Badania kontrolne przedłużają się

Pracodawca, po przekroczeniu przez pracownika 30 dni choroby zaledwie o kilka dni, próbował skontaktować się telefonicznie i poinformować, że pracownik nie może wstawić się do pracy bez wykonania badań i chciał wręczyć skierowanie, jednak nie zdołał skontaktować się telefonicznie. Pracownik przyszedł do pracy i wtedy dopiero wręczono mu skierowanie. Okazało się, że pracownik nie posiada zaśw. o zakończeniu leczenia od lekarza prowadzącego, więc wszystko się wydłużyło. W sumie badania wykonywał 4 dni, bo w między czasie LMP nie był dostępny. Jak potraktować ten czas? Trzeba zapłacić pracownikowi wynagrodzenie? Czy może nieobecność usprawiedliwionią niepłatną, czy może udzielić urlopu?
Trzeba zapłacić
Dni płatne.
Trzeba było wysłać skierowanie pocztą z informacją, że pracownik ma mieć zaświadczenie o zakończeniu leczenia.
Zastanawiam , się tylko dlaczego pracodawca ma płacić za dni czekania na wizytę u lekarza prowadzącego.
Pracownik powinien w czasie szkoleń bhp być informowany, że kontrolne są z zaświadczeniem od specjalisty.
I pracodawca nie powinien płacić za lekceważenie wymogu przez pracownika. Co innego gdy nie ma LMP
W sumie badania wykonywał 4 dni, bo w między czasie LMP nie był dostępny
Okazało się, że pracownik nie posiada zaśw. o zakończeniu leczenia od lekarza prowadzącego- A poinformowałaś pracownika o tym?
Ja bym się zastanowiła, czy płacić za cztery dni badań kontrolnych. Pracodawca miał obowiązek wydać skierowanie pierwszego dnia po zwolnieniu i zapewnić w tym dniu wizytę u LMP. Jesli tak było a LMP odesłał pracownika, to dlaczego ma płacić pracodawca?

Wyczytałam coś takiego
Pisemna informacja od lekarza orzekającego o czasowej niezdolności do pracy nie jest dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia kontrolnego badania profilaktycznego, a brak takiej informacji nie powinien być powodem odmowy przeprowadzenia badania.
Kalatka - NIBY skąd LMP ma wiedzieć, że leczenie zakończone........zabezpieczają się
Gdy lekarz medycyny pracy nie chce nam wydać zaświadczenia o zdolności do pracy, możemy do niego wrócić z pełną dokumentacją oraz ewentualnym zaświadczeniem od lekarza POZ o zakończeniu leczenia. Będzie to wystarczającą podstawą do tego, by wystawiono nam zaświadczenie o zdolności do pracy.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zaswiadczenie-o-zdolnosci-do-pracy-kiedy-jest-wymagane
Ja to rozumiem. Tylko dlaczego ma za to, płacić pracodawca, że LMP chce czegoś co nie wynika bezpośrednio z przepisów.

Juz widzę oczami wyobraźni uzyskiwanie zaświadczenia od mego lekarza prowadzącego, który wybrał się na długie zwolnienie, w dokumentacji jest zakończone leczenie, czyli potrzebne jest kolejne skierowanie do specjalisty , którego lekarz POZ nie chce dać, bo nie widzi choroby a sam nie wystawi zaświadczenia, bo nie ma dokumentacji leczenia ........> Mija miesiąc , dwa a pracodawca płaci i płaci. Ale to tylko tak sobie wyobrażam :))))))
;))
Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Ogólnie mówiąc nie wiadomo co robić:) Ale na szczęście pracownik ma tylko 3 dni "luki"....
Tak sobie jeszcze myślę... Ten pracownik był chory do 10.09.2021. Wykonał badania kontrolne w dniu 16.09.2021, gdzie na orzeczeniu lekarskim pisze, że zdolny do pracy od 11.09.2021. W dniu badań rozpoczął pracę na drugą zmianę na godz. 14 (do południa robił badania). Skierowanie pobrał 13.09.2021 o godz. 14 jak rzekomo stawił się do pracy nie wiedząc o konieczności badań i miał iść do LMP na następny dzień. Okazało się, tak jak pisałam, że nie miał zaświadczenia od lekarza prowadzącego, stąd się wszystko przeciągnęło. Mam jednak przyjąć, że 3 dni wykonywał badania?
Https://inforfk.pl/cykle-tematyczne/tresc,inforfk,00,INF0000000000000695909,Jak-potraktowac-kilkudniowy-czas-oczekiwania-na-badania-kontrolne.html
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.