Wyrejestrowanie z ZUS maturzystów

Czy wyrejestrowujecie z ZUS z dniem 30 kwietnia maturzystów? Chodzi o osoby zgłoszone jako członkowie rodziny.
Z tego co czytałam to do 30.04 są ubezpieczeni, moim zdaniem wyrejestrować od 01.05. Może ktoś wie jak z absolwentami kończącymi szkołę zawodową??? Czy ich też należy wyrejestrować i kiedy?
Maturzyści kończą szkołę 29.04 więc wyrejestrowanie od 30.04.
Ale głownie chodzi mi o to czy to robicie, bo wielu maturzystów wybiera się na studia i od 1.10 znowu trzeba będzie ich zgłaszać.
Masz rację od 30.04
Wyrejestrowanie i zarejestrowanie sporządzasz na wniosek rodzica
Zakończenie nauki

W roku szkolnym 2021/2022 zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych zasadniczo będzie miało miejsce 24 czerwca 2022 r. W przypadku jednak młodzieży kończącej klasę (semestr) programowo najwyższą szkoły ponadgimnazjalnej (tj. liceum ogólnokształcącego, technikum, liceum ogólnokształcącego dla dorosłych), w której rok szkolny rozpoczyna się w pierwszym powszednim dniu września, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek kwietnia, czyli w bieżącym roku szkolnym 2021/2022 - 29 kwietnia 2022 r. Tak określono w § 2 ust. 1 oraz ust. 4 pkt 1 rozporządzenia MENiS w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2002 r. nr 46, poz. 432 ze zm.) oraz § 2 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia MEN w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603 ze zm.). Również z kalendarza roku szkolnego 2021/2022 zamieszczonego na stronie internetowej MEN
(www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/kalendarz-roku-szkolnego-20212022) wynika, że zakończenie nauki w klasach programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych nastąpi jutro, tj. 29 kwietnia 2022 r. Zatem w przypadku dzieci, które w tym dniu zakończą naukę w liceach ogólnokształcących (także dla dorosłych) czy technikach, trzeba je będzie wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członków rodziny. Jako datę wyrejestrowania (tj. datę utraty uprawnień do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny) w druku ZUS ZCNA należy podać 30 kwietnia 2022 r. Takiego wyrejestrowania trzeba dokonać niezależnie od tego, czy dziecko będzie w maju br. zdawało egzamin maturalny czy do niego nie przystąpi.
Rodzic będzie mógł ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego dziecko, które w dniu 29 kwietnia 2022 r. ukończy naukę w szkole ponadpodstawowej (o ile nie ma ukończonych 26 lat), po rozpoczęciu przez nie np. kształcenia na studiach wyższych.
Witch, rodzice niestety nie wszyscy wiedzą :((
Mam pytanie w tej sprawie. Czy to oznacza, że taka młodzież nie jest objęta opieką medyczną? Bo już zgłupiałam jak to wygląda.
IMHO informacje podane wyżej są nieprawdziwe.

Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. Tak stanowi art. 94 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.)
Maturzysta jest uczniem co najmniej do 31 sierpnia a po przedstawieniu zaświadczenia o przyjęciu na studia uczniem jest uczniem do 30 września i od 1 października studentem.
Dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję za odpowiedź.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.