Rozwiązanie umowy po 182 dniach - jaki artykuł

Pracownik na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (182dni wypada 28.08.2022), jest w okresie ochronnym, 2 lata do emerytury. Lekarz nie widzi możliwości powrotu do zdrowia czy kierowania na świadczenie rehabilitacyjne.
Szykuje się Zaświadczenie o braku zdolności do pracy.
Z jakim artykułem mogę rozwiązać umowę o pracę? Czy może to być art. 53 paragraf 1 punkt 2 w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika z innych przyczyn niż (...), trwające dłużej niż 1 miesiąc?
Czy to rozwiązanie umowy jest w z zachowaniem okresu wypowiedzenia?
Lekarz nie widzi możliwości powrotu do zdrowia- to dlaczego NIE kieruje go na rentę, dziwne

a pracownik ma taką nieobecność?
Pracownik dziś ma wizytę u lekarza i czekam na informację co do dalszych działań w jego temacie. Gdybam. Co jeśli lekarz skieruje Pracownika na rentę? Na pewno musze wypełnić Wniosek o rentę ale czy w takiej sytuacji będę mogła rozwiązać z Pracownikiem umowę z ww. artykułem?
TY przechodzisz na rentę,że chcesz wypełniać wniosek?
Czasami Pracownicy proszą o pomoc przy wypełnianiu dokumentów.
Zależy mi na informacji co do podstawy rozwiązania umowy z Pracownikiem.
Czy może to być art. 53 paragraf 1 punkt 2 w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika z innych przyczyn niż (...), trwające dłużej niż 1 miesiąc?
Chrzanisz ;) z tym z art.53

Czy może to być art. 53 paragraf 1 punkt 2 w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika z innych przyczyn niż (...), trwające dłużej niż 1 miesiąc?

do czego i kiedy chcesz zastosować ten art.?
Nie wiem jak postąpić. 28.08.2022 - to ostatni dzień 182okresu zasiłkowego, Pracownik dostarczy zaswiadczenie o niezdolności do pracy lub informacje, że stara się o rentę i co mam dalej go trzymać na etacie?
Tak, do czasu otrzymania renty NUN lun rozw. na zasadzie porozumienia stron
Pracownik dostarczy zaswiadczenie o niezdolności do pracy - wtedy kierujesz do LMP-zdolny=pracuje, niezdolny=zwalniasz


stara się o rentę i co mam dalej go trzymać na etacie?- do czasu otrzymania decyzji NUN

otrzyma rentę i NIE będzie chciał pracować to sam się zwalnia- wypłacasz odprawę/ekwiwalent
otrzyma rentę i będzie chciał pracować kierujesz do LMP -zdolny=pracuje, niezdolny=zwalniasz
Otrzyma rentę i NIE będzie chciał pracować to sam się zwalnia- wypłacasz odprawę/ekwiwalent art. 30 par. 1pkt.1
otrzyma rentę i będzie chciał pracować kierujesz do LMP -zdolny=pracuje, niezdolny=zwalniasz - z jakim artykułem ?
ZA wypowiedzeniem
Dobrnęłam do brzegu. Dziękuję Wam.
;))
Pracodawca może wypowiedzieć mu umowę o pracę w wieku przedemerytalnym, który jest objęty ochroną? Nie obowiązuje go art. 39 KP?
że pracodawca nie może nadal zatrudniać pracownika na dotychczasowym stanowisku, co przy braku możliwości wypowiedzenia zmieniającego oznaczałoby konieczność "sztucznego" utrzymywania stanowiska pracy przez cały okres ochronny, przy braku świadczenia pracy przez pracownika.
Czyli w takim przypadku można wypowiedzieć umowę??
A ma go np trzymać 4 lata?
A jak ma się do tego art. 39??
Art. 43 kp stanowi jednak, że można je wypowiedzieć wobec pracownika, któremu zostało nie więcej niż 4 lata do emerytury, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

wprowadzenie nowych zasad wynagrodzenia dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy;
stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania;

https://adwokat-wroclaw.biz.pl/kiedy-ochrona-przedemerytalna-jest-wylaczona/
Pracodawca mógłby jedynie dokonać wypowiedzenia zmieniającego, przy założeniu, że dysponuje innym stanowiskiem pracy, odpowiednim dla pracownika z uwagi na jego stan zdrowia i posiadane kwalifikacje. A jeżeli nie posiada takiego stanowiska??
Art. 43. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi, o którym mowa w art. 39, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

1) wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;

2) stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
A jeżeli nie ma możliwości zmiany stanowiska pracy? albo pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy?? Nie ma możliwości zwolnienia pracownika w wieku przedemerytalnym
Uważasz,że gościu przez 4 lata będzie na etacie bez świadczenia pracy i kasy?
Penie nie,, jedyna opcja rozwiązanie za porozumieniem stron
Ale skoro otrzyma rentę i będzie chciał pracować, a u LMP - niezdolny i nie będzie chciał rozwiązać za porozumieniem stron.. Kasę będzie miał bo otrzyma rentę
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.