Windykacja, może ktoś powie coś mądrego

Witajcie,

firma handlowa współpracuje z firmą windykacyjną. Firma windykacyjna wystawia za swoje usługi fakturę w wysokości 4% wartości windykowanej faktury. Faktura od windykacji księgowana jest w koszty i odliczony jest od niej vat. Trwa postępowanie windykacyjne, cała wierzytelność zostaje ściągnięta od dłużnika i przelana na konto firmy handlowej. Ponadto firma windykacyjna po zakończeniu windykacji zwraca firmie handlowej wartość 80% faktury za prowizję, np. zapłacili 1000 zł prowizji, zwrócono 800 zł. Windykacja nie wystawia korekty. Czy w takim wypadku firma handlowa powinna dokonać korekty, zaksięgować zwrot w pozostałe przychody i odprowadzić vat należny?
Druga kwestia - firma handlowa chce obciążyć pozostałymi 200 zł windykacji dłużnika. W jaki sposób to zrobić? Poprzez refakturę czy notę obciążeniową?
Zgłupiałam, czytam i już sama nic nie wiem. Dzwoniłam do KIP, rozmawiałam z dwoma osobami i mam dwie różne odpowiedzi...........
Ktoś coś?
> Ponadto firma windykacyjna po zakończeniu windykacji zwraca firmie handlowej wartość 80% faktury za prowizję, np. zapłacili 1000 zł prowizji, zwrócono 800 zł. Windykacja nie wystawia korekty. - i mamy zgadywać z czego to wynika ten zwrot? Jakie są zapisy w umowie? Na jakiej podstawie dokonano zwrotu? To jakiś bonus? Jeśli nie fv, to i tak jakiś dokument powinni wystawić - note księgową chociażby. To tez powinno być w umowie.

200 zł - normalnie fv wystawiasz za windykację.
Bo to tak jest jak klient nie przekaże konkretnie. W rezultacie zadzwoniłam do firmy windykacyjnej i powiedzieli mi, że nie wystawiają korekty bo ten zwrot traktowany jest jak wypłata z ubezpieczenia należności. Więc tu jak rozumiem będzie to traktowane jako przychód, bez vat.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.