Pytanie czy trzeba rejestrować się do vat i vat ue

Witam, Mam problem w związku z tym, że klientka zakupuje towary z np. Chorwacji z 25% podatkiem a sprzedaje do Niemiec czy do Stanów. Korzysta z limitu zwolnienia 200tys zł .Klient z Chorwacji napisał, że musi się zgłosić do vatu bo on będzie miał problemy i będzie musiał zapłacić polski podatek. Jakie rozwiązanie przyjąć aby obie strony na tym skorzystały i nikt nie był poszkodowany podatkowo?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Chorwat nie musi się rejestrować do polskiego VAT-u o ile nie sprzedaje dla osób prywatnych. Poza tym ostatnio zmieniły się przepisy i nie trzeba się już rejestrować w innych państwach. Klientka jest poszkodowana teraz, bo musi płacić chorwacki VAT, którego nie może odliczyć.
Limit do VAT-UE jest mniejszy, 50 000 zł w ciągu roku. Jak to przekroczy to rejestruje się tylko do VAT-UE i wypełnia deklaracje VAT-8 oraz VAT-EU. Chorwat sprzedaje jej bez tamtego VAT ale ona płaci w Polsce 23% VAT. Więc o 2 % jest do przodu. I jeszcze płaci go później, co najmniej o miesiąc.
Ja zrozumiałam, że klientka "patki" jest zwolniona z rejestracji do VAT-u z racji nie przekraczania 200 tysięcy i dlatego może skorzystać ze zwolnienia do 50 tysięcy na transakcje unijne. I dlatego do tej pory się nie zarejestrowała.
Dokładnie tak jak Pani Ewa pisze taki jest stan, ale firma Chorwacka zmusza klientkę że musi być vatowcem i tego nie rozumiem...
Twoja klientka może się zarejestrować tylko do VAT-UE. Nie musi być polskim VAT-owcem.

A temu klientowi można wyjaśnić, że sprzedawanie dla firmy do Polski nie oznacza konieczności rejestrowania się w Polsce do VAT-u. Kiedyś trzeba było się rejestrować, ale przy sprzedaży, ale dla osób prywatnych po przekroczeniu limitu, a teraz już nawet tego nie trzeba, bo można rozliczać się w swoim kraju.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.