Kwota wpłacona za IV kwartał roku poprzedniego wyższa niż w PIT-28

Rozliczam się na zasadach ryczałtu (aktualny i poprzedni rok).
W styczniu z rozpędu zapłaciłem podatek zryczałtowany, zanim wystawiłem PIT-28. - W konsekwencji kwota, którą przelałem za IV kwartał roku poprzedniego jest wyższa niż kwota wykazana do zapłaty w PIT-28.
Czy ktoś z Was wie może, jak to teraz "odkręcić", żeby odzyskać różnice?
Niczego nie trzeba odkręcać, o ile PIT-28 był prawidłowo sporządzony. US powinien zwrócić podatnikowi nadpłatę, i to już dawno temu. Nie dostałeś zwrotu z US, może nie zauważyłeś na koncie ?
Też tak własnie myślałem, że dostanę zwrot nadpłaty na konto, natomiast nie dostałem zwrotu do dzisiaj, stąd stwierdziłem, że pewnie nie zwracają w takiej sytuacji i będzie trzeba to inaczej odkręcać
US zwraca nadpłatę wykazaną w zeznaniu bez wniosków czy pism, lub wynikającą z zeznania prawidłowo sporządzonego.
Skoro nie dostałeś zwrotu, to może coś się nie zgadza. Polecam kontakt z US i wyjaśnienie sprawy.
A jaka była kwota nadpłaty podatku ?
To nie była kwota nadpłaty podatku. W przypadku ryczałtu nie płacę ostatniej zaliczki na podatek dochodowy za grudzień 2021, jest ona regulowana wraz ze składanym zeznaniem rocznym PIT-28 do końca lutego.
W moim przypadku zaliczkę za grudzień przelałem z rozpędu w styczniu obliczając ją w sposób "standardowy". Natomiast rzeczywista zaliczka do zapłaty za grudzień 2021 w zeznaniu PIT-28 wyszła niższa, stąd zapłaciłem więcej niż było to konieczne.
No to jak nie była to kwota nadpłaty, skoro zapłaciłeś więcej niż było trzeba. A kwoty nadpłaty nie podałeś, może tu o kwotę chodzi.
Nie pisz o zaliczkach, bo w ryczałcie nie ma zaliczek, jest po prostu podatek.
Pisząc o nadpłacie odnosiłem się do nadpłaty za cały rok poprzedni wykazywanej w PIT-28.
Kwota jest wyższa niż dwukrotność kosztów upomnienia >100 zł.
Czyli w sytuacji, którą opisałem urząd sam powinien mi mimo wszystko zwrócić nadwyżkę?
Uściślając powyższe "Pisząc o nadpłacie odnosiłem się do nadpłaty za cały rok poprzedni wykazywanej w PIT-28." - PIT-28 nie wykazał nadpłaty.
Ale w PIT-28 nie ma pozycji na ujęcie nadpłaty podatku. Nadpłata wynika z większej kwoty wpłaconej niż należało.
Jeśli zeznanie dobrze sporządziłeś, to już dawno US powinien ci zwrócić nadpłatę.
"PIT-28 nie wykazał nadpłaty."
no właśnie to napisałam w komentarzu, który jednocześnie pisaliśmy
Przecież PIT-28 posiada pozycję na ujęcie nadpłaty
W PIT 28 jest tylko pozycja kwota wpłaconego ryczałtu za miesiące styczeń - listopad zapewne nie wpisał w tą pozycję kwoty faktycznie wpłaconej ponieważ zapłacił za grudzień natomiast podatek faktyczny za grudzień wyszedł wyższy niż kwota wpłacona . Zajrzyj czy na PIT-28 masz wykazaną kwotę do zwrotu czy do zapłaty . Jak do zapłaty a kwota którą wpłacono w styczniu jest wyższa od kwoty do zapłaty z PIT_28 na koncie podatnika jest nadpłata . Zadzwoń do US możesz napisać pismo o zwrot lub przeksięgowanie nadpłaty np na najbliższy podatek podatek
Kom. 10 - faktycznie masz rację, sorry. Nie miałam druku przed sobą, a teraz sprawdziłam w zeznaniu.

Kom. 11 - gdyby zeznanie było źle zrobione, to US chyba już dawno by się odezwał do autora, ale kto to wie ...
Zadzwoniłem do Pań i okazało się, że zapomniały przelać nadpłatę, która pojawiła się na moim koncie :P natomiast udało się od razu telefonicznie przeksięgować ją na maj :)
Oo, ale szok :)
Z tym jeszcze się nie spotkałam, ale fajnie, że udało ci się dobrze załatwić swoją sprawę :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.