Pretendent do zwolnienia

Witam, proszę o pomoc w temacie zwolnienia pracownika. w maju br zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę na okres próbny pana (17.05. - 31.07.). popracował 2 tyg. i poszedł na L4. od tego czasu nie informuje czy będzie miał kolejne zwolnienie, czy wraca do pracy... ostatnie L4 miał do piątku (17.06.) kolejne, które dziś pojawiło się w systemie jest za okres od 20.06 do 01.07. lekarz, który je wystawił "cofnął się" do poniedziałku co z sobotą i niedzielą? skoro ma kontynuację zwolnienia (kod na zwolnieniu A) a przez weekendy był zdrowy (nie pierwszy raz w jego zwolnieniach jest przerwa)
nie możemy doprosić się od niego ostatniego świadectwa a wiemy, że w tym roku pracował gdzieś i też tam chorował...
pan jeszcze wydzwania do firmy i chce zaliczkę wynagrodzenia bo mówi, że potrzebuje pieniędzy
wiem, że na zwolnieniu lekarskim nie można zwolnić pracownika, ale co w takim "problemowym" przypadku?
Nic- DO 31.07. musisz się z nim ..................jak będzie cały czas na L-4
Art.53 kp 1 lit a
na jaki okres zawarto umowę?
17.05. - 31.07
Ręce opadają na takie zachowanie…
Może jednak dyscyplinarnie?
A przyczyna jaka?
Kom 4- ZA co? za TO,że jest chory...............
On choruje od poniedzialku do piatku a w weekend cudowne ozdrowienie
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, wliczając soboty, niedziele i święta. Natomiast jeżeli zwolnienia lekarskie nie obejmą weekendu, który był rozkładowo wolny dla pracownika i w związku z tym nie przepracuje on ani jednego dnia w miesiącu, wówczas nie nabędzie prawa do wynagrodzenia za pracę.
Kom 7- NO i ?
Kom. 9
no tyle, że w weekendy jest impreza... twierdzi, że boli go kolano i do pracy nie może przychodzić ale w weekend może się bawić bo inni pracownicy go widzą
nie chce nam dostarczyć świadectw pracy, wiem że chorował w bieżącym roku bo pokazywał nam screeny zwolnień lekarskich jednak nie wiem czy za ten okres miał wypłacone wynagrodzenie chorobowe czy były one po ustaniu zatrudnienia...
wiem, że pracownik ma obowiązek informować przełożonego, że ma zwolnienie lekarskie. za brak dokonania tego obowiązku pracodawca może nałożyć karę upomnienia lub nagany ale jak mu można dać karę jak w pracy go nie ma? chyba że mogę mu taką informację wysłać pocztą na adres domowy
Po to masz PUE ZUS, żeby sprawdzać zwolnienia. Nie poinformowanie - jeśli zwolnienie jest na platformie - nie uprawnia do dyscyplinarki.
Jeśli masz wątpliwości codo prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, zawsze możesz poprosić ZUS o kontrolę.
NIC na teraz mu nie zrobisz...............
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.