłacający takie świadczenia ma obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według najniższej stawki podatkowej, (bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek).
Po zakończonym roku podatkowym płatnik wystawia informację PIT-11 na imię i nazwisko osoby uprawnionej do otrzymania wypłaty.
Odprawy pośmiertne zwolnione są od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o pdof, i nie są wykazywane w informacji PIT-11.
No dobra a do zus na RSA/RCA jak mam to ująć? wypata na koniec mca
Kom. 9 - czytaj ze zrozumieniem. Nie napisałam, że odprawa z podatkiem, tylko że wynagrodzenie z podatkiem, przecież w kom. 3 pytałaś o wynagrodzenie. Odprawa pośmiertna to nie są prawa majątkowe, czytaj kom. 8.
Kom. 12 - też już masz napisane, że żadnych składek tu nie pobierasz, więc co chcesz wykazać do ZUS ?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.