Wypowiedzenie jak poprawnie

Hej, pracodawca chce wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony zawartą do roku 2023. Ale w dniu 22 października ta umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony bo miną 33 miesiące. Czy wypowiedzenie złożone przed 22 października może nie mieć podanej przyczyny wypowiedzenia a po tym terminie już musi mieć ?
Wg mnie przyczyna nie musi być podawana -zmiana rodzaju umowy następuje po fakcie wypowiedzenia
Ja bym jednak przyczynę podał, w końcu nawet przy założeniu, że jej podawać nie trzeba to zakazu nie ma, a przecież jakaś przyczyna musi istnieć.
Po za tym w momencie wypowiadania umowy wiesz już, że ulegnie rozwiązaniu umowa na czas nieokreślony, tak więc całkiem możliwe, że jednak istnieje obowiązek podania przyczyny jej rozwiązania.
No właśnie problem jak zwykle z "przyczyną"...
Są przypadki, gdy strony zawierają umowy następujące w niedalekiej przyszłości i pomimo, że jeszcze się nie "aktywowały"
można je wypowiedzieć i okres wypowiedzenia zakończy się zanim umowa zacznie obowiązywać
Podobna fikcja jest tutaj
Podobna fikcja jest tutaj
Przyczyna powinna istnieć nawet gdy jej nie podajecie w wypowiedzeniu. Tak więc lepiej się nad tym dobrze zastanówcie.
Nikt nie mówi, że przyczyny nie ma, chodzi o obowiązek jej wskazania na piśmie
istotny jest więc moment wypowiedzenia umowy - w niektórych sytuacja ma to wpływ na obowiązek informowania związków zawodowych o tym fakcie
Dostęp do podanego artykułu jest płatny.
Nie upieram się, że istnieje taki obowiązek, ale pewności nie mam że takiego obowiązku nie ma i wydaje mi się, że dla bezpieczeństwa w tym wypadku lepiej przyczynę podać, a w końcu taka przyczyna musi istnieć :-).
Dzięki !
W opinii resortu, dla istnienia obowiązku wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie, jak również obowiązku konsultowania zamiaru dokonania tego wypowiedzenia z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową istotny jest dzień wypowiedzenia - jeżeli wówczas umowa jest umową na czas określony, to nie jest konieczne wskazywanie przyczyny wypowiedzenia, jak również przeprowadzania konsultacji, o których mowa w art. 38 K.p. (…)".
W dalszej części przywołanego pisma Ministerstwo wyjaśniło, iż: "(…) w przypadku przyjęcia, że przekształcenie się z mocy prawa umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony w okresie wypowiedzenia skutkowałoby obowiązkiem wskazania przyczyny wypowiedzenia po dokonaniu przekształcenia umowy - dochodziłoby do automatycznego naruszenia art. 30 § 4 K.p.". Grozi to uznaniem bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, przywróceniem pracownika do pracy albo odszkodowaniem. Wymagałoby to jednak rozstrzygnięcia przed sądem pracy, w drodze indywidualnych roszczeń pracowniczych.
Tak więc jednak może bezpieczniej podać tę przyczynę (patrz ostatnie zacytowane przez Ciebie zdanie)?
W wyjaśnieniu jest wskazane wyraźnie - istotny jest dzień wypowiedzenia
Tak to też doczytałem z Twojego cytatu:-), przy czym ostatnie dwa zdania z zacytowanego artykułu jednak wskazują na pewne zagrożenia tak wiec dlatego może warto jednak tę przyczynę podać.
Zagrożenia odnoszą się, gdyby zmiana rodzaju umowy skutkowałaby obowiązkiem wskazania przyczyny
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.