Zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa -KUP?

Firma (osoba fiz) zakupiła 30.12 część przedsiębiorstwa za 150tys ( wartość niematerialną, wyposażenie, towary). Spisano akt notarialny złożono PCC.
Jak rozliczyć taki zakup? Przerabiał ktoś ?
Wrzuć w Google, tu masz wskazówki
"Jak zaksięgować nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa?"

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/jak-zaksiegowac-nabycie-zorganizowanej-czesci-przedsiebiorstwa,207000.html
Nie napisałam, chodzi o rozliczenie w KPIR
KPiR niestety nie wiem
Czy wartość wyposażenie mozna wrzucić w koszty a środki trwałe amortyzować? Co z towarem handlowym?
Wg mnie / zakladając że zakup w trakcie prowadzenia DG - a nie przed
WNIP - ŚT - księguje do EŚT
wyposażenie w koszty
TH - kol.10
Dziękuję za komentarz, mam podobne zdanie ale szukam potwierdzenia, jeszcze będę drążyć temat :)
Musisz ustalić czy wystąpi dodatnia wartość firmy , którą należy odnieść na WNIP

,,Przykład 2.
Jan Kowalski prowadzący firmę XYZ zakupił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Cena nabycia wynosiła 120 000 zł.
Rynkowa wartość składników wchodzących w skład ZCP wynosiła 100 000 zł. Wartość składników niewchodzących w skład środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych to 10 000 zł, a pozostała część to środki trwałe i WNiP. W jaki sposób pan Jan powinien wycenić zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
Ponieważ pan Jan zapłacił więcej niż wyniosła rynkowa wartość składników wchodzących w skład ZCP, powstała dodatnia wartość firmy w kwocie 20 000 zł (120 000 zł - 100 000 zł). Dodatkowo wartość początkowa środków trwałych wchodzących w skład ZCP wyceniona w wartości rynkowej wynosi 90 000 zł (100 000 zł - 10 000 zł).
Cd
Przykład 3.
Jan Kowalski prowadzący firmę XYZ zakupił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Cena nabycia wynosiła 120 000 zł. Rynkowa wartość składników wchodzących w skład ZCP wynosiła 150 000 zł. Wartość składników niewchodzących w skład środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych to 10 000 zł, a pozostała część to środki trwałe i WNiP. W jaki sposób pan Jan powinien wycenić zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
W sytuacji gdy cena za zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest niższa niż wartość rynkowa majątku wchodzącego w skład ZCP, nie powstaje dodatnia wartość firmy. Łączna wartość początkowa środków trwałych i WNIP wykazanych w ZCP to 110 000 zł (120 000 zł - 10 000 zł).

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zakup-zorganizowanej-czesci-przedsiebiorstwa-rozliczenie-podatkowe
Według mnie
Towar handlowy - kol.10
środki trwałe + wyposażenie ujęłabym w EŚT ze względów kontrolnych ( w tym wszystko co ma wartość do 10.000 amortyzacja jednorazowa )
Czytam ten artykuł i nie rozumiem :)
pytanie, jak ustalić tę wartość rynkową, kto ma to zrobić, jak i czy to konieczne ? :)

będę miała zestawienie ŚT i wyposażenia + remanent. Muszę prosić podatnika o wycenę rynkową wszystkiego?
W akcie notarialnym nie ma podanych wartości poszczególnych składników?
>10
Musisz mieć wycenę rynkową. Bez niej nie ustalisz czy wystąpi dodatnia różnica firmy którą należy odnieść na WNIP.
Jeśli faktycznie ta różnica wystąpi a Ty jej nie ustalisz nastąpi zaniżenie majątku firmy ( WNIP zwiększa przecież wartość majątku ).
Z zasady wycenę robi sprzedający w celu ustalenia ceny sprzedaży. Tak właśnie było w moim przypadku. Wycenę robił biegły. Udostępniliśmy wycenę kupującemu ( dostał kopię ).
W akcie notarialnym jest tylko cena sprzedaży całości.

Dzięki bardzo, już wiem o co pytać i czego wymagać :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.