Faktura z USA z VAT 23%

Podatnik nievatowiec, otrzymał fakturę z Zoom Video z USA w walucie USD z naliczonym VAT 23%. Czy do KPIR księguje w w kwocie brutto po przeliczeniu kursu? i tyle? Czy jest to import usług spoza UE i podatnik powinien zarejestrować się do VAT UE i złożyć VAT9M i naliczyć VAT 23% od kwoty brutto?
To jest prawdopodobnie faktura w procedurze OSS.
Jak wtedy wygląda rozliczenie po stronie podatnika w Polsce?
A czy procedura OSS nie dotyczy tylko krajów UE?
VAT-OOS przewiduje także procedurę nieunijną, ale dotyczy ona tylko os. fiz. Także dostawca potraktował Cię jako zwykłego konsumenta a nie firmę.

Naliczasz VAT od brutto składasz deklarację. Państwo korzysta dwukrotnie bo i od Ciebie będzie miec VAT jak i od firmy zagranicznej.
Nie tylko osób fizycznych. ,także małych firm , właśnie nie-VAT-owców ,bo oni są ostatecznymi konsumentami. Na Twoim miejscu potraktowałabym ,tak jak fakturę od kontrahenta krajowego. Faktura brutto x kurs i do KPiR.
Kom 5

W takim razie po co VAT-9M istnieje?
Moim zdaniem, OSS dotyczy relacji B2C pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Także status VAT nie ma tu znaczenia. Albo jest się przedsiębiorcom albo konsumentem.

Podczas składania zamówienia pewnie zaznaczono że jest się zwykłym konsumentem dlatego jest faktura z 23% VAT

Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.
VAT-9M jest dla nie-Vat-owców , którzy stają się podatnikami poprzez transakcję zakupu w której podatnikiem jest nabywca. Gdyby Ania dostała fakturę VAT bez procedury OSS (bez VAT 23%) winna zarejestrować się i złożyć VAT-9M.
W procedurze OSS (w sprzedaży dla konsumentów ostatecznym) podatnikiem jest sprzedawca.
Kom.7 To jest definicja konsumenta z Kodeksu Cywilnego, a procedura OSS dotyczy osób fizycznych i małych przedsiębiorców zagranicznych - konsumentów ostatecznych.
Kom.7 dokładnie procedura OSS dotyczy dostawy WSTO na rzecz osoby niebędącej podatnikiem VAT albo na rzecz nabywcy, który nie rozlicza VAT od WNT.
Kom. 9 i 10

Gdzie nie spojrzę to (czy KC, czy w ustawie o prawach konsumenta, czy na stronach ww z opisem OSS, czy też definicja z VAT do starego VAT-MOSS, kończąc na aktualnej definicji podatnika z ustawy o VAT) definicja konsumenta dla OSS to "podmiot nieprowadzących działalności gospodarczej" także ma wątpliwości do tego co piszesz. A procedura oss dotyczy wyłącznie NIEpodatników.

Sam art. 15 oraz art. 28a ustawy o VAT mówi o podatnikach tj. w skrócie podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. A procedura VAT OSS dotyczy usług świadczonych na rzecz podmiotów NIEbędących podatnikami. Także status w VAT nie ma tutaj żadnego znaczenia wg mnie.

Jak masz gdzieś wprost w ustawie lub gdziekolwiek indziej napisane o tym co piszesz to proszę o źródło/źródła.

Nie korzystam w ogóle z tej procedury ale wiedzę chciałbym sobie ugruntować w 100% prawidłowo.
Plus jeszcze art. 130a 1) 1a) (strice dotyczący procedury OSS) - tam też jest mowa o usługach na rzecz osób NIEbędących podatnikami, o których mowa w art. 28a, o którym pisałem powyżej.
Art.2 pkt.22a -WSTO, pkt.22b - OSS.
Obowiązuje od lipca 2021.
Przy okazji - podatnikiem VAT jest nie podmiot prowadzący działalność gospodarczą ,ale podmiot dokonujący czynności podlegającej VAT. Prowadzący działalność gospodarczą jest jednym z listy podatników VAT.
Dziękuję!
Panie na infolinii KIS twierdzą, że należy się zarejestrować się do VATUE i składać VAT9M naliczając podatek. A pytanie moje było stąd, ponieważ poprzedni księgowy, który zmarł w tym roku, rozliczał kilka lat kwotę brutto x kurs i do KPIR bez składania VAT9M. A nowa księgowa nie chcę księgować bezpośrednio w koszty i każe się zarejestrować do VATUE i składać VAT9M. Nie byłam pewna kto ma rację i chciałam znaleźć przepis na którym mógł się oprzeć poprzedni księgowy. A czy zwolnienie przedmiotowe VAT ma tu znaczenie?
Zwolnienie przedmiotowe nie ma tu znaczenia tzn. przy imporcie usług. Przy WNT ma.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.