Z jakim numerem wykazywać w JPK

Mamy fakturę za surowiec z Włoch (WNT). Czy w JPK rozliczając VAT należny i naliczony z tego zakupu należy wprowadzać jako numer dokumentu numer faktury zakupowej czy numer dokumentu wewnętrznego stworzonego w celu rozliczenia vatu należnego i naliczonego?
Nr faktury zakupu
Właśnie, zawsze tak robiłam (i tak z automatu przenosił mi program księgowy) a teraz patrzę i przeniósł mi z rejestru do JPK nr dokumentu wewnętrznego.
Jak zadzwoniłam do asysty to się dowiedziałam, że była zmiana przepisów i po aktualizacji program przenosi właśnie nr. dok wew. a nie źródłowych... :/
Jak nie ma faktury, to można wprowadzać dokumentem wewnętrznym, ale jak masz fakturę zakupu, to numer dowodu do JPK stanowi numer faktury zakupu.
Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że transakcje, które dotyczą importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca, wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentu zakupu (bez oznaczenia „WEW”), jeżeli taki dokument został wystawiony jak nie ma takiego dokumentu to WEW np przy zapłacie import usług gdy nie otrzymaliśmy faktury ale to bez zmian . Jedyna zmiana od lipca dotycząca oznaczenia WEW to ,że nastąpiło doprecyzowanie dotyczące korekt in-minus, a mianowicie zmniejszenie podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług będzie mogło być wykazane w ewidencji na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem „WEW”
Poprosiłam na infolinii o przesłanie na e-maila informacji o jakich zmianach oni mówią i dostałam taką odpowiedź:
"Uprzejmie informuję, iż od wersji programu 2021.4.1 zmieniony został sposób przekazywania do pliku JPK_V7 numeru dokumentu dla dokumentów wewnętrznych. W przypadku transakcji importowych do pliku JPK przenoszony powinien być numer dokumentu celnego zamiast numeru dokumentu źródłowego zakupu. Podczas generowania pojedynczych dokumentów wewnętrznych w Rejestrze VAT program domyślnie proponuje jako numery dokumentów wewnętrznych numer dokumentu pierwotnego. W przypadku transakcji importu Użytkownik powinien wpisać numer dokumentu celnego. Podczas zmiany proponowanego numeru dokumentu pojawia się informacja: Uwaga! Do pliku JPK_V7 utworzone dokumenty wewnętrzne zostaną przeniesione z numerem dokumentu wskazanym w tym polu. Nie będą pobierane numery dokumentów źródłowych".
Czyli ja ich pytam o dokumenty wewnętrzne przy WNT a oni mi mówią o imporcie ....
To napisz im , że import towarów i dokumenty celne to nie to samo co WNT, i Ty prosisz o wyjaśnienie sprawy dotyczącej WNT, dlaczego nie możesz wprowadzić do systemu numeru dokumentu zakupu czyli numeru faktury, który to numer należy obowiązkowo wprowadzać nadal jak było do tej pory i nic w tym zakresie się nie zmieniło w przepisach.
Szkoda mi czasu na szarpanie się z nimi bo i tak pewnie koniec końców otrzymam informację z której nic nie będzie wynikało.
Na szczęście u mnie jest jedna góra dwie faktury WNT w miesiącu więc będę poprawiać ręcznie (o ile oczywiście nie zapomnę bo jednak przyzwyczaiłam się, że numer przenosi się z automatu)...
Tak czy inaczej bardzo wszystkim dziękuję za komentarze.
Miłego popołudnia :)
Aniu przyklej sobie karteczkę na monitorze gdzieś na dole z informacją ,że musisz poprawić ręcznie. Wtedy nie zapomnisz i nie będziesz musiała robić korekt.
Tak właśnie trzeba będzie zrobić Delfinko :)
Aniu a co to za program jeśli można spytać?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.