Przekroczenie drugiego progu podatkowego

Witam,
Zmieniłam właśnie pracę i poprzedni pracodawca wyliczył że w pierwszym miesiącu nowej pracy przekroczę pierwszy próg podatkowy. Spytałam nowego pracodawcę czy już od bieżącego miesiąca powinnam zgłosić zaliczkę na podatek w wysokości 32% i uzyskałam odp że sama muszę zdecydować ale pracodawca nie rozlicza w trakcie miesiąca podatku na dwóch zaliczkach. Od kiedy powinnam zgłosić te 32%? Przed uzyskaniem dochodu 85tys czy po?
No prAcidawca w ciągu mca oczywiście stosuje 2 stawki nie dopiero od następnego to pewne a czy tu o to chodzi nie wiem
Pracodawca powiedział że nie stosuje 2 stawek w trakcie miesiąca. Muszę zdecydować zdecydować dama jaka stawkę chce w miesiącu w którym przekraczam drugi próg.
Nowy pracodawca liczy ci podatek od 17% / zaczynasz od początku
jak wiesz że przekroczysz I próg podatkowy to w nowym zakładzie możesz złozyc pisemny wniosek zeby pracodawca naliczal 32%
Ale ja wiem ze przekroczę próg w pierwszym miesiącu pracy bo w poprzednim uzyskałam dochód 80k. Obecny pracodawca nie stosuje zmiany stawki w trakcie miesiąca i stąd moje pytanie która stawkę wybrać w obecnym miesiącu czyli tym w którym przekraczam próg?
Nowy pracodawca nie ma informacjii w którym momencie przekroczysz próg podatkowy, więc to ty decydujesz czy chcesz 17 czy 32 za dany miesiąc. Inna była by sytuacja gdybyś cały czas pracowała u jednego pracodawcy wtedy on miesiącu przekroczenia progu musi zastosować 2 stawki podatku.
Już teraz możesz dać wniosek o pobieranie zaliczek na pdof 32%.
A czy jeśli dam już teraz info o stawce 32% to dostanę przy rozliczeniu PIT zwrot za te kilka dni z zawyżoną stawka? Czytałam gdzieś że nie, więc może lepiej wybrać stawke 17 i dopłacić przy rozliczeniu pitu?
W rozliczeniu rocznym możesz wyrównać w obie strony
Kom. 7 - w nowej pracy nie wybiera się stawki podatku 17%, bo pracodawca stosuje ją zgodnie z przepisami o pdof.
Nie wiem co gdzieś tam czytałaś, ale w tej chwili nie da się powiedzieć, że dostaniesz zwrot z US, albo że wyjdzie ci dopłata podatku.
Komentarz 9. Sory ale nie rozumiem. Pracodawca kazał wybrać czy chce 17 czy 32. Serio nikt tu mi nie wyjaśni co jest korzystniejsze?
Niezależnie od tego co wybierzesz, to w rozliczeniu rocznym uzyskasz taki sam wynik. Tylko albo dostaniesz ewentualny zwrot podatku albo podatek do zapłaty
Kom. 10 - pracodawca nie ma mocy aby ci nakazać wybieranie stawki podatku, może ci tylko zasugerować wybranie stawki 32% od pierwszego miesiąca zatrudnienia.
Skoro łącznie z poprzednią pracą twój dochód przekracza I próg skali to masz wybór - zaliczki 17% spowodują, że zapewne w PIT wyjdzie ci dopłata podatku a przy zaliczkach 32% może jej nie być, albo będzie mała.
Nie wiadomo jak będziesz się rozliczać, sama czy z mężem, więc trudno zgadywać co wyjdzie w PIT.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.